Fotbalový vítr s čelenkou letí dobývat Ameriku

  • 7
Roudnice nad Labem - Jako by Tomáš Rosický přestoupil do Realu Madrid! V ženském fotbale má podobně řinčivý zvuk, když nadějnou hvězdičku koupí profesionální tým ze Spojených států. Pavlína Ščasná se dočkala, jako první Češka v historii. Na první pohled drobná dáma, na hřišti ale fotbalový vítr s čelenkou, která zachycuje její hnědé vlasy. Ve dvaceti letech byla kapitánkou Bayernu Mnichov. „Ofenzivního záložníka hraje jako chlap. Je průbojná, nebojí se, prudce kope standardní situace,“ říkají o ní experti. Tím vším se od ženského fotbalu liší.

Ščasná, dcera současného trenéra OFI Kréta, podepsala roční smlouvu s druhým nejlepším klubem minulé sezony - Philadelphia Charge. „Snila jsem, že bych si jednou profiligu mohla zahrát, ale myslela jsem si, že česká holka nemá šanci.“ Američtí scouti sledují především reprezentantky z nejsilnějších zemí: Číňanky, Brazilky, Norky, Švédky. Že by zavadili o Češku? „Taky když mi to poprvé říkal trenér Bayernu, nevěřila jsem mu.“ Čím se stane, věděla Ščasná od devíti let. Bylo krátce po převratu, když její otec přestoupil na Krétu a vzal s sebou manželku i dceru a syna Michala. „Kromě učení a koupání v moři se dalo jen chodit na hřiště a kopat si,“ vzpomíná Ščasná.

Ona je dnes nejslavnější Češkou a její bratr hraje ligu na Žižkově. Ještě do čtrnácti, což se podle pravidel může, hrála Ščasná s týmem chlapců okresní přebor v rodné Roudnici. Pak přišla Sparta, která v lize všechny soupeře válcuje. „Jestli tu budeš ještě rok, tak zakrníš,“ uslyšela Ščasná předloni od svého otce. „Asi bych s fotbalem brzy sekla. Vyhrávat 7:0? To nemělo smysl.“

Nabídka z Mnichova byla štěstím i vysvobozením. Za kolik peněz Ščasná přestupovala dál, netuší. Ani manažerka Bayernu jí to neřekla. Odešla by tak jako tak, neboť zvládla zkoušky na univerzitu v Connecticutu. Hrála by univerzitní ligu, kdyby se neohlásila Philadelphia.

Rozlučka s Bayernem byla velkolepá a plná slz. Ščasné zahráli před posledním zápasem českou hymnu, mezi diváky se rozvinula plachta s českým nápisem: Pavlíno, děkujeme! Německy zase: Nikdy na tebe nezapomeneme! „Jestli se někdy vrátím, chci jedině do Bayernu.“ Teď je však Ščasná mnohem výš. Ženský fotbal má v Americe výsadní postavení, každé utkání v přímém televizním přenosu, na zápasy chodí 12 000 lidí, což je dvakrát víc než na mužskou ligu v Česku. Průměrná hráčka si vydělá zhruba milion a půl korun za sezonu.

„Jednou bych chtěla patřit mezi úplně nejlepší, ale zatím vůbec netuším, co mě čeká,“ říká Ščasná. V polovině února do USA letí s maminkou, sežene si bydlení, pořídí auto a pak už přijde příprava na sezonu. První zápas je 5. dubna, v srpnu končí play off, až do listopadu pak probíhají exhibiční zápasy, což je americká zvláštnost.

„Nejdřív ze všeho si ale na dva týdny zaletím za tátou na Krétu na dovolenou a pro rady,“ usmívá se Ščasná, která ráda jezdí na kolečkových bruslích a surfuje po internetu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko