Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Němci staví nároďák jako Brückner, říká Týce, kouč mládeže v Mnichově

  9:24
Občas se zadními vrátky dostane na zavřený trénink velkoklubu Bayern Mnichov, ale jeho mládež by ho nelákalo trénovat. „Mají všechno nalinkované, což by mi nesedělo,“ přiznává exreprezentant Roman Týce, který bavorské děti vychovává jinak. S bývalými spoluhráči z Mnichova 1860 založil fotbalovou školu.

Roman Týce (v popředí) na vánočním fotbalovém turnaji v Ústí nad Labem. | foto: Petr Bílek, MF DNES

Rodák z Černivi na Lovosicku je doma už v Německu. O svátcích se po roce ukázal doma, zahrál si i halový turnaj v Ústí nad Labem i silvestrovské derby Sparta - Slavia. Už coby penzionovaný fotbalista, neboť s kariérou seknul po loňském jaru. Drancovala ji zranění, ale i tak byla dobrá: vlastní bronz z Eura 2004.

Chodíte na zápasy Bayernu?
Že bych zašel na stadion, to ne. Já si ho užil až až, první čtyři roky po otevření Allianz Areny jsem proseděl ve VIPce. Když se stavěla, zranil jsem se. Znovu, když se v ní začalo hrát. A když jsem se uzdravil, odehrál jsem v ní 20 minut a zase se zranil... Radši zápasy sleduju s kamarády v televizi. Ale trenéry mládeže Bayernu znám, chodím na jejich tréninky.

I na áčko pod vedením Španěla Pepa Guardioly?
Když je možnost, tak ano, jenže oni mají většinou zavřené tréninky. Jeden týdně nechávají otevřený, ale ten vám nic nedá. Navíc přijdou čtyři tisíce lidí a mě to nebaví. Spíš se tam snažím dostat zadními vrátky přes někoho. Třeba přes mého bývalého spoluhráče Harry Cernyho, který trénuje patnáctku Bayernu. Teď je Bayern nejlepší na světě. Fotbalově i finančně. Vzor pro všechny kluby. Pro mě byl vždycky. Já do Mnichova přišel v roce 1998.

Proč vás jeho mládež neláká?
Trošičku mi vadí, že v těchhle klubech je od DFB (Německý fotbalový svaz) nalinkované, jak by se všechno mělo dělat. Já s tím mám trošku problém, mám svoje nápady. Proto mi to vyhovuje u nás v naší škole. Dělám si trenéřinu, jak chci.

Jak funguje mládež v Německu, v zemi mistrů světa?
Všichni koukají na Němce, že ji mají nejlepší, že to dali do kupy. Dali, samozřejmě. Ale vidím i spoustu hrozných chyb. Jenže Němců je 80 milionů a z toho jich 60 milionů hraje fotbal. Díky takové konkurenci nemusí s mládeží pracovat jako my v Česku. Já vždycky říkám: My to děláme jinak, ale taky dobře. Nesrovnávejme se s Němci.

V čem je hlavní rozdíl?
Oni můžou hráče vyřazovat, nemusejí se jako v Česku snažit děti tréninkem upoutat, aby zůstaly u fotbalu. Já když trénuju mládež v Německu, jen vyřazuju. Nehraješ, neběháš, sbal si věci, přivedu si deset nových na stejné úrovni. To je ten rozdíl. My v Čechách to nevidíme, chceme jim konkurovat, ale přitom to je kravina. Ale přijedu domů na halový turnaj a vidím, kolik tady běhá fantastických fotbalistů. Umějí jeden na jednoho, mají přihrávku, finálku, jsou kreativní, nádhera! Jenže Němci vyhrají mistrovství světa, protože ti jejich nejlepší se museli už od mládí prosazovat, prosazovat, prosazovat. Každý rok podávat nejlepší výkony, jinak jsou v háji.

Vy sám už nehrajete?
Poslední dva roky jsem nastupoval v 6. lize za FC Deisenhofen. Ještě na jaře jsem odkopal pár zápasů, pak jsem skončil. Deisenhofen je část Mnichova stejně jako Unterhaching, za který jsem hrál předtím 3. ligu. Zároveň jsem tam trénoval sedmnáctku a dělal i asistenta v áčku.

Nechybí vám fotbal?
Trošku ano. Ale já skončil kvůli zdraví, bylo mi to doporučeno. Měl jsem těžké zranění a hodně operací, moje kolena nejsou v úplně nejlepší formě. Koukal jsem na sebe, abych mohl dalších třicet let normálně chodit a pracovat.

Ve 37 letech dnes někteří fotbalisté hrají ještě i vrcholově.
Třeba Jirka Jarošík, můj ročník, který byl na podzim týden u mě a léčil si zraněný sval. Za celý život neměl těžké zranění, až teď půlrok vynechal. Já už kolem třicítky cítil, že to je na vůli. Nechtěl jsem nikam pryč, protože v Mnichově jsem měl doktory, kteří mě operovali, a maséry, kteří mě znali a dávali do kupy. Nabídky byly, ale nevěděl jsem, jak dlouho zdraví vydrží. Říkal jsem si, že to nebudu kvůli jedné dvěma sezonám měnit. A na jednom místě už jsem 16 let. Mnichov je náš druhý domov.

Nebo spíš už první?
No, víc doma jsme už asi v Německu. V Česku máme babičky, dědy, pár kamarádů. Ale chceme v Mnichově zůstat. Obě děti se tam narodily, chodí do školy. Starší dceři je šestnáct a teď poprvé hrála za německou reprezentaci ve squashi. Což mi bylo trošku nepříjemné, takové divné. Na druhou stranu ona tam žije, má kamarády, trénuje s nimi, je to ocenění její práce a neberu to zle. Být to ale ve fotbale, přál bych si, aby spíš reprezentovala Česko.

Živí vás fotbalová škola, nebo je to projekt jen na léto?
To je celoroční práce. Letos jsme udělali 22 kempů, od pondělí do čtvrtka. Když nejsou prázdniny, jedeme do klubů a pomáháme s jejich mládeží. Všechno to trénují tatínkové, někdy i maminky, které tam mají syna. Jenže jim chybí čas na čtrnáctidenní trenérské kurzy, díky nám na ně nemusí jezdit. Jednou v týdnu vedeme jejich tréninky. Dětem se rozzáří oči, vidí něco jiného. A kluboví trenéři se snaží od nás něco okopírovat a sami o fotbale trošku přemýšlet.

Jaký si za 2 roky udělala firma MSC (munichsoccercamp) zvuk?
Naše motto je Trénovat jako profík. Nejde o to, že jsme nejlepší trenéři, ale že jsme hráli vrcholově. Chceme, aby naši trenéři dříve kopali aspoň 3. ligu. Aby si lidé mohli říct: On už tam nahoře byl, on už to dokázal. Jsou haldy dobrých trenérů, ale taky těch, co fotbal nehráli. A pak vyprávějí, jak se to má dělat. V tom máme výhodu. Děti nás sice už neznají, ale jejich rodiče ano. Mnichov 1860 má velké fanouškovské zázemí po celém Bavorsku, takže když jedeme někam na vesnici sto kilometrů od Mnichova a uděláme kemp, přijdou staří zarytí fanoušci 1860 a jsou nadšení.

Bývalý fotbalový reprezentant Roman Týce (vlevo) s Pavlem Nedvědem, který...

Bývalý fotbalový reprezentant Roman Týce (vlevo) s Pavlem Nedvědem, který věnoval pro mládež Týceho fotbalové školy dresy Juventusu.

V čem vám tahle práce vyhovuje?
Stavíme něco svého na nohy a nemusíme prosit někoho v klubu, aby nám dal džob. Jsme sami sobě šéfíčkama a nikdo nás nemůže vyhodit.

Kdo školu založil s vámi?
Se mnou je tam Paul Agostino, bývalý australský reprezentant, který žije v Mnichově 16 let jako já. Pak Tunisan Patrick Ghigani, s nímž jsem se potkal v Unterhachingu. Čtvrtým do party je Michael Hofmann, který za Mnichov 1860 odchytal 16 sezon. Snažíme se na to nabalovat hráče, kteří skončí, a dáváme jim možnost zkusit si trénování. Skok z profesionálního hráče na trenéra dětí je obrovský, to je úplně jiný trénink. My se to učíme taky. Dřív jsem si říkal, že bych mládež nedělal. A vidíte... Skončil jsem, trénoval jsem áčko, sedmnáctku, dělal jsem výběr bavorského svazu čtrnáctiletých. Teď na kempech vedeme i šestileté děti.

Sportu se věnuje i vaše žena, že?
Je trenérka ve fitku a vyhovuje jí to. Zvlášť po začátku, kdy byla v cizí zemi ženou v domácnosti. Teď už máme velké děti, druhé dceři bude devět. My odcházeli jako mladí. Jí bylo 19, mně 21, do zahraničí jsem šel jako jeden z prvních mladých hráčů. Nebylo to pro ní snadné, teď je spokojená, že už má taky možnost dělat svoji práci, která jí baví.

Co vůbec říkáte české reprezentaci pod trenérem Vrbou?
Už s Plzní udělal fantastickou práci. Z neznámého mančaftu, který hrál o sestup, udělal mistra. Postoupil s ním do Poháru UEFA, do Ligy mistrů. Reprezentace byla uvadlá a on pozvedl i ji. My v Čechách byli zvyklí na tu naši generaci, byli jsme druzí na světě, lidi se namlsali. Hodně českých fanoušků nemá obzory do světa a myslí si, že nahoře budeme pořád. Ale to nejde. Stejně to mají všechny malé země, Švýcarsko, Chorvatsko, které nemůžou dlouhodobě konkurovat Španělům, Němcům nebo Italům.

Proč se to vám podařilo?
Naše generace byla výjimečná. I trenér Karel Brückner, který mančaft už tenkrát stavěl takticky. Což dneska dělají Němci. Deset let po tom, co s tím přišel on. Proto já se směju.

Autor:

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

  • Nejčtenější

Zásah v sídle fotbalové asociace. Berbr byl zatčen, policie ho podezírá z korupce

Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky, byl zatčen. Kriminalisté ho spolu s dalšími osmnácti...

Pokleknutí ve Skotsku. Češi vyhověli domácím, kritizovali je i politici

Čeští fotbalisté před utkáním Ligy národů se Skotskem (0:1) poklekli, aby projevili sympatie ve spojitosti s hnutím...

Berbr rezignoval na všechny funkce. Chovanec odvolán jako šéf sudích

Roman Berbr už není místopředsedou fotbalové asociace. Po svém zadržení rezignoval na všechny své pozice v hnutí. Není...

Izrael - Česko 1:2, v závěru strach o vítězství, rozhodující gól dal Vydra

Jako by se na nich nepříjemnosti, které je těsně před zápasem v souvislosti s covidem potkaly, vůbec neprojevily. Čeští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

150 až 170 tisíc korun. Úplatky za výhru v druhé lize, jak nabízel Rogoz

Sto padesát až sto sedmdesát tisíc korun. To je výše úplatku pro rozhodčí ve druhé nejvyšší fotbalové soutěži, pokud...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Šéf fotbalu: Jen šílenec by neuvažoval o rezignaci, na politiku ale není čas

Přiznal, že během posledních dnů a hodin přemýšlel kvůli dění v českém fotbale o vlastní rezignaci. „Byl bych šílenec,...

Berbrovo zatčení: fotbal může rozhodovat dál, bez svého pána je reprezentace

Zadržení druhého místopředsedy Romana Berbra fungování české fotbalové asociace v zásadních záležitostech a...

Bylo super se zase podívat do reprezentace, libuje si Rabušic

Navléknout reprezentační dres není pro zkušeného fotbalového útočníka libereckého Slovanu Michaela Rabušice věc...

Berbrovým zatčením se bude zabývat vedení fotbalu, na Malíkův popud

Zatčení místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra v souvislosti s obviněním z korupce a ovlivňování výsledků...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Vendula Pizingerová porodila. Manžel si přál syna, ona dceru

Vendula Pizingerová (48) se na sociálních sítích pochlubila šťastnou novinkou. Opět se stala maminkou. Syn, kterého má...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Apple představil iPhone 12. Má čtyři varianty, nejlevnější je velmi malý

Apple v úterý třináctého října večer konečně představil očekávanou čtrnáctou generaci iPhonu. Nejprve přišel na řadu...