Ousmane Kanté (vpravo) z Guiney zastavuje Bruce Kangwu ze Zimbabwe. | foto: Themba Hadebe, AP

Skóre 1:0, výhra ve skupině. Tak si vede fotbalový Senegal

• 0
Senegalští fotbalisté remizovali ve třetím duelu na africkém Poháru národů s Malawi bez branek a skupinu B ovládli s pěti body a celkovým skóre 1:0. Z druhého místa navzdory prohře 1:2 se Zimbabwe postoupila Guinea. Ve skupině C Maroko remizovalo s Gabonem 2:2, oba celky se představí v osmifinále. Šanci na něj mají i Komory, které senzačně zdolaly oslabenou Ghanu 3:2.

Obhájce stříbra Senegal stále čeká na vstřelený gól ze hry, jelikož úvodní vítězství 1:0 nad Zimbabwe zařídil v sedmé minutě nastavení Sadio Mané z penalty.

Proti Malawi držel favorit míč 79 procent času, mnoho šancí si však nevypracoval. Malawi obsadilo ve skupině třetí pozici a nemá jistou účast v osmifinále. Do něj postoupí čtyři z šesti celků na třetích místech.

Zimbabwe rozhodlo o triumfu nad Guineou v prvním poločase, kdy se trefili Knowledge Musona a Kudakwashe Mahachi, po změně stran snížil Naby Keita. Zimbabwe se tak po dvou porážkách s turnajem rozloučilo výhrou.

Vítěz céčka Maroko dvakrát s Gabonem prohrávalo, ale pokaždé srovnalo a na turnaji si udrželo neporazitelnost. Za Maroko srovnal na 1:1 v 74. minutě z penalty Súfján Búfal, jenže Gabonu rychle vrátil vedení vlastním gólem Nájif Aguerd. Nerozhodný výsledek zařídil Ašraf Hakimí.

Komory vedly od čtvrté minuty a od 25. minuty navíc hrály přesilovku, když byl vyloučen ghanský kapitán André Ayew. Outsider přidal další branku, Ghana však i v oslabení ve druhé půli srovnala. V 85. minutě ale Ahmed Mogni svým druhým zásahem v utkání rozhodl o triumfu Komor.

Ostrovní země si při premiérové účasti na africkém šampionátu zajistila první vítězství a udržela naději na postup do osmifinále. Naopak Ghana si ve skupině připsala jediný bod za remízu s Gabonem a s turnajem se rozloučila.

Zimbabwe - Guinea 2:1 (2:0)

Branky: 26. Musona, 43. Mahachi - 49. Keïta. Rozhodčí: Salima Mukansangaová (RWA). ŽK:56. Shumba, 86. Mahachi, 90+1. Bhasera - 34. Ibrahima Cissé, 90+1. Keïta, 90+3. M. Kane.

Zimbabwe Shumba – Muduhwa, Kamusoko (46. Bhasera), Takwara – Murwira, Tigere, Kangwa, Mahachi (88. Chimwemwe), Zemura (75. Kadewere) – Muskwe (75. Dube), Musona (C).

Guinea Keita – O. Kanté, M. A. Camara, Ibrahima Conté II – Ibrahima Cissé, Moriba (63. M. Sylla), M. Kane, Keïta (C), Issiaga Sylla (88. P. Konate) – Kaba (63. Bayo), J. Kante (46. Diallo).

Malawi - Senegal 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Ngwa Blaise Yuven – Elvis Guy Noupue, Carine Atezambong Fomo. ŽK:57. Chaziya L., 83. Thomu - 20. Kouyaté.

Malawi Thomu – Sanudi, Chembezi, Chirwa, Cholopi – Mhone (68. Chester), Idana (79. Ngalande), J. Banda, Madinga (79. Phiri Junior) – Muyaba (68. Mbulu), Mhango.

Senegal E. Mendy – Ciss (86. Ballo-Touré), A. Diallo, Koulibaly, B. Sarr – I. Gueye, N. Mendy (72. Gueye), Kouyaté – Mané, Diallo (60. B. Dieng), Dia (72. Diédhiou).

Ghana - Komory 2:3 (0:1)

Branky: 65. Boakye, 78. Djiku - 5. Ben Nabouhane, 63. Mogni, 86. Ben Nabouhane. ŽK:15. Selemani. ČK:26. A. Ayew.

Ghana Wollacott – Baba Rahman (46. Addo), Amartey, Djiku, Yiadom (81. Owusu) – Sulemana, Kyereh (61. Boakye), Partey, Issahaku (61. Paintsil) – A. Ayew, J. Ayew.

Komory Ben Boina (27. Ali Ahamada) – Youssouf (89. Mohamed), M'Dahoma, Zahary, Bakari – Mogni, Y. M'Changama, Bachirou, Selemani – M. Youssouf (62. Mattoir), Ben Nabouhane.

Gabon - Maroko 2:2 (1:0)

Branky: 21. Allevinah, 81. Akird - 74. Búfál, 84. Hakimí. Rozhodčí: Beida (MAU) – Essa Amsaad (LBY), Komba (TAN). ŽK:36. J. Obiang, 45+1. Boupendza - 38. S. Amrábat.

Gabon Amonome – Assoumou, Écuélé Manga (C), Palun – Moucketou-Moussounda (64. Ameka), J. Obiang, Kanga, Biyogo Poko, Oyono – Allevinah (88. Mayi), Boupendza (90+1. Méyé).

Maroko Munír Mohamedi – Hakimí, Šáklá (89. Saïss), Akird, Masina – Šáír (31. Amalláh), Únáhí (89. Tísúdálí), S. Amrábat, Fadžr (C) (57. Barkok) – al-Kaabí (57. Búfál), Nasírí.