Adam Gabriel (vpravo) v hlavičkovém souboji s Ernestem Mucim z Albánie. | foto: ČTK

Česko - Albánie 4:0, pohodová výhra jedenadvacítky, gólů mohlo být víc

• 43
Čeští fotbalisté do 21 let porazili doma v kvalifikaci mistrovství Evropy Albánii 4:0. "Lvíčata" jsou po dvou zápasech skupiny G stoprocentní, ve čtvrtek rovněž v Českých Budějovicích zdolala Slovinsko 1:0.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Zatímco v úvodním kvalifikačním duelu svěřenci trenéra Jana Suchopárka rozhodli až v 89. minutě, proti Albánii nepřipustili drama.

Tři branky vstřelili v prvním poločase. Postupně se trefili Tomáš Ostrák, Daniel Fila a Kryštof Daněk. Hosté od 71. minuty dohrávali bez vyloučeného Maria Mitaje. Konečný výsledek stanovil v 83. minutě střídající Pavel Šulc.

„Hodnocení utkání je určitě pozitivní, byť si myslím, že jsme mohli zvítězit větším brankovým rozdílem. Splnili jsme to, co jsme v utkání chtěli. Jednak jsme vyhráli s nulou a za druhé jsme zvýšili efektivitu. V tom nám hlavně v úvodu pomohl brankář hostí,“ řekl Suchopárek na on-line tiskové konferenci.

Češi výborně vstoupili do zápasu a v rozmezí šesté až 13. minuty dvakrát skórovali, přičemž v obou případech k tomu výrazně přispěl brankář Alia. Nejprve mu z rukavic vypadl míč po Karabcově přihrávce, načež ho důsledný Ostrák dorazil do sítě. Poté Alia vyrazil před sebe Karabcovu přízemní střelu z vápna a Fila zvýšil na 2:0.

„Apelujeme v tréninku na kluky, aby doráželi a dobíhali jakoukoli situaci v obou pokutových územích. To splnili a dočkali se za to odměny,“ uvedl jednapadesátiletý Suchopárek.

Poté si albánský gólman poradil s Ostrákovým zakončením, Vitík i Daněk mířili mimo. V 32. minutě Fila elegantní patičkou přihrál v šestnáctce Daňkovi, který se nemýlil.

Po změně stran se domácím dlouho nepodařilo přidat čtvrtý zásah. Šulc se v 61. minutě neprosadil nadvakrát, následně neuspěl ani Fila.

V 71. minutě dostal Mitaj druhou žlutou kartu. O 12 minut později se diváci na Střeleckém ostrově dočkali čtvrté branky. Střídající Patrák po dvou minutách na hřišti přihrál Šulcovi, který přesně zakončil k tyči. V závěru neproměnil dvě šance Gabriel, mezi střelce se nezapsal ani Beran.

Dalšími českými soupeři jsou Andorra, Anglie a Kosovo. Na závěrečný turnaj přímo postoupí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst, zbylých osm týmů z druhých příček čeká baráž.

Česko - Albánie 4:0 (3:0)

Branky: 6. Ostrák, 13. Fila, 32. Daněk, 84. Šulc. Rozhodčí: J. Weinberger – M. Kolbitsch, S. Telek (AUT). ŽK:73. Šulc - 39. Pellumbi, 63. Mitaj. ČK:71. Mitaj. Diváci: 1 784.

Česko Kovář – Gabriel, Vitík, Donát, Fukala – Solil (59. Beran), Kaloč (C, 46. Červ) – Ostrák, Karabec (59. Šulc), Daněk (81. Patrák) – Fila (73. Sejk)

Albánie Alia – Ismailgeci, Pellumbi, Selmani, Mitaj – Marku, Muci (64. Vangjeli), Celhaka (77. Mehmeti) – Lakti (64. Prengaj), Karrica(46. Nikqi) – Gjata (35. Coba)

Přejít na on-line reportáž

Andorra - Slovinsko 0:1 (0:0)

Branky: 61. Stojinović. Rozhodčí: Viljanen – Leppänen, Valjakka (FIN). ŽK:19. Guerrero, 27. Izquierdo, 31. Ubach, 48. Fernandez, 58. Planes, 64. Pubill, 88. Garcia, 90+1. Roca - 26. Casar, 31. Zec, 64. Begić. ČK:52. Fernández.

Andorra Gimenez – Gomes (89. Herjemine), Müller (71. Ines), Vales (C), Cuiñas (77. Trave), Guerrero (89. Roca) – Izquierdo, Planes (76. Garcia), Pubill – Ubach, Fernández.

Slovinsko Turk – Španring, Stojinović (C), Zec, Koderman – Casar (46. Ostrc), Zabukovnik, Tičić (61. Begić) – Žugelj (90+2. Pečnik), Bosilj (78. Cipot), Matko.