JDU MEZI VÁS. Franck Ribery oslavuje s fanoušky Bayernu Mnichov. V nedělním

JDU MEZI VÁS. Franck Ribery oslavuje s fanoušky Bayernu Mnichov. V nedělním zápase německé ligy měl velký důvod k radosti - zápas proti Schalke rozhodl dvěma góly. | foto: AP

Bayern se vrátil na druhé místo, Dortmund vede už o čtyři body

• 1
Fotbalisté Bayernu Mnichov po dvou zápasech dokázali vstřelit gól a v bundeslize porazili Schalke, přemožitele Plzně z Evropské ligy. Vítězství 2:0 zařídil bavorskému týmu dvěma brankami Franck Ribéry a posunul svůj tým na druhé místo tabulky za Dortmund. Ten díky výhře 3:1 nad Hannoverem a páteční ztrátě Mönchengladbachu vede už o čtyři body.

Bayern dotáhl k výhře nad Schalke dvěma přesnými zásahy záložník Ribéry. Osmadvacetiletý francouzský reprezentant si rozdělil své góly do obou poločasů.

V 36. minutě po dlouhém nákopu přehodil vyběhnuvšího brankáře Hildebranda a poté poslal míč s přehledem do prázdné branky. Na svou první jarní branku v bundeslize navázal deset minut po přestávce, kdy po souhře s Müllerem místo přihrávky zvolil překvapivě střelu a uzavřel skóre.

Schalke po postupu v Evropské lize a vítězství 4:0 z posledního kola nad Wolfsburgem většinu zápasu nestačilo a zůstává na čtvrté příčce tabulky.

Hannover šel stejně jako Dortmund do zápasu v dobré formě. V lize držel neporazitelnost od listopadu v devíti zápasech, i když hned v šesti z nich pouze remizoval. Na půdě šampiona však dvakrát neuhlídal Poláka Roberta Lewandowského, který poslal domácí dvěma brankami do vedení.

Ya Konan sice půl hodiny před koncem snížil, místo vyrovnání ale v nastaveném čase přišla třetí branka Borussie z pravačky střídajícího Ivana Perišiče. Dortmund natáhl svou vítěznou sérii na sedm zápasů.

Trápení fotbalistů Herthy nedokázal prolomit ani nový trenér Otto Rehhagel. Berlínský celek s Romanem Hubníkem v obraně podlehl v souboji nováčků na hřišti Augsburgu 0:3 a v jarní části německé ligy prohrál i šesté utkání.

Třiasedmdesátiletý Rehhagel, který v roce 2004 dovedl Řecko k titulu mistra Evropy, převzal Herthu minulý týden. Jeho noví svěřenci mu však neumožnili úspěšný návrat do bundesligy a klesli za Augsburg na šestnácté místo tabulky, znamenající účast v baráži.

Domácí, v jejichž sestavě stále chybí zraněný záložník Jan Morávek, nasměroval k vítězství útočník Thorsten Oehr, který vstřelil mezi 61. a 63. minutou dvě branky. Třetí zásah pak přidal v nastaveném čase náhradník Marcel Ndjeng.

Wolfsburg s reprezentačním záložníkem Petrem Jiráčkem v základní sestavě doma podlehl Hoffenheimu 1:2 a nenapravil debakl 0:4 z minulého utkání proti Schalke.

Hosty poslal ve Volkswagen Areně do vedení už ve druhé minutě Brazilec Roberto Firmino. "Vlci" sice vyrovnali díky Helmesově proměněné penaltě z 69. minuty, ale střídající útočník Sven Schipplock rozhodl šest minut před koncem o vítězství Hoffenheimu, které bylo první pod koučem Markusem Babbelem.

Norimberk s českým duem Adam Hloušek - Tomáš Pekhart vyhrál v Brémách 1:0 a udělal další krok k záchraně. Hosté po druhém vítězství za sebou poskočili na desáté místo v tabulce.

Jediný gól utkání vstřelil v 65. minutě záložník Alexander Esswein, Pekhart odehrál na hrotu útoku celých devadesát minut stejně jako Hloušek na levém kraji obrany.

Leverkusen porazil v lokálním derby 2:0 Kolín nad Rýnem a poprvé od konce listopadu naplno bodoval na hřišti soupeře. Celý zápas odehrál v obraně hostů reprezentační krajní bek Michal Kadlec. Obě branky Bayeru zaznamenal záložník Lars Bender.

V sestavě Hamburku nechyběli ani brankář Jaroslav Drobný a záložník David Jarolím, kteří se během týdne potýkali se zraněním kolena, respektive zad, ale shodně se stačili zotavit. Reprezentační brankář inkasoval jediný gól těsně před přestávkou z hlavy Mikeho Hankeho.

V úvodu druhého poločasu spálil velkou šanci hráč turecké jednadvacítky Tolgay Arslan, po přihrávce Paola Guerrera zakončil těsně nad branku. Své selhání napravil záhy, když v 56. minutě zblízka uzavřel skóre. Stejně jako bývalý kapitán týmu Jarolím inkasoval Turek v nervózním závěru žlutou kartu, jejich tým ale už přes šance o bod nepřišel.

Výsledky - 23. kolo:
Bayern Mnichov - Schalke 2:0
(36. a 55. Ribéry), Mönchengladbach - Hamburk 1:1 (45. Hanke - 56. Arslan), Augsburg - Hertha Berlín 3:0 (61. a 63. Oehrl, 90.+2 Ndjeng), Kolín nad Rýnem - Leverkusen 0:2 (16. a 50. Bender), Mohuč - Kaiserslautern 4:0 (2. Zidan, 17. Szalai, 30. N. Müller, 74. Choupo-Moting), Stuttgart - Freiburg 4:1 (12. a 82. Harnik, 21. Okazaki, 63. Boulahrouz - 27. Diagné), Wolfsburg - Hoffenheim 1:2 (69. Helmes z pen. - 2. Roberto Firmino, 84. Schipplock), Brémy - Norimberk 0:1 (65. Esswein), Dortmund - Hannover 3:1 (27. a 54. Lewandowski, 90.+2 Perišič - 60. Ya Konan).