Copa América vs. politika. Aneb fotbal, Donald Trump a Mexičané

MEXIKO DO TOHO! Copa América se hraje v USA, což vybízí k mexické „invazi“ – nikoli k té, kterou strašil prezidentský kandidát Donald Trump, nýbrž k přívalu fanoušků fotbalu. | foto: AP

17 2016
Sunil Gulati je prvním mužem fotbalu v USA a při tomhle dotazu musel ukázat diplomacii na nejvyšší úrovni. Padla totiž otázka, která v jeho vlasti momentálně patří ke koloritu. Byl by lepším prezidentem Donald Trump, či Hillary Clintonová? A nemohl by Trumpův triumf ohrozit americký fotbalový cíl, tedy snahu uspořádat jednou mistrovství světa společně se sousedním Mexikem?

„Pokud by paní Clintonová neseděla v Bílém domě, byl by takový turnaj trochu obtížnější. Jestli by nám to prospělo, či naopak uškodilo? Od obojího trochu,“ prohlásil Gulati, šéf amerického svazu.

Dávno již nelze vrcholový sport oddělit od politiky, což platí nejen pro olympiády, ale třeba i pro fotbalový turnaj Copa América 2016.

Hraje se v USA a válí na něm Mexiko. Ano - to Mexiko, jehož obyvateli v rámci úvodní a výrazně ostřejší části své předvolební prezidentské kampaně tak strašil Trump.

Stadiony, kde nastupuje jejich reprezentace, na americkém území leckdy připomínají spíš mexickou půdu. V Pasadeně na jejich duel přišlo přes 83 tisíc diváků, v Houstonu jich utkání sledovalo 60 025, což je v ostrém kontrastu s tím, že některé jiné zápasy turnaje naopak hyzdí (polo)prázdné tribuny.

A na transparentech mužů v sombrérech či žen s národní trikolorou na tvářích šlo číst ledasco. „Trumpe, pro jistotu mám u sebe potvrzení o narození,“ stálo na jednom jako narážka, že by možný prezident USA dle svých slov chtěl revidovat občanství řady Latinoameričanů. Na těch jadrnějších pak byla slova - omlouváme se - o kopulaci Donalda Trumpa s jeho matkou.

„V Mexiku ho teď každý nenávidí,“ řekl pro Guardian fanoušek jménem Mauricio Rossier. „Sport a politika jsou sice dvě oddělené věci, ale na druhou stranu takto můžeme demonstrovat sílu, jakou my Mexičané v Americe máme.“

Rudolph Barajas se nechal vyfotit v kombinaci mexického dresu a klasického klobouku a vousů Strýčka Sama, neboť fotbal dle něj sjednocuje. Ale zároveň našel přirovnání pro prezidentské volby: „Můj bratr se bojí, že Trump může vyhrát, ale spousta mých známých říká, že kdyby byly volby jako fotbal, je jeho úspěch nemožný. Protože fotbal nás všechny společně donutí jít na stadion, tohle umí. Teď je třeba jít společně i k volebním urnám.“

Trump se stal vděčným terčem třeba i v Argentině, kde letos už na jaře v televizi využívali jeho slov o „vlně Jihoameričanů valících se do USA“, neboť tím přesně vystihl touhu fotbalem poblázněných obyvatel vidět své týmy naživo.

Copa América mívá politický přesah poměrně často, nyní třeba v podobě příběhu zbídačené Venezuely, jejíž fotbalisté na dálku potěšili národ nečekaným postupem a ve čtvrtfinále se utkají s Messiho Argentinou. V této fázi turnaje je i Mexiko, jež vyhlíží souboj s Chile.

Konečná to být nemusí. A končit tím pádem nemusí ani spojení Donalda Trumpa a fotbalu. „Pokud by Mexiko vyhrálo, oslavy v ulicích amerických měst budou dosud nejhlasitější odpovědí za Trumpovy urážky,“ soudí list Globe and Mail.

Jistě, v první řadě jde a půjde o góly, taktiku a radost z nejpopulárnějšího sportu planety. Ale ve volebním roce nezůstává jen u toho.

Nejčtenější

Platini byl zadržen kvůli vyšetřování korupce při volbě MS 2022

Michel Platini na kongresu FIFA 2015

Bývalý předseda UEFA a někdejší francouzský fotbalový reprezentant Michel Platini byl zadržen kvůli...

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Další z rubriky

Rok do revoluce. Fotbalové Euro 2020 v otázkách a odpovědích

Zveme vás! Bilbao je jedním z dvanácti měst, kde se bude hrát fotbalové Euro...

Jen co byl spuštěn prodej lístků na mistrovství Evropy, začal na internetu frmol. Během první...

Mexičtí fotbalisté na úvod Zlatého poháru deklasovali Kubu

Mexičtí fotbalisté slaví gól na Zlatém poháru.

Favorizovaní fotbalisté Mexika vstoupili do mistrovství Severní a Střední Ameriky suverénním...

Švédky a Američanky na MS postupují, Thajky mají nelichotivý rekord

Švédské fotbalistky se rozcvičují na zápas s Thajskem.

Americké i švédské fotbalistky vyhrály na mistrovství světa ve Francii i druhé zápasy a v předstihu...

Najdete na iDNES.cz