Ajax si zklamání z ligy vynahradil triumfem v poháru

• 2
Praha - Před týdnem jim gól chyběl k titulu, tentokrát se k fotbalistům Ajaxu Amsterdam štěstí obrátilo čelem. Ve finále Nizozemského poháru s Alkmaarem brzy prohrávali, ale stihli vyrovnat a pak triumfovat na penalty. Ve Skotsku Glagow Rangers zvítězili v tradičním derby na Celtikem 2:0 a definitivně zajistili si druhé místo v tabulce právě za Celtikem, který se už dřív stal mistrem.

NIZOZEMSKO

Ajax vítězstvím 8:7 na penalty ve finále Nizozemského poháru napravil zklamání ze závěru sezony, kdy mu Eindhoven vzal titul jen díky jednomu gólu v rozdílu skóre.

Ve finále poháru začal lépe Alkmaar, když už ve čtvrté minutě otevřel skóre Dembele. Ajax, za který nemohl nastoupit zraněný český obránce Zdeněk Grygera, však dokázal srovnat chvíli po změně stran díky kanonýrovi Huntelaarovi. Ve zbytku utkání se již žádný ze střelců neprosadil, a tak rozhodly pokutové kopy. Na každé straně se nemýlilo všech sedm exekutorů, až v osmé sérii zklamal alkmaarský Donk. Rozhodnutí tak bylo na Davidsovi, který zajistil výhru Ajaxu.

Finále poháru: Alkmaar - Ajax Amsterdam 1:1 (7:8 na pen.)

TURECKO

Důležitý krok za ziskem titulu udělal Fenerbahce. V derby na hřišti Besiktase v 31. kole turecké ligy zvítězil 1:0 a na prvním místě tabulky má před svým soupeřem už
pětibodový náskok.

O výhře a dost možná i o titulu, protože do konce soutěže zbývají pouze tři zápasy, rozhodl trefou z 12. minuty srbský kanonýr Mateja Kežman. Naděje domácích na vyrovnání zhatil v 82. minutě Ibrahim Toraman, když dostal červenou kartu.

V dresu Manisasporu, který porazil Kayserispor 1:0, si do 69. minuty zahrál český záložník Lukáš Zelenka. Vítězný gól padl čtvrt hodiny po jeho odchodu ze hřiště.

Výsledky 31. kola: Besiktas - Fenerbahce 0:1, Ankaragücü - Sakaryaspor 1:0, Denizlispor - Bursaspor 0:0, Erciyesspor - Rizespor 1:1, Gaziantepspor - Ankaraspor 0:2, Konyaspor - Genclerbirligi 2:1, Manisaspor - Kayserispor 1:0, Galatasaray - Antalyaspor 1:1.

SKOTSKO

Rangers nasměroval k vítězství po půlhodině svým jubilejním 100. gólem v nejvyšší soutěži její nejlepší střelec Kris Boyd. V úvodu druhého poločasu přidal pojistku Charlie Adam.

Čeští fotbalisté se na hřiště nedostali. Jiří Jarošík zůstal mezi náhradníky Celtiku, Libor Sionko se neobjevil ani na lavičce Rangers.

Heart of Midlothian doma jen remizovali 1:1 s Aberdeenem, který vyrovnal v nastaveném čase, a přišli o možnost dostat se na třetí místo v tabulce skotské ligy, jež zaručuje účast v Poháru UEFA.

Hearts byli dlouho lepší, což už ve 14. minutě potvrdil litevský útočník Velička vedoucí brankou. Po hodině hry přišel do hry Michal Pospíšil, který vytvořil útočnou dvojici s Romanem Bednářem. Ten odehrál celé utkání a přihrál na úvodní branku. Ani jeden z nich však vedení nepojistil, čehož využil hostující Nicholson a v první minutě nastavení vyrovnal. Následně dostal za oslavu branky druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště.

Fotbalisté Dunfermline udělali další krok k udržení v nejvyšší skotské lize. Po dnešní výhře 4:1 v dohrávce 36. kola nad Motherwellem jim sice stále patří poslední místo v tabulce, od záchrany je však dělí jediný bod. Do konce ligy zbývá odehrát dva zápasy a Dunfermline hraje v závěru soutěže ve skvělé formě, vyhrálo už počtvrté za
sebou.

Výsledky 36. kola: Glasgow Rangers - Celtic Glasgow 2:0, Dundee - St. Mirren 0:2, Falkirk - Inverness 1:0, Hibernian - Kilmarnock 0:1, Heart of Midlothian - Aberdeen 1:1, Dunfermline - Motherwell 4:1.

RUSKO

Brankář Marek Čech udržel v dresu Vladivostoku další čisté konto a jeho tým remizoval v utkání osmého kola ruské fotbalové ligy s Tomskem 0:0. Gól v sobotu nepadl ani v Permu a nerozhodným výsledkem skončil i duel Saturnu MO s Lokomotivem Moskva, kde se o první trefu postaral bývalý liberecký útočník Baffour Gyan. Jeho spoluhráče Antonína Kinského v brance domácího mužstva zanedlouho překonal Brazilec Rodolfo.

První místo tabulky nečekaně opustil FK Moskva, který doma podlehl týmu Chimki 0:2. Nováčka nejvyšší soutěže poslal do vedení Slovinec Nastja Čeh z penalty, ještě před přestávkou zvýšil po sólu Archipov.

V dramatickém závěru vybojovali fotbalisté Spartaku Moskva výhru 2:1 nad Kazaní a vedou ruskou ligu s náskokem tří bodů. V první minutě nastaveného času poslední tým tabulky v metropoli vyrovnal gólem z penalty a zdálo se, že fanoušci Spartaku zažijí po středečním debaklu 0:3 s Lokomotivem v semifinále poháru další zklamání.

Vzápětí však Bojarincev opět strhl vedení na stranu domácích. Na vítězství Spartaku se podíleli i čeští reprezentanti, Martin Jiránek odehrál v obraně celý zápas, Radoslav Kováč přišel na hřiště v 55. minutě.

Živo bylo také v Petrohradě, kde Zenit remizoval se Samarou 1:1. Už v 18. minutě kopali hosté penaltu, ale Gruzínec Mudžiri ji neproměnil. O chvíli později byl vyloučen domácí gólman Malafejev a český záložník Radek Šírl musel uvolnit místo náhradnímu brankáři Čontofalskému. V 36. minutě se poměr sil na hřišti vyrovnal, když červenou kartu uviděl Trifonov. Hosté šli po přestávce do vedení, ale v 68. minutě rozhodl o remíze z penalty Pogrebnjak.

Výsledky 8. kola: Perm - Krasnodar 0:0, Saturn MO - Lokomotiv Moskva 1:1, Vladivostok - Tomsk 0:0,Dynamo Moskva - Nalčik 2:0, FK Moskva - FK Chimki 0:2, Petrohrad - Samara 1:1, Spartak Moskva - Kazaň 2:1, Rostov na Donu - CSKA

RAKOUSKO

Austria Vídeň, která byla po podzimu na sestup, po skvělém jaru bojuje o třetí místo. Tentokrát vysoko zdolala Innsbruck 4:1. Všechny čtyři branky přitom vstřelili až v závěrečné půlhodině.

Útočník Wallner, který v 60. minutě vystřídal Václava Svěrkoše, se trefil dokonce dvakrát během jediné minuty. Austria ze šesté příčky ztrácí pouhé dva body na třetí Ried.

Body ztratil druhý vídeňský celek Rapid, který nestačil na Altach a prohrál 1:2, když o snížení se postaral slovenský fotbalista Hlinka. V základní sestavě poražených se objevil český obránce Radk Bejbl, v průběhu druhé půle do hry zasáhli také Petr Voříšek a útočník Marek Kincl.

Už jistý mistr Salcburk překvapivě ztratil body na hřišti posledního GAK Štýrský Hradec, kde jen remizoval 0:0. K výhře mu nepomohli ani čeští záložníci Patrik Ježek a Karel Piták, kteří odehráli celé utkání. Na poslední půlhodinu je podpořil také  Vratislav Lokvenc.

Výsledky 32. kola: GAK Štýrský Hradec - Salcburk 0:0, Ried - Sturm Štýrský Hradec 2:1, Altach - Rapid Vídeň 2:1, Austria Vídeň - Innsbruck 4:1, Pasching - Mattersburg 2:4.

SLOVENSKO

Vedoucí Žilině nejprve v 32. minutě vyšel rychlý protiútok, který zakončil Štrba. Pojistka přišla ihned po poločase, když si Štyvárův centr do vlastní branky srazil domácí Cicman.

Artmedia Bratislava porazila 1:0 Ružomberok, vedený českým trenérem Petrem Uličným, a udržela se v boji o titul. Výhru nad úřadujícím mistrem v utkání 9. kola
nadstavbové části zajistil gólem v 81. minutě bývalý žižkovský útočník Tomáš Oravec. Do konce soutěže zbývá odehrát pět kol.

Výsledky 9. kola: Banská Bystrica - Slovan Bratislava 2:2 (62. vlastní Hanek, 88. Jelínek - 33. Ibragimov, 45. Masaryk z pen.), Košice - Žilina 0:2 (32. Štrba, 46. vlastní Cicman), Artmedia Bratislava - Ružomberok 1:0 (81. Oravec.).

BELGIE

Málo vídanou kanonádu předvedl Anderlechtu Brusel. Hostům z Beverenu doma nastřílel osm branek a opět se tak vrátili do čela tabulky před Genk, který na ně ztrácí dvě kola před koncem dva body.

Základ k výhře 8:1 položil již v první minutě kanonýr Frutos, ovšem hlavní měrou se na neobvykle velkém množství podíleli Boussoufa a Mbokani, kteří shodně nasázeli do sítě Beverenu tři branky. Branku vítězů opět hájil český brankář Daniel Zítka, který moc práce neměl, ale přesto inkasoval, když v 75. minutě snižoval Seka na průběžných 4:1.

Výsledky 32. kola: Beerschot - Cercle Bruggy 1:0, Charleroi - FC Brusel 1:0, FC Bruggy - Lierse 4:0, Mons - Roeselare 6:1, Mouscron - Waregem 3:0, St. Truiden - Gent 0:1,Anderlecht - Beveren 8:1, Westerlo - Standard Lutych 1:1.

PORTUGALSKO

Gólem v předposlední minutě vybojovali fotbalisté Benfiky Lisabon vítězství 2:1 nad Navalem, které jim uchovalo teoretickou naději na triumf v portugalské lize. Za vedoucím Portem zaostávají dvě kola před koncem soutěže o čtyři body. O výhře Benfiky v dramatickém závěru rozhodl v sobotu večer volejem italský záložník Fabrizzio Miccoli.

Výsledky 28. kola: Benfica Lisabon - Naval 2:1, FC Porto - Nacional Funchal 2:0, Marítimo Funchal - Coimbra 0:0, Beira Mar - Boavista Porto 1:0, Estrela Amadora -
Pacos Ferreira 1:0, Leiria - Aves 3:1, Braga - Belenenses 2:1, Sporting - Setubal 3:1.

16. Setúbal 28 4 9 15 19:43 21

Václav Svěrkoš z Austrie Vídeň v souboji s Dennisem Mimmem z Wackeru Tirol.

Jaap Stam zvedá nad hlavu pohár; hráči Ajaxu oslavují titul v Nizozemském poháru. Ve finále porazili Alkmaar.