Vymazali ho z encyklopedií, přesto je v muzeu

  • 1
Praha - Vstával ve čtyři ráno a pro jediný odznak se harcoval přes půl Evropy. Autem z Nimes do Marseille, odtud letadlem do Bruselu a pak teprve do Prahy. Adolf Scherer, legendární útočník stříbrného mužstva z mistrovství světa v Chile 1962, ve středu dostal glejt skutečného člena prestižního Klubu ligových kanonýrů časopisu Gól. Za 128 branek.

Pamatuje si ten stý? "Nééé, já jich dal tolik," mávne rukou. V tu chvíli se za ním na promítací stěně výstavy Fotbal! v Národním muzeu objeví titulky: Scherer - hattrick! A diváci z rozklepaných záběrů zabouří...

Objevil se po třiceti letech, kdy byl uvalen do klatby zapomnění. A nepotkal většinu tehdejších spoluhráčů. "Poznávám je všechny. To je přece Mašek, ne?" ukazuje rukou.

Třemi góly tenkrát prostřílel československému týmu cestu do finále světového šampionátu. "Ne, vychytal nám ho Schrojf," vzpomíná. "Ale pak ho taky prohrál," usměje se mohutný muž, který jako tank demoloval obrany soupeřů.

Osm let patřila pravá spojka ČH Bratislava k oporám reprezentace. Až na závěr kariéry, v osmašedesátém, ho komunisté pustili do francouzského Nimes. Po čtyřech letech se vrátil do Martina. Ale vydržel jen půl roku. Od šesti musel chodit do kanceláře jako účetní. "Když jsem se o deset minut opozdil, vedoucí mě buzeroval. To mi fakt nechutnalo."

Po půl roce ho pozvali do Nimes na exhibiční zápas. Odjel s jedním kufrem - a zůstal. "Kvůli přítelkyni," zeširoka se usměje. Slečnu Nadju si pak vzal za ženu a má s ní dvě děti. Syn kope za Nimes středního útočníka. "Jmenuje se Rudolf, po trenéru Vytlačilovi. Ale je to Francouz, slovensky ani česky neumí."

Kluby fotbalových stovkařů časopisu Gól

Ligoví kanonýři
(sto a více vstřelených gólů)
založen 1972, 57 členů, žije 27
1. Josef Bican (Slavia, Vítkovice) 447
2. Vlastimil Kopecký (Slavia) 252
3. Antonín Hájek (SK Plzeň) 191
poslední člen:
René Wagner (Brno, Rapid, Mattersburg)

Ligoví brankáři
(sto zápasů s čistým kontem)
založen 1996, 13 členů
1. Jan Stejskal (Brno, Cheb, Sparta, Queens Park, Slavia) 164
poslední vstup:
Martin Vaniak (Olomouc, Drnovice)  

Po emigraci ho vymazali ze všech fotbalových encyklopedií, dětem z prvního manželství, co zůstaly na Slovensku, znepříjemňovali život. On sám šestnáct let nesměl domů. "Nikdy nemíchejte politiku do sportu," varuje.

Ve Francii tehdy aspoň hráli další tři spoluhráči z reprezentace. "Lyonu, kde kopal Popluhár, jsem dal jednou tři góly. Pane, ten mi nadával." Do padesáti dělal hrajícího trenéra, provozoval bar i sportovní obchod.

Teď, po operaci kyčle, odpočívá a ukazuje rodině krásy české a slovenské země. "Ale fotbal sleduju celé dny, je to můj život," řekne.

Kolem zrovna prochází Antonín Panenka, autor proslulé penalty z mistrovství Evropy 1976. "Před pár dny ji chtěl stejně kopnout Landreau, brankář Nantes, ale kolega z Rennes mu ji chytil do náruče," reaguje bystře.

KANONÝŘI. Adolf Scherer se vítá s Tomášem Skuhravým na včerejším setkání Klubu ligových kanonýrů v Národním muzeu v Praze.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko