Petr Čech se podpisuje fanouškům

Petr Čech se podpisuje fanouškům - Brankař fotbalové reprezentace Petr Čech se podepisuje fanouškům před teplickým hotelem Prince de Ligne. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Čech vytáhl výjimečný zákrok v pravý čas

• 106
Teplice - Třikrát inkasoval a většinu zápasu nepůsobil zrovna jistým dojmem. Ovšem jeden výjimečný zákrok vytáhl brankář Petr Čech v pravý čas. Za nerozhodného stavu fantasticky zmařil Finům vyloženou šanci a z následného protiútoku čeští fotbalisté vstřelili vítězný gól. "Vrátilo se ke mně štěstí," řekl Čech.

Do konce kvalifikačního zápasu o postup na mistrovství světa chyběly tři minuty a v jediné z nich měly finská i česká reprezentace obrovskou šanci strhnout vedení na svoji stranu. Nejprve tvrdě hlavičkoval Shefki Kuqi, ovšem Čech střelu vyrazil.

"Byla to hodně rychlá akce, chtěl jsem hlavně dobře vykrýt prostor. Míč letěl kousek od mě, reflexivně jsem ho vyrazil," popsal situaci dvaadvacetiletý reprezentační brankář.

Hra se bleskově přenesla k finské brance a Vratislav Lokvenc prudkou ranou pod břevno zařídil českému týmu vítězství 4:3.

Byl to neobvyklý pohled: Zatímco ostatní čeští fotbalisté spěchali s gratulací ke střelci gólu, všichni čtyři obránci se jako jeden muž vydali k Čechovi. Šli mu poděkovat za zákrok, kterým udržel naději na tři body.

"Bylo to spíš takové gesto nebo znamení, že to všechno dopadlo dobře," řekl Čech.

Poděkování brankáři po vstřeleném gólu, na to si Čech vzpomíná jen z několika zápasů v juniorském výběru. To když se mu třeba povedl výkop na Milana Baroše a při úspěšném bleskovém protiútoku zůstal v jeho blízkosti někdo z obránců.

TŘI INKASOVANÉ GÓLY
POD KOUČEM BRÜCKNEREM

Kypr - Česko 3:4 (1:0)
Hráno:
13. února 2002 na Kypru
Česko: Vaniak (46. Kinský) - L. Došek, Petrouš, Ujfaluši - Poborský, Hübschman (46.  Horváth), Nedvěd, Baranek - Baroš (90. Mareš), Lokvenc (65. Koller), Štajner (46.  Šmicer) - více ZDE

Česko - Švédsko 3:3 (2:2)
Hráno:
20. listopadu 2002 v Teplicích
Česko: Čech (46. Černý) - Fukal, Bolf, Ujfaluši (16. Johana), Grygera (73. Hübschman) - Poborský (61. Kolomazník), Galásek (46. Gedeon), Nedvěd (68. Dostálek), Šmicer (46. Jarošík) - Baroš (81. T. Došek), Vachoušek - více ZDE

Česko - Finsko 4:3 (2:0)
Hráno:
26. března 2005 v Teplicích
Sestava: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Polák (82. Jun), Sionko (72. Jarošík) - Baroš (53. Plašil), Lokvenc - více ZDE

Mladý gólman si za situaci ze závěru zápasu pochvalu zasloužil, nechal mužstvo ve hře o vítězství. K němu měli fotbalisté v zápase velmi blízko, dvakrát proti Finsku vedli o dvě branky. Soupeře ovšem nechali, aby náskok vymazal.

"Polevili jsme," přiznal Čech. "Když Finové vyrovnali, ocitli jsme se na kolenou. Ale zbývalo nám deset minut, věřili jsme, že je to dlouhá doba."

Tři inkasované góly, to se národnímu týmu pod vedením Karla Brücknera stalo potřetí. Nejprve na turnaji čtyř zemí na Kypru, poté doma se Švédskem. Reprezentanti dalšího severského týmu se představili také v Teplicích a Čecha překonali během prvního poločasu dvakrát. Po přestávce chytal Radek Černý, který kapituloval jednou.

V sobotním utkání vstřelili Finové všechny branky ve druhé půli. "Pro mě byla hodně špatná. Pořádně jsem si nešáhl na míč a dostal tři góly. Snažil jsem se na to nemyslet a pořád se soustředit, abych týmu pomohl. Nakonec se ke mně štěstí vrátilo," usmál se jeden ze dvou českých hrdinů sedmaosmdesáté minuty.

Přitom pro Čecha to nebyl zrovna dobrý zápas. Dostat tři góly, na to není z Chelsea, kde během ročníku překonával rekordy v neprůstřelnosti, vůbec zvyklý. Na obdržených brankách sice nenese přímo vinu, ovšem v utkání si pár slabších momentů vybral.

Při vzdušném souboji mu vypadl centr, ale Shefki Kuqi odkrytou branku netrefil. Nebo nepovedený odkop, který ve středu hřiště zachytil Jari Litmanen. Naštěstí pro český tým toho Finové opět nevyužili.

Všechny tyto situace stejně jako inkasované góly však překryl výjimečný zákrok.