Hrdinky bizarního finále turnaje do 19 let v Asii. Fotbalistky Indie i...

Hrdinky bizarního finále turnaje do 19 let v Asii. Fotbalistky Indie i Bangladéše byly vyhlášeny vítězkami. | foto: X.com

Dost bylo penalt, hodíme si mincí! Po bizarní chybě vyhrály titul oba týmy

  • 8
Pokud vás napadlo, že už jste ze světa fotbalu četli nebo viděli leccos, zpozorněte: takhle zvláštní rozuzlení finálového zápasu tu pravděpodobně ještě nebylo. Reprezentantky Indie a Bangladéše do devatenácti let v něm kopaly penalty v rozstřelu, který po jedenácté sérii organizátoři podivně utnuli a usmysleli si, že o šampionkách rozhodne hod mincí.

Stalo se to na turnaji čtyř jihoasijských zemí v Bangladéši, klání se kromě druhých finalistek z Indie účastnily také Bhútán a Nepál.

Právě z Nepálu pochází sudí Anjana Raiová, jež řídila duel o titul a ne vlastním přičiněním v něm z ne zcela pozitivních důvodů vstoupila do fotbalových dějin.

„Celá věc se stala kvůli nechtěné chybě delegáta. Vyvodíme z toho patřičné důsledky,“ popisoval bizarní scény generální sekretář jihoasijské federace (SAFF) Anwarul Haque Helal.

Co se tedy stalo?

Střetnutí, které po základní hrací době skončilo bangladéšským vyrovnáním v nastaveném čase 1:1, měly rozhodnout penalty. Fotbalistky obou družstev si v jejich exekuci vedly nadmíru skvěle: žádná z nich neminula, včetně brankářek.

To nicméně evidentně rozhodilo hlavního delegáta utkání Dilana Jayasuriya De Silvu, který těsně před pokračováním rozstřelu dvanáctou sérií zastavil rozhodčí a svolal ji s kapitánkami k půlicí čáře. Tam Raiová k nevíře solidně zaplněných tribun naznačila, že o vítězkách rozhodne hod mincí!

Větší kliku měly hráčky Indie, jež začaly okamžitě oslavovat, což zase namíchlo příznivce Bangladéše, kteří zasypali trávník plastovými lahvemi. Opařené poražené fotbalistky chvíli nevěřily, brzy jim ale došlo, že takhle nejen finálové zápasy dnes nekončí.

Dřív ano, třeba příběh z mistrovství Evropy 1968 je velmi známý: bezgólovou bitvu mezi domácí Itálií a Sovětským svazem nerozhodlo ani prodloužení a tak tenkrát v šatně postupujícího do finále určilo známé: Panna, nebo orel?

DĚJINY EURA. 1968: Hlavně nacvičit los! Když o finále rozhoduje hod mincí

Nutno podotknout, že takhle radikální scénář přiměl tehdejší zdrženlivé funkcionáře konat a FIFA i UEFA do pravidel penaltový rozstřel v létě 1970 doplnily. Ještě předtím ale stihl los – tentokrát v podobě papírků se slovy ANO a NE tažených z velkého sombréra – rozhodnout čtvrtfinále olympijských her v Mexiku mezi Izraelem a šťastnějšími Bulhary.

Ale zpátky do současnosti a Bangladéše, kde domácí hráčky záhy po bezprecedentním finiši začaly protestovat a dlouho odmítaly opustit hřiště. V pravidlech fotbalu ani turnaje samotného pochopitelně nic o mincích během rozstřelu není, a tak zmatený delegát po několika minutách navrhl původní verdikt anulovat a v penaltách pokračovat.

S tím ale indické hráčky nesouhlasily.

Po neuvěřitelných pěti hodinách a dozajista horkých diplomatických chvilkách v zákulisí pak všechny strany dospěly k unikátnímu rozuzlení svízelné situace.

„Po dlouhých debatách jsme se dohodli, že turnaj vyhrály Indie i Bangladéš,“ vysvětlil generální sekretář Helal. „Indii jsme navhrli tři scénáře: Pokračování v penaltách, společný titul, opakování celého finále. Pro dobro naší federace se rozhodli pohár s Bangladéšankami sdílet.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Ženský fotbal