Middlesbrough - Arsenal

Middlesbrough - Arsenal - Gael Clichy z Arsenalu (vpravo) se snaží utéct Adamu Johnsonovi z Middlesbrough. | foto: Reuters

Ovlivní čeští politici budoucnost fotbalu?

  • 14
Na jedné straně stojí Brusel, na druhé Curych. A jde o důležitější duel než finále Ligy mistrů. Na tom, zda zvítězí ve Švýcarsku sídlící vláda světového fotbalu FIFA, nebo z Belgie panující šéfové Evropské unie, zásadně závisí budoucnost fotbalu.

Spor mezi dvěma institucemi, jedné mocné a druhé ještě mocnější, je  nejviditelnějším případem, jak úzce se politika dotýká sportu. "Politika se do sportu nemá míchat," tvrdí tenistka Justin Heninová, ale takové přání je stejně naivní jako hodit cukr do čaje a doufat, že nebude sladký.

6+5 = prohra šéfů fotbalu


V souboji mezi specifickými pravidly sportu a legislativou Evropské unie se výrazně angažují (či mohou brzy angažovat) i Češi.

Agentura Reuters včera v souvislosti s touto problematikou citovala evropského komisaře pro zaměstnanost a někdejšího premiéra Vladimíra Špidlu. Do jeho dikce totiž spadá volný pohyb osob v rámci Unie, čemuž odporuje nápad fotbalových bossů zavést pravidlo 6+5, na jehož základě by smělo v každém týmu nastupovat nanejvýš pět cizinců.

Špidla kvótu, jež by zcela rozmetala zavedené pořádky ve fotbale, kritizuje. A nabádá fotbalové orgány, aby od této myšlenky upustily.

"Fotbal je na křižovatce a snad zvolí správnou cestu. Jinak hrozí aféra Bosman II," uvedl Špidla v narážce na fotbalistu, který stanovil precedens, když si před léty u civilního soudu vymohl zrušení počtu zahraničních hráčů v klubech Evropské unie a i to, že fotbalisté mohou po vypršení smluv odcházet zadarmo.

Současné snahy FIFA a její evropské "sestry" UEFA jako by byly pokusem o návrat k "předbosmanovským" časům. Půjde však nejspíš o marný pokus a na jeho zániku by se mohlo podílet i Česko stojící od ledna v čele Evropské unie.

Proto přijel v listopadu do Prahy  šéf evropského fotbalu Platini. "6+5 je dobrá věc," zopakoval.

V tom se rozhodně neshodl s vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. "Pravidlo 6+5 je nesmysl," netají Vondra, avšak dodává, že nad jinými návrhy, jak změnit fotbal – potažmo celý sport – má cenu debatovat.

Kluby, které do zápasů vysílají takřka (ne-li úplně) kompletní cizinecké legie, mohou být v klidu. Vzdor tužbám fotbalových vládců se na tom zřejmě nic nezmění, odporovalo by to zákonům. "Pak se budeme chtít pravidlu co nejvíc přiblížit pomocí kvót," nevzdává se Platini.

Zelený trávník fotbalového hřiště jako by byl největším bitevním polem politiků a sportovních šéfů. Jedna z bitev se kupříkladu odehrála v říjnu, kdy FIFA pohrozila Polsku zákazem startů v kvalifikaci o mistrovství světa, protože tamější vláda sesadila šéfy polského fotbalu.

Ve stejné zemi a také na Ukrajině může být problém s pořadatelstvím Eura 2012, i to do velké míry záleží na postoji a vůli politiků.

Sport jako zbraň?

Přes některé rozpory však zřejmě bude muset nastat mezi zákonodárci a sportovními funkcionáři shoda kupříkladu v otázkách dopingu, rasismu či diváckého násilí.

V posledním bodě se dokonce v Česku angažovalo ministerstvo vnitra, jež s fotbalovým svazem poměrně vzrušeně diskutovalo, kdo by měl být zodpovědný za pořádek v hledištích. A nakonec obě strany našly společnou řeč.

Sport a politika se však letos nejsilněji protnuly jinde než na fotbale.

Francouzský prezident Nikolas Sarkozy při vysvětlení, proč cestoval na olympijské hry kontroverzně pořádané Čínou, prohlásil: "Sport by neměl sloužit jako politická zbraň." Lze však namítnout: proč by nemohl? Spíš záleží na tom, proti komu je tato zbraň namířena.

Sport není pouze byznys, shodl se ministr Vondra s Platinim

Ve fotbale by Michel Platini nad Alexandrem Vondrou zcela jistě zvítězil. V prosazování vlastních vizí však šéf fotbalové asociace UEFA na českého vicepremiéra, jehož názory jsou v této oblasti hodně blízké legislativě Evropské unie, nestačí.


"To ale neznamená, že bych s panem Platinim v určitých věcech nesouhlasil," upozorňuje ministr pro evropské záležitosti Vondra, jenž se v půlce listopadu s bossem evropského fotbalu setkal při jeho krátkém pobytu v Praze.


Platiniho návštěva plynula z toho, že Česko bude od Nového roku předsedat Evropské unii.


Pane ministře, může Česko v rámci evropského předsednictví přispět k řešení problémů současného fotbalu?
Jde o to, zda jsme ochotni aktivně zvednout hozenou rukavici. Francouzi, kteří Evropu vedou teď, ji zvedli, protože v tom viděli dostatečně velké a zajímavé téma a zároveň sledovali vlastní zájmy. Myslím, že takto bychom se na to mohli dívat i my. Je tady spektrum názorů, které nejde jen tak odbýt.


Vy tedy myslíte, že by Česko mělo rukavici zvednout?
Ano. Pokud ji kdokoliv nebude chtít zvednout, nikam se v problému neposuneme.


Evropští politici však problém možná posunou jinam, než by si Platini přál. Vy dva jste se přece nemohli příliš shodnout, ne?
Třeba na pravidlu 6+5, které omezuje počet cizinců v klubech. 6+5 je nesmysl. Je v rozporu s pravidly volného pohybu osob v rámci Evropské unie. Ale berme to tak, že toto je oficiální linie světové asociace FIFA, kterou UEFA respektuje. A vycházejme z toho při hledání konečného stanoviska. Cenné je, že pan Platini má seriózní snahu nalézt řešení.


Které by mělo vypadat jak?
Neumím si představit okleštění současného fotbalu podle pravidla 6+5. Je to scestný směr, který není v zájmu Evropské unie.


Řekl jste Platinimu natvrdo do očí, že považujete 6+5 za nesmysl?
Samozřejmě. A myslím, že on si uvědomuje, že je to neprůchodné. Když se ale o něčem jedná, je výchozí pozice jedné strany na písmenu A a výchozí pozice druhé strany na písmenu Z. Potkáte se někde uprostřed. A Platini má pravdu v tom, že legislativa musí do určité míry  respektovat specifičnost sportu.


Například?
Myslím, že má cenu diskutovat o zákazu přestupu do ciziny u hráčů mladších osmnácti let. Je to rozumné při představě příběhů třináctiletých kluků, které si skauti nejbohatších klubů v pláči odvedou, protože k tomu mají povolení rodičů, kteří za to inkasují peníze. V tomto směru chápu argumenty, že sport není jen čistý byznys.


V tom jste se s Platinim shodli, že?
Jednání nebudou jednoduchá, protože určité věci jsou v rozporu s unijním právem. Platini k nám ale přijel především podat ruku a my bychom ji měli uchopit.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko