Nizozemsko - Německo, Arjen Robben

Nizozemsko - Německo, Arjen Robben - Nizozemský fotbalista Arjen Robben (vpravo) dal v přípravném zápase proti Německu dva góly. | foto: Thomas Bohlen, Reuters

Nizozemci remizovali, Angličané utrpěli debakl

• 6
Největší konkurent českých fotbalistů v první skupině kvalifikace mistrovství světa tým Nizozemska si v přípravném zápase také nevedl zrovna dobře. Proti Německu si sice vytvořil dvoubrankový náskok, ale nakonec remizoval. Nejvyšší debakl za posledních 25 let utrpěli Angličané, v Kodani prohráli 1:4.

Nizozemci vedli v Rotterdamu zásluhou Robbena z Chelsea nad Německem už 2:0, ale Ballack a Asamoah porážku odvrátili.

Podobný průběh a stejný výsledek měl i zápas Rakušanů se Skoty. Ve Štýrském Hradci však měli dvoubrankový náskok hosté a Rakušané odvrátili pohromu až během posledních osmi minut.

Angličané utrpěli v Kodani nejvyšší debakl za posledních 25 let. Po hodině hry Dánové udeřili třikrát v rozpětí osmi minut. Kanonádu začal Rommedahl, jako by chtěl soupeři ukázat, že je ho v anglické lize pro průměrný Charlton škoda.

O tři minuty později přihrál Tomassonovi na druhý gól a debutující Gravgaard přidal třetí. Pak sice Rooney snížil, ale poslední slovo měl v nastaveném čase Sören Larsen. Kolébka fotbalu naposledy prohrála o tři branky v přátelském utkání s Walesem v roce 1980.

Někdejší nejlepší fotbalista světa Zinédie Zidane ozdobil svůj návrat do francouzské reprezentace gólem. Záložník madridského Realu dres s trikolórou oblékl poprvé od loňského čtvrtfinále mistrovství Evropy s Řeckem a přispěl v Montpellieru k výhře nad Pobřežím slonoviny 3:0.

Diváky na vyprodaném stadionu roztleskali dalšími přesnými střelami Gallas a Henry.

Belgičané porazili Řecko 2:0 zásluhou své bratrské dvojice. Mistry Evropy načal v 19. minutě Emile Mpenza a jeho starší bratr Mbo, na nějž nemá příjemné vzpomínky Slavia, o pět minut později náskok zdvojnásobil.

Bulhaři marně čekali na vítězství od loňského října a ani zápas s Turky v Sofii pro ně nezačal dobře. Ale Berbatov z Leverkusenu našel ztracenou mušku a dvěma trefami to dotáhl na 25 reprezentačních branek. Spolu s Martinem Petrovem z Atlétika Madrid se tak postaral o výhru 3:1.

Švýcaři potvrdili zlepšení, jež naznačil už úspěšný vstup jejich klubů do kvalifikace o Ligu mistrů. V Oslu připravili Norům první domácí porážku od listopadu 2003, kdy Seveřany rozesmutnili v baráži o ME Španělé. Skóre otevřel král střelců francouzské ligy Frei z Rennes, druhý gól byl vlastní.

Maďaři mají mizivou naději na postup, zato si jejich trenér Lothar Matthäus sehnal ze všech nejatraktivnějšího soupeře. Argentina zvítězila v Budapešti 2:1, přestože hrála 35 minut v deseti. Osmnáctiletý záložník z Barcelony Lionel Messi dostal od německého rozhodčího Merka červenou kartu už minutu po svém příchodu na hřiště.

Cestu do sítě našli Maxi Rodriguez z Atlétika Madrid a Heinze z Manchesteru United, pro něhož to byla gólová premiéra.

Fotbaloví reprezentanti Polska vyhráli v Kyjevě Memoriál Valerije Lobanovského. V dnešním finále porazili Izrael 3:2. Hlavní postavou zápasu byl střídající Grzegorz Rasiak, který v závěru nepříznivý výsledek otočil dvěma brankami.

Ukrajinci obsadili na turnaji třetí místo. Po nepovedeném pondělním penaltovém rozstřelu s Izraelem si dnes spravili chuť v utkání s týmem Srbska a Černé Hory. Výhrou 2:1 dokázali, že jejich suverénní postavení ve druhé kvalifikační skupině pro mistrovství světa není náhodné.

Brazilci přiletěli do Splitu téměř kompletní, z velkých hvězd chyběl jen Ronaldinho. Přesto s Chorvatskem, které má skvěle rozjetou kvalifikaci, málem prohráli. Gól jim dal syn reprezentačního trenéra Niko Kranjčar, vyrovnání zařídil Ricardinho z přímého kopu.

Rotterdam: Nizozemsko - Německo 2:2 (1:0)
3. a 46. Robben - 49. Ballack, 81. Asamoah. Diváci: 45.000.

Kodaň: Dánsko - Anglie 4:1 (0:0)
60. Rommedahl, 63. Tomasson, 67. Gravgaard, 90+2. S. Larsen - 87. Rooney. Diváci: 42.000.

Štýrský Hradec: Rakousko - Skotsko 2:2 (0:2)
83. Ibertsberger, 87. Standfest - 5. K. Miller, 39. O'Connor. Diváci: 14.000.

Montpellier: Francie - Pobřeží slonoviny 3:0 (1:0)