Američanky se radují z branky proti Vietnamu. Zleva Sophia Smithová, Megan...

Američanky se radují z branky proti Vietnamu. Zleva Sophia Smithová, Megan Rapinoeová a Lindsey Horanová. | foto: AP

Povedený start obhájkyň. Američanky otevřely MS klidnou výhrou nad Vietnamem

• 1
Americké fotbalisty vykročily úspěšně za obhajobou titulu mistryň světa. V Aucklandu nedal hlavní favorit turnaje šanci soupeřkám z Vietnamu a zvítězil 3:0. Ve skupině E se čtyřnásobné šampionky ještě utkají v repríze posledního finále s Nizozemskem a s Portugalskem.

O americkém triumfu nad debutantkami na MS rozhodla dvěma góly v prvním poločase Sophia Smithová, její druhý zásah v nastaveném čase potvrdil až videorozhodčí po předchozím domnělém ofsajdu. Výsledek před návštěvou 41.107 diváků v Eden Parku zpečetila kapitánka týmu Lindsey Horanová. V závěru první pětačtyřicetiminutovky ještě neproměnila pokutový kop hvězdná útočnice Alex Morganová, kterou vychytala brankářka.

Jak zvednout ženský fotbal. Agentka Fousková nejen o mistrovství světa

Jubilejní dvoustý zápas sehrála v americkém dresu hvězdná Megan Rapinoeová. Osmatřicetiletá olympijská vítězka a dvojnásobná světová šampionka se dostala na hřiště po hodině hry a nestihla rozšířit svoji bilanci 63 reprezentačních gólů.

Také japonské fotbalistky si poradily s debutujícím soupeřem a Zambii deklasovaly 5:0. Dvakrát skórovala Hinata Mijazawaová, asijský tým vstřelil čtyři góly ve druhém poločase. Další dvě branky jim v zápase neuznal videorozhodčí kvůli ofsajdu, ze stejného důvodu také zrušil VAR původně nařízenou penaltu. Naopak v nastavení se po zásahu videa opakoval pokutový kop, z něhož na druhý pokus už Riko Uekiová uzavřela skóre.

Hoang Thi Loan (5) z Vietnamu a Trinity Rodmanová ze Spojených států

Nejtěsnějšími výhrami 1:0 vstoupily do skupiny D Anglie a Dánsko. Úřadující mistryně Evropy Angličanky zdolaly debutanta na MS Haiti díky pokutovému kopu za ruku, který Georgia Stanwayová proměnila ve 29. minutě na druhý pokus. Její první střelu Kerly Theusová zlikvidovala, ale záložnice Bayernu Mnichov dostala druhou šanci poté, co videozáznam potvrdil, že brankářka Haiti opustila brankovou čáru předčasně.

Dánsko zahájilo svou první účast na MS od roku 2007 vítězně díky střídající Amalii Vansgaardové, která utkání s Čínou rozhodla hlavičkou v poslední minutě. V pátek se Dánsko a Anglie střetnou spolu.