VZÁCNÝ HOST. Brazilská legenda Pelé vítá diváky před zahájením semifinále...

VZÁCNÝ HOST. Brazilská legenda Pelé vítá diváky před zahájením semifinále Afrického poháru národů. | foto: Reuters

Pelé brankářem. Chytil dvě vyložené šance Gremia a zajistil Santosu finále

• 5
Za svou kariéru dal Pelé přes tisíc branek, některé prameny uvádějí přesné číslo 1283. Ale věděli jste, že fenomenální Brazilec a pravděpodobně nejlepší fotbalista všech dob, který ve čtvrtek zemřel ve věku dvaaosmdesáti let, také gólům zabraňoval? Historici připomínají, že Pelé gólmanské rukavice oblékl čtyřikrát.

Pamětníci by o Pelém řekli, že byl mimořádným střelcem i hráčem, jehož hra byla poezií.

Je jediným trojnásobným mistrem světa.

Pelé vyrostl v Santosu, za který hrál od šestnácti do pětatřiceti (1956 až 1975). Poslední dva roky kariéry strávil v New York Cosmos.

To všechno se o něm ví.

Pláče nejen Brazílie. Zemřel legendární fotbalista Pelé, bylo mu 82 let

A právě v Santosu se čtyřikrát postavil do brány. Jednou v roce 1959, pak v roce 1964, dále o pět let později a naposledy v roce 1973.

„Den, kdy Pelé byl brankářem,“ zní titulek španělského deníku Marca, který bizarní roli Pelého připomíná. Věnuje se jeho druhému gólmanskému startu.

Bylo to 19. ledna 1964, odveta semifinále Brazilského poháru proti rivalovi Gremio Porto Alegre.

První zápas Santos na hřišti soupeře vyhrál 3:1 a v domácí odvetě se očekával jeho hladký postup. Ale Gremio kousalo, vedlo 3:1 a nebýt Pelého hattricku, kterým souboj otočil, mohlo dojít na prodloužení.

V závěru utkání za stavu 4:3 byl vyloučen legendární brankář Gilmar, zastoupil ho právě Pelé. Rukavice si nasadil na posledních pár minut. „Prý chytil dvě vyložené šance. Zastavil dvě gólové střely,“ píše Marca.

Ve finále pak Santos gólmana snad ani nepotřeboval, tým E.C. Bahia zdolal 6:0 a 2:0.