STŘELEC BURKINY FASO. Aristide Bance se raduje z gólu proti Ghaně. | foto: Reuters

Burkina Faso slaví díky penaltě á la Panenka, ve finále vyzve Nigérii

• 0
Překvapivého účastníka z Burkiny Faso má finále fotbalového mistrovství Afriky. Outsider vybojoval postup v penaltovém rozstřelu proti Ghaně, rozhodující pokutový kop proměnil útočník Bancé panenkovským stylem. O zlato se Burkina Faso utká s Nigérii, která porazila mali vysoko 4:1.

Nigérie si zahraje finále Afrického poháru národů po třinácti letech, zápas s Mali rozhodla třemi góly během dvaceti minut prvního poločasu. Do finále se probojovala posedmé v historii a pokusí se navázat na tituly z let 1980 a 1994. Burkina Faso usiluje o premiérový triumf, dosud byla nejlépe čtvrtá v roce 1998.

V utkání s Mali měla Nigérie od počátku navrch a v 22. minutě šla do vedení zásluhou hlavičky Echiejileho. Na trefu obránce portugalské Bragy navázal vzápětí po brejku útočník Dynama Kyjev Ideye. Těsně před poločasovou přestávkou zvýšili Nigerijci na 3:0, když přímý kop Emenikeho tečoval do vlastní branky obránce Sissoko.

V 56. minutě krátce po příchodu na hřiště podtrhl debakl Mali dalším zásahem dvacetiletý útočník CSKA Moskva Musa. Alespoň čestný úspěch Mali zaznamenal čtvrt hodiny před koncem Cheick Diarra.

Druhé semifinále bylo mnohem vyrovnanější. Burkina Faso porazila favorizovanou Ghanu porazila na pokutové kopy 3:2, v normální hrací době skončil zápas 1:1.

Ve 13. minutě dostala výhodu pokutového kopu Ghana, míč si vzal záložník Espaňolu Barcelona Wakaso a tvrdou ranou otevřel skóre. Ve druhé půli však útočník Bance na hranici ofsajdu převzal míč a technickou ranou k tyči vyrovnal.

Burkina Faso pak měla blíže k výhře, ale její gól v prodloužení nebyl uznán. Zápas musel rozhodnout až penaltový rozstřel, v němž hned na úvod selhal Ghaňan Vorsah, který minul branku. Ghana pak nedala ještě další dvě penalty a ani čtvrtou účast v semifinále v řadě nepromění v titul. Naposledy turnaj vyhrála v roce 1982.

Zato Burkina Faso stvrdila postup suverénně, Aristide Bance proměnil penaltu lehkou střelou doprostřed brány á la Antonín Panenka v roce 1976.