Česko - Slovensko: hostující Jan Koller (vlevo) si dělá prostor před Martinem Škrtelem

Česko - Slovensko: hostující Jan Koller (vlevo) si dělá prostor před Martinem Škrtelem | foto: Michal Růžička, MAFRA

Bitvy se Slováky: Sionkův střelecký den i porážky, které vzaly naději

  • 7
Až na sebe v úterý ve 20:30 v Žilině narazí fotbalisté Slovenska a Česka, bude to desátý vzájemný zápas. Historická bilance vyznívá příznivěji pro český tým: pětkrát vyhrál, dvakrát remizoval a dvakrát odešel poražený. Na které zápasy se nejvíc vzpomíná?

Třikrát hráli Češi se Slováky přípravu, zbylá utkání se odehrála v kvalifikacích o dva světové a jeden evropský šampionát. Do Francie v roce 1998 nepostoupil ani jeden tým, v boji o Euro 2008 uspělo Česko a následná kvalifikace o MS v Jižní Africe se zase víc vydařila Slovensku. Zde je několik zápasů dvou bývalých federálních sousedů, které se fanouškům zapsaly do paměti nejvíc.

Slovensko - Česko 1:1 (8. 5. 1995)

Branky: 57. Timko - 32. Šmejkal.

Historicky první vzájemný zápas byl sice „jen“ přátelský, ale ve výčtu nesmí chybět. Na bratislavské Tehelné pole tehdy přišlo deset tisíc lidí a zatímco Slováci nastoupili v nejsilnější sestavě, český kouč Uhrin přivezl jen ligový výběr bez legionářů. 

Česko vedlo brankou Šmejkala, ale ve druhé půli Timko vyrovnal. Historie vzájemných utkání tak začala remízou.

Slovensko: Molnár - Glonek, Zeman (46. Stúpala), Tomaschek, Kinder - Bališ, Weiss (71. Kozák), Moravčík, Praženica - Timko (78. Maixner), Dubovský.
Česko: Kouba - Suchopárek - Horňák, Řepka, Kotůlek - Lerch, Nečas (90. Vávra), Bejbl, Šmejkal - Drulák (80. Samec), Siegl.

Slovensko - Česko 2:1 (26. 8. 1997)

Branky: 45. Jančula, 55. Majoroš - 15. Šmicer.

Kvalifikace o MS ve Francii Česku nevyšla. A hodně k tomu přispěl i výsledek z Bratislavy, kde Slováci urvali historicky první, ale nadlouho také poslední vítězství.

Tehelné pole se zaplnilo, ztichlo však v patnácté minutě, kdy skóroval Šmicer. Jenže pak jako by český tým opustily i zbytky elánu, který jej zdobil rok předtím na evropském šampionátu v Anglii. Do poločasu Jančula srovnal a ve druhé půli rozhodl Majoroš. Češi navíc už předtím přežili penaltu, kterou Srníček Šimonovi chytil, a dohrávali v deseti bez vyloučeného obránce Kozla.

Slovensko: Molnár - Kozák (42. Karhan), Šilár, Tomaschek, Kinder - Tittel, Bališ, Šimon (84. Zátek), Jančula - Kožlej (78. Ujlaky), Majoroš.
Česko: Srníček - Látal, Suchopárek, Kozel, Horňák - Poborský (64. Slončík), Bejbl, Nedvěd (56. Petr Vlček), Němec - Kuka, Šmicer.

Slovensko - Česko 0:3 (6. 9. 2006)

Branky: 10. Sionko , 21. Sionko , 57. Koller.

Češi sice už ve zmíněné kvalifikaci MS 1998 Slováky porazili v domácí odvetě a v roce 2002 zvládli s přehledem přátelský zápas v Olomouci, ale skutečná odplata přišla až v kvalifikaci o Euro 2008. Tehdy Slováci utrpěli zřejmě nejpotupnější porážku, ve vyhecovaném souboji neměli šanci.

Nejvíc jim zatápěl rychlík Sionko, který sám vstřelil první dva góly a ještě stihl připravit třetí pro Kollera. Slovenští fanoušci, kterých přišlo skoro třicet tisíc, odcházeli zklamaní.

Slovensko: Čontofalský - Krajčík , Škrtel , Ďurica , Marek Čech (24. Németh) - Karhan , Hlinka, Mintál, Valachovič (46. Hodúr), Švento - Šebo (46. Hološko).
Česko: Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal, Jankulovski - Sionko (78. Štajner), Galásek, Rosický , Polák (73. Kováč), Plašil - Koller.

Česko - Slovensko 1:2 (1. 4. 2009)

Branky: 30. Jankulovski - 23. Šesták , 83. Jendrišek.

Hrálo se sice na Apríla, výsledek však pro české fanoušky moc vtipný nebyl. Důležitý zápas v boji o MS v Jižní Africe Česku nevyšel, na Letné po zápase zavládl smutek. Slováci naopak po čtrnácti letech slavili vítězství, které je nastartovalo na cestě za postupem.

Vyšel jim už začátek, po gólu Šestáka vedli. Jankulovski sice po půlhodině srovnal, ale české trápení vyvrcholilo sedm minut před koncem, kdy Jendrišek nadvakrát dostal míč za Čecha. Porážka znamenala konec pro trenéra Petra Radu i kapitána Tomáše Ujfalušiho, který se vzdal reprezentace.

Česko: Čech - Grygera, Kováč (72. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (85. Lafata), Jarolím, Polák, Plašil - Necid (79. Fenin), Baroš
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Šesták (74. Stoch), Štrba, Karhan, Jendrišek (90. Vittek) - Hamšík (87. Sapara), Hološko.

Slovensko - Česko 2:2 (5. 9. 2009)

Branky: 60. Šesták, 73. Hamšík z pen. - 68. Pudil, 83. Baroš

Česko potřebovalo v Bratislavě nutně vyhrát, aby udrželo reálnou šanci na postup na mistrovství světa. Proto trenér Ivan Hašek, který nahradil odvolaného Radu, přemluvil k návratu střelce Kollera. Ani ten však na Slováky neplatil a hned po utkání se s reprezentací definitivně rozloučil.

Zápas skončil remízou 2:2, která se zrodila během poslední půlhodiny. Slováci vedli po gólu Šestáka, brzy však srovnal Pudil. Skóre znovu převrátil na stranu domácích Hamšík z penalty, ale pak si rychle nechal dát dvě žluté karty a nedohrál. Přesilovku využil střídající Baroš, víc už Češi nestihli. Slováci je tentokrát ve skupině předstihli a poprvé v historii postoupili na světový šampionát.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Weiss (74. Sapara), Štrba, Hamšík, Hološko (87. Jendrišek) - Šesták (82. Čech), Vittek.

Česko: Čech - Grygera, Sivok, Kadlec, Jankulovski - Štajner (83. Svěrkoš), Jarolím (65. Necid), Hübschman, Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš).


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko