Česko - Andorra: Koller a Lima

Česko - Andorra: Koller a Lima - Jan Koller a Toni Lima v souboji. | foto: Bořivoj Černý, MF DNES

S trpaslíky nebývá pokaždé posvícení

  • 75
Praha - Uříznout si pořádnou fotbalovou ostudu v zápase s outsidery, to se občas přihodí i českému národnímu mužstvu. Stejně tak, jako si v kvalifikační cestě na mistrovství Evropy či světa tu a tam výrazně vylepší skóre. Pokud jde o propadáky, největší blamáží skončilo kvalifikační vystoupení Česka v Lucembursku v červnu 1995. Domácí vyhráli 1:0!

Tým Dušana Uhrina staršího se tenkrát v utkání o postup na mistrovství Evropy do Anglie neprosadil a v 89. minutě nepovedeného utkání dokonce inkasoval. Bezprostředně po zápase útočník Pavel Kuka před kabinami v hloučku novinářů pronesl památný slib: "Vzkazujeme všem našim fanouškům, že do té Anglie postoupíme!"
 
Český tým potom na evropský šampionát skutečně postoupil a v červnu 1996 vybojoval na londýnském stadionu Wembley stříbrné medaile.

Za rámeček si čeští fotbalisté nemohou dát ani tři kvalifikační zápasy o postup na mistrovství světa 2002 v Japonsku a Koreji.

Mužstvo vedené trenérem Jozefem Chovancem v říjnu 2000 uhrálo jen bezbrankovou remízu na Maltě a o jedenáct měsíců později téhož soupeře horko těžko porazilo na domácí půdě v Teplicích 3:2. Čtyři dny před tímto utrápeným vítězstvím dostali Češi výprask na Islandu. I když tento soupeř se už k vyloženým fotbalovým trpaslíkům neřadí, prohra 1:3 byla ostudná.

Přesto se Česko nakonec v této kvalifikaci dostalo alespoň do baráže, ale v ní neuspělo s Belgií.

A je tu ještě jedna nelichotivá bezbranková remíza, mající datum 12. října 1994. I tenkrát Česko pod Uhrinovým vedením hrálo na Maltě 0:0. Ale jak už bylo zmíněno, tato evropská kvalifikace končila postupem a stříbrem z Anglie.

Roli favorita svěřenci kouče Karla Brücknera znamenitě splnili v minulém kvalifikačním cyklu v soubojích s Andorrou.

Loni v březnu v této malé zemičce v Pyrenejích čeští reprezentanti vyhráli suverénně 4:0, aby o šestašedesát dní později v Liberci téhož soupeře rozdrtili 8:1. Ustavili tak rekordní výhru samostatné české reprezentace, přičemž v mezistátním utkání víc gólů nikomu nenastřílelo ani někdejší mužstvo Československa.

Bývalá federální reprezentace dala celkem čtyřikrát sedm branek Jugoslávii, která shodou okolností už také neexistuje. V letech 1920 a 1925 7:0, v roce 1928 7:1 a v roce 1973 7:3. V roce 1931 skončil zápas Československo - Švýcarsko 7:3 a v roce 1961 domácí Československo porazilo Iry 7:1.

Pro sobotní kvalifikaci se San Marinem nasadili českému týmu hodně vysoko laťku Němci, kteří na půdě tohoto soupeře zvítězili 13:0.

Čeští reprezentanti však na tento výsledek reagují zdrženlivě. Záleží především na bodech, soupeře hlavně nesmíme podcenit - prohlašují diplomaticky.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko