Nigerijský fotbalista Victor Moses se raduje z gólu, který vstřelil v kvalifikačním play-off o postup na MS Etiopii. | foto: Reuters

Fotbalisté Nigérie, Pobřeží slonoviny a Kamerunu postoupili na MS

• 3
Afrika má tři jisté zástupce na světovém šampionátu ve fotbale 2014. Do Brazílie poletí výběr Nigérie, který v kvalifikačním play-off vyřadil Etiopii. Po úvodní výhře 2:1 nezaváhal ani v domácí odvetě, ve které zvítězil 2:0. Úspěšné bylo i Pobřeží slonoviny, jež přešlo přes Senegal, a Kamerun, který vyřadil Tunisko.

Utkání mezi Nigérií a Etiopií rozhodl útočník Liverpoolu Victor Moses, který ve 20. minutě z penalty potrestal ruku Aynalema Halilua.

Etiopie by v té chvíli potřebovala vstřelit dvě branky, aby vybojovala aspoň prodloužení a přiblížila si první účast na MS, nestihla však dát ani jednu.

Naopak soupeř zásluhou přímého kopu střídajícího Victora Obinny zvýšil v 82. minutě na konečných 2:0. Nigérie se zúčastní pátého z posledních šesti turnajů.

Od debutu na šampionátu v roce 1994 ve Spojených státech chyběla jen na šampionátu v Německu v roce 2006. Na minulém mistrovství v Jihoafrické republice skončila poslední ve skupině se ziskem jednoho bodu.

ZKLAMANÍ FANDOVÉ. Příznivci Etiopie těžce prožívají neúspěch v play-off o mistrovství světa. Jejich tým vyřadila Nigérie.

Pobřeží slonoviny s Didierem Drogbou čeká v Brazílii třetí start mezi světovou elitou po letech 2006 a 2010. Senegal se sice z pokutového kopu ujal zásluhou Moussy Sowa z Fenerbahce vedení 1:0, ale to by nestačilo. Navíc kanonýr Lille Salomon Kalou v nastavení vyrovnal.

Fotbalisté Kamerunu postoupili po výhře 4:1 nad Tuniskem, první utkání skončilo bezbrankovou remízou. Kamerunci si na šampionátu zahrají podruhé za sebou a celkové posedmé v historii - startovali na šampionátech v letech 1982, 1990, 1994, 1998, 2002 a 2010.

Kamerunci se do poločasu ujali vedení 2:0, střídající Ahmed Akaichi ovšem krátce po přestávce duel přesným volejem zdramatizoval. Domácí ale dokázali odpovědět dvěma góly Jeana Makouna.

V Brazílii by svěřenci německého trenéra Volkera Finkeho rádi navázali na svůj výkon v roce 1990, kdy šokovali svět postupem mezi osmičku nejlepších. Ve čtvrtfinále nakonec vypadli s Anglií až po prodloužení.

O zbývající dvě postupová místa z Afriky se bude hrát v úterý. Egypt hostí Ghanu, Alžírsko se utká s Burkinou Faso.

Kvalifikace MS 2014 ve fotbale - Afrika

Odvetné zápasy play-off

Calabar: Nigérie - Etiopie 2:0 (1:0)
20. Moses z pen., 82. Obinna. První zápas: 2:1, postoupila Nigérie.

Casablanca: Senegal - Pobřeží slonoviny 1:1 (0:0)
77. Sow z pen. - 90.+4 Kalou. První zápas: 1:3, postoupilo Pobřeží slonoviny.

Yaoundé: Kamerun - Tunisko 4:1 (2:0)
66. a 86. Makoun, 4. Webo, 30. Moukandjo - 49. Akaichi. První zápas: 0:0, postoupil Kamerun.