Truc akce a laciná gesta, odpovídá Pelta své kritičce Haindlové

Miroslav Pelta | foto: Alexandra MlejnkováČTK

21 2013
V českém fotbale se nenašel nikdo, který by s Miroslavem Peltou svedl boj o pozici předsedy asociace. Pro volební valnou hromadu v sobotu 8. června je tak současný šéf jediným kandidátem. "Nevím, jestli je to špatně, nebo dobře, ale vždycky rozhoduje práce," prohlásil Pelta.

Šéfem domácího fotbalu se stal v listopadu 2011 v mimořádných volbách, protože tehdejší předseda Ivan Hašek z funkce odstoupil. Peltovi se nyní chtěl postavit Haškův člověk, předsedkyně odvolací a revizní komise Markéta Haindlová však pro kandidaturu nezískala dostatečnou podporu. "Asi během svého mandátu pracovala špatně," poznamenal Pelta.

Cítíte se už jako vítěz?
Takhle nepřemýšlím. Sice jsou před námi volby, ale já mám v hlavě jen kvalifikační zápas s Itálií. Když ho nezvládneme, druhý den nám všem bude hůř. Největší sponzor asociace je postup na mistrovství světa.

Ale když nemáte protikandidáta, bude vaše obhajoba snazší?
Když vidím, kdo všechno mi vyjádřil podporu, neumím si představit, že bych předsedou zvolen nebyl. Že bych nezískal nadpoloviční většinu hlasů v Čechách i na Moravě.

Zaregistroval jste výroky Markéty Haindlové, že jste český fotbal zavezl do tunelu?
Mluvil jsem s ní a musím se proti tomu ohradit. Markéta je mladá ambiciózní slečna, ale nezískala ani deset nominací, aby mohla jít do voleb. To pak ukazuje na její postavení. Od ní to byla spíš truc akce. Už dřív mezi ní a mnou docházelo k neshodám. Mně vadí, že když někdo prohraje, tak začne mluvit proti fotbalu. Jsou to laciná gesta, která způsobují jen škodu.

Řekla, že ty kluby, které ji podpořily, budou mít problém. A skutečně některé o víkendových zápasech byly ze strany rozhodčích poškozeny. Víte o tom, co se v divizi stalo?
Z jejích úst jsem to zaregistroval. Podívám se na to, ale rovnou říkám, že si neumím představit, aby kvůli její podpoře dostali hráči červenou kartu. Doufám, že je to jen shoda okolností. Jinak by to byla vážná situace.

Co s tím uděláte?
Já jsem celý víkend v Jablonci slavil vítězství v poháru. Měl jsem jiné starosti než zjišťovat, od koho dostala podporu. Nechám si to zmapovat, ale pořád si říkám, že ta souvislost není možná. Jinak bychom byli v nenormálním prostředí.

Roudné, jeden z poškozených klubů, otevřeně mluví o pomstě. To opravdu není normální prostředí.
Snad si neumíte představit, abych já měl zájem někoho poškodit. Já takhle neuvažuju. Doufám, že to byla náhoda.

A kdyby nebyla?
Tak bychom na tom morálně byli hodně špatně.

Ale nepřipadá vám to aspoň podivné? Zase to vrhá na fotbal špatný obraz.
Potřebuju časový prostor, abych se na to podíval. Já mám čisté svědomí. Máme tady demokratické volby a já za práci, kterou jsem pro fotbal vykonal, se cítím natolik silný, že jsem neměl pochybnosti, abych nebyl úspěšný.

K zastrašování mohlo dojít bez vašeho vědomí. Je to možné?
Za sebe říkám, nikoho jsem nezastrašoval, nikomu jsem nevolal. Já prostě takhle neuvažuju. Když jsem byl úspěšný ve volbách, ať už ve fotbale, nebo v politice, tak jsem nikdy nikoho neurážel. Vždycky jsem se choval slušně a to platí i teď.

Ale o zápase týmu Roudné v Rokycanech jste přece věděl už od neděle, ne?
Dostal jsem zprávu na mobil, ale nic jsem nezjišťoval.

Haindlová se chtěla postavit Ivánkovské cestě. Jak to vnímáte?
Co to znamená? Že o mně byla zmínka v divadelní hře. Že je tam: Volal mi Pelta. To snad ani nemá cenu komentovat. Rozhodují fakta. Nebyl jsem obviněn, neprokázala se žádná spojitost s korupčním jednáním. Ale když se to hodí, tak se to připomíná.

Naposled to připomněl liberecký útočník Jiří Štajner, který o pohárovém utkání v Jablonci, jehož jste majitelem, řekl, že to byla prasárna.
U Jirky převážily emoce. Byl plný stadion, z Liberce dorazilo přes čtyři tisíce lidí a chtěli vidět můj Jablonec na kolenou. My jsme dali dva regulérní góly, vyhráli a postoupili. Mrzí mě, jak se k tomu Liberec postavil. Ale vidím u sebe jeden problém.

Jaký?
Být předsedou asociace a zároveň majitelem klubu. Pak si to lidi v hlavě zjednoduší a hned si spojí, že mi chce někdo pomáhat, že mi to přináší výhodu. Nemám zájem, aby mi někdo pomáhal. Já to nepotřebuju. Buď na to mám, nebo ne. Po podzimu jsem byl s Jabloncem druhý, teď jsme šestí. Ale zamyslím se a nějak se k vlastnictví Jablonce postavím. Mám pocit, že mi funkce předsedy škodí ve směru ke klubu. To, co Jirka Štajner řekl, bylo neadekvátní k tomu, jak zápas proběhl.

Druhým mužem českého fotbalu chce být Roman Berbr. Máte pocit, že pro veřejnost, fanoušky a sponzory by byl dobrý signál, aby se místopředsedou stal člověk s tak negativní pověstí?
Musíme si uvědomit, že má ohromnou volební sílu. Je to člověk, který pro fotbal hodně udělal. Ano, pochází z kontroverzní skupiny a sám si někdy říkám, že rozhodčích už bylo dost. Ale oni jsou organizovaní, mají svou sílu a s tím je zapotřebí umět žít. Čím bude víc vidět, tím líp. Veřejná kontrola je vždycky lepší, nejvíc vás zkontrolují média. Bude muset jakékoli kroky či pochybení zdůvodnit.

Ale ve volbách je to tak, že bez jeho podpory je problém vyhrát, být zvolen do funkce. Souhlasíte?
Myslím si, že fenomén Berbr se přeceňuje. Pravda, v Čechách má silné postavení a bez jeho podpory je obtížné sehnat hlasy. Vždyť při minulých volbách jsem v Čechách prohrál s Rajchlem i Paclíkem.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Tři góly od Messiho. Marná snaha Sevilly s Vaclíkem, slaví Barcelona

Barcelonská hvězda Lionel Messi překonává českého brankáře Tomáše Vaclíka v...

Dvakrát vedli, lídrovi soutěže zatápěli, ale nakonec vysoko prohráli. Fotbalisté Sevilly, příštího...

Odchody ze Slavie: Mešanovič s Jugasem do Boleslavi, Sýkora do Liberce

Slávistický útočník Muris Mešanovič u míče během utkání v Mladé Boleslavi

Tři odchody hlásí v poslední den přestupového období fotbalová Slavia: útočník Muris Mešanovič...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné...

Já to říkal, že chytneme Slavii. Gólman Vaclík si soupeře předpověděl

Brankář Tomáš Vaclík ze Sevilly diriguje své spoluhráče v utkání Evropské ligy...

Se spoluhráči po tréninku obědvali a v televizi sledovali los Evropské ligy. „Když jsem viděl, jak...

Další z rubriky

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali...

Hapal přišel o tři opory. Ve slovenské reprezentaci končí i Škrtel

Slovenský fotbalista Martin Škrtel skončil společně s míčem v brance. Švédští...

Trenér slovenských fotbalistů Pavel Hapal se musí obejít bez obránců Martina Škrtela a Tomáše...

České fotbalistky budou hrát o mistrovství Evropy i se Španělkami

České fotbalistky se radují z gólu.

České fotbalistky se v kvalifikaci mistrovství Evropy v roce 2021 utkají se Španělskem, Polskem,...

Najdete na iDNES.cz