Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Daněk bude Sigmu táhnout víc. Jílek o vizi, z níž neustoupí, či práci s top talentem

  9:59
Návrat do fotbalové Olomouce si trenér Václav Jílek představoval jinak než pět výher z devatenácti zápasů a přezimování na desátém místě. Z nároků na kombinační hru odzadu však neustoupí. S uzdraveným kádrem doplněným o křídelníka Jana Navrátila věří v atakování elitní šestky.
Olomoucký trenér Václav Jílek během duelu s Baníkem Ostrava

Olomoucký trenér Václav Jílek během duelu s Baníkem Ostrava | foto: ČTK

Přípravu jste začali o dva dny později než většina týmů. Nebude to v krátké pauze chybět?
Vůbec ne. Je potřeba, aby si hráči taky trošku odpočinuli, spíš taková ta mentální očista.

Proběhla také u vás?
Vzhledem k umístění se odpočívá hůř, pořád o tom přemýšlíte a čas se snažíte neustále využít k tomu, abychom našli cesty ke zlepšení. Odpočinek byl, každý potřebuje na chvíli vypnout, ale zase ho nebylo tolik. Doufám, že vývoj sezony bude takový, že budeme v uvozovkách odpočívat víc než na podzim.

Tomáš Poznar (vlevo) ze Zlína a Roman Hubník z Olomouce na konci nedělního utkání.

Ten byl podprůměrný, což?
Pokud to vezmeme čistě optikou bodového zisku. Já si nemyslím, že by byl podprůměrný z toho pohledu, co jsme chtěli po hráčích, protože v některých zápasech se nám to dařilo velmi dobře. Našel bych i pozitiva. Konfrontační zápasy s top trojkou jsme zvládli dobře, postoupili jsme v poháru. Není vše špatně, ale bodový stav a umístění neodpovídá našim požadavkům. Teď jsme si při zahájení přípravy řekli, že je potřeba být důslednější. Hlavně zápasy, které jdou s námi a které jsme schopní ovlivnit, abychom je dohráli. Kdybychom je zvládli na podzim, jsme o pět bodů jinde.

Zimní příprava 2022: většina ligových týmů byla v teple, Slavii se rušily zápasy

Kam chcete v tabulce poskočit?
Středová skupina musí být minimálním cílem, ale daleko není ani šestka. Pokud budeme zdravotně v pořádku, což jsme v průběhu podzimu nebyli, a některé zápasové okolnosti půjdou víc s námi, než šly na podzim, tak si myslím, že máme na to, abychom šestku atakovali.

K tomu má pomoct i Navrátil.
Vrací se nám hráč, který je přínosem nejen herní kvality, ale hlavně i bojovností, nasazením, srdcem. V tom nám může pomoct. Já pevně věřím, že pomůžeme i my jemu, hodně se mluví o jeho produktivitě. Co si vzpomínám, tak Honza vždy standardní produktivitu měl a je potřeba, aby ji měl i v jarní části, protože ji budeme potřebovat.

Jan Navrátil na tréninku Olomouce.
Jan Navrátil na tréninku Olomouce.

Jan Navrátil na tréninku Olomouce

Jeho drajv vás přesvědčil víc, než kdyby se měl vrátit Šimon Falta?
Typologicky to jsou odlišní hráči. Šimon je spíš do situací, kdy se vám daří a jste nahoře. Pak je to rozdílový, fantastický hráč. Ale také má nedostatky ve hře pod tlakem, v intenzitě po celou dobu utkání. Možná se už posunul, ale teď jsme chtěli hráče, o kterém víme, že je schopný devadesát minut bojovat a přínos v podobě herní kvality z toho vyleze. Pro nás byl Honza priorita.

Posil chcete víc?
Když budeme v pořádku, nemusíme za každou cenu hledat posily. Kádr je dostatečně široký a kvalitní na to, abychom to zvládli. Pokud by nastala nějaká příležitost, tak se tím můžeme zabývat, že bychom sháněli hráče, tak to není.

A pokud by odešel Jemelka?
Nemám zatím informace, že by odcházet měl. Nějaký zájem registruji. Michal Vepřek jeho pozici v závěru podzimu zvládl výborně, takže bychom nemuseli panikařit a za každou cenu někoho hledat, ale muselo by se to řešit k létu.

Přestupy přehledně

Štěrbu jste si nechtěli stáhnout z Brna?
Máme sice už starší stopery, ale abychom stahovali teď dalšího pravonohého stopera, to nebylo potřeba.

Záložník González zůstává?
Smlouva mu končí v létě, pro mě je to plnohodnotný hráč áčka. Není potřeba se vůči němu vymezovat. Jen se připojí až v pondělí, protože si řeší ještě rodinné věci.

I tak máte početný kádr.
Začínáme s nebývale širokým kádrem – jednatřicet hráčů plus brankáři. Ale to je stav i s klukama, kteří s námi nastoupili z béčka. Chtěli jsme mít širší portfolio hráčů minimálně týden pohromadě, abychom se poznali. Ještě jsme si posouvali Filipa Slavíčka, vrátili se nám z hostovaček Slaměna, Sláma, Chytil. Po dlouhodobé rekonvalescenci se vrací Yunis, Vaněček a Zifčák. Martin Hála ještě není stoprocentní.

Jak je na tom váš nejlepší střelec?
Achilovka není úplně doléčená, jak bychom si na začátku přípravy představovali. Léčbu ještě bude nějaký týden vyžadovat. Doufám, že do Malty bude připravený.

Co si slibujete od Mojmíra Chytila, který v Pardubicích zazářil?
Hodně. Hostovat jsme ho poslali ve fázi, kdy jsme měli čtyři útočníky, a po měsíci jsme měli jednoho. Já jsem v tu dobu říkal, že jde hlavně o to, aby měl pravidelnou ligovou zápasovou zátěž. A co jsem si přál nejvíc, aby se střelecky prosadil, jeho sebevědomí vyrostlo a my to pak mohli zúročit. Tento plán se nám na sto procent naplnil, i když my bez něj na podzim neměli pak už žádné možnosti do ofenzivy. V Pardubicích vystřídal posty, sám možná ani nevěřil, že by na nich mohl nastupovat. Dává nám to varianty. Největší přínos bude v sebevědomí, které si musí přenést sem.

Mojmír Chytil z Pardubic slaví gól v utkání proti Bohemians Praha

Ale křídlo, na kterém také nastupoval, není, že?
Myslím si, že není, to cítí. Ale jsou herní varianty, kdy se v křídelním prostoru nacházet může. Za mě je pořád hrotový, nebo podhrotový hráč. S Tondou Růskem jsou podobní postově, hráčsky jsou jiní. Skýtá nám to určité možnosti.

Vepředu vám zase vznikne přetlak ještě větší než v létě. Jakub Yunis se vrací po těžkém zranění. Prospělo by mu hostování?
Je strašně brzy. V první řadě si musíme na hráče sáhnout, jak vůbec budou reagovat na zátěž. Kuba Yunis stál osm měsíců, sám jsem zvědavý, jak to bude zvládat. Herní zatížení bude potřeba budovat. Uvidíme, jak koleno bude po čtrnácti dnech reagovat. To samé David Vaněček, který je ještě o krůček pozadu. Ale tohle můžeme řešit až po Maltě.

Yunis fyzicky vypadá nabušeně.
Silová příprava nebyla u Kuby nikdy problém. V posilovně tráví hodně času. U křížáků je standard sedm až devět měsíců. Je připravený, má zelenou, ale je potřeba, abychom k tomu typu zranění přistupovali s respektem. Nechceme hned atakovat maximální zatížení.

Jakou šanci má Jiří Sláma, že zůstane v kádru?
Šanci má každý. I když zápasů není tolik, prostor dostanou. Jirka byl dlouho zdravotně mimo, v Pardubicích nastoupil až ve dvou závěrečných zápasech. Můžeme to brát ale i směrem k létu. Michal Vepřek je tady hodně dlouho, taky patří mezi hráče, kteří dlouhodobé smlouvy mít už nebudou. O Ondru Zmrzlého může být zájem. Chceme vidět i Michala Galuse. Nefunguje to tak, že přijde hráč z béčka rovnou do základu, ale svou pozici si během čtrnácti dnů mohou vybudovat.

Patrik Slaměna se vám ve Vyškově líbil?
Podobně jako u Mojmíra to splnilo účel – herní vytížení. I on to kvitoval. Teď je jen na něm, aby sebevědomí přenesl do našich nároků. Nebude to jednoduché, skok mezi první a druhou ligou je značný.

Zahraniční hráči Piňa a Golenkov jsou už passé?
Ani jeden úplně passé není. Golenkov se zranil, podstoupil operaci v Německu, teď by se měl připojit k béčku. Ale to je zase na dlouho. Piňa je zajímavý hráč, ale tam je také prostor pro práci, aby se prvně prosadil v béčku jako Jirka Spáčil nebo Štěpán Langer, byl tam lídrem jako oni. Až se do takové pozice dostane, bude přechod do áčka jednodušší. Máme ho na očích.

Herní vývoj největšího talentu Sigmy Kryštofa Daňka jde podle vašich představ?
Věkově patří stále do dorostenecké kategorie. Minutáž, kterou na podzim zvládl, byla dostačující. Já od něho mám větší očekávání. Potenciál je pořád někde jinde, než zatím v zápasech předvádí. Hlavně ve srovnání s fyzičností je potřeba, abychom přidali, protože přednosti v podobě techniky nebo driblinku jsou rozdílové. Limitují ho soubojové věci, vyhrané balony. Když se nacházíte v těch patrech tabulky, kde jsme my, tak je to v první řadě o tom, abychom vyhrávali souboje a pak využili jeho technický potenciál. Kryštof může atakovat jiný level hráčské kvality.

Trenér Sigmy Olomouc Václav Jílek, vlevo záložník Kryštof Daněk

Je radost pracovat s hráčem, který má takový potenciál?
Určitě. I proto, že má správný přístup. U něho to není otázka, jestli se projeví naplno, ale kdy. Věřím, že společně to zvládneme a možná ještě ne na jaře, ale v průběhu roku se dostane na jiný hráčský level a bude Sigmu táhnout daleko víc.

Co jste si pro hráče připravil?
Příprava je velmi krátká – měsíční, což není standardní, ale jinak se nebude zásadně lišit. Kratší máme první kondiční blok do soustředění, šestnáctého odlétáme na Maltu, kde nás čekají tři velmi dobří soupeři, a pak už je jen týden do začátku. V některých věcech budeme muset být důslednější, abychom byli hned na první těžké utkání proti Jablonci připraveni dokonale.

Na co se zaměříte především?
Zejména na intenzitu práce hráčů, pořád tam máme nedostatky, abychom nevypadávali v některých fázích hry, ale abychom byli schopni intenzitu udržet celé utkání. A na součinnost, abychom si vytvořili mustr, jak reagovat proti jakým způsobům hry, ale zároveň, abychom i my byli ti, kteří budou dostatečně určovat herní vývoj zápasu. Některé věci se podařily v průběhu podzimu a musíme na ně navázat tak, abychom brali body.

Předpokládám ale, že od snahy hrát konstruktivní rozehrávku od stoperů neustoupíte.
Určitě ne. Nemůžeme překopat naši filozofii. Podřídit ji výsledkům, to musíme zvládnout. Naopak se musíme držet naší vize, budovat ji a být v ní důslednější, kvalitnější.

Autor:

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let

Fotbalové ME do 21 let se uskuteční od 21. června do 8. července v Rumunsku a Gruzii. Český tým se v základní skupině představí v gruzínských městech Batumi a Kutaisi, kde se postupně utká s Anglií, Německem a Izraelem.

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 35 23 9 3 76:33 78
2.SK Slavia Praha 35 24 6 5 98:31 78
3.FC Viktoria Plzeň 35 18 7 10 60:38 61
4.Bohemians Praha 1905 35 15 7 13 56:58 52
5.1. FC Slovácko 35 13 11 11 40:46 50
6.SK Sigma Olomouc 35 12 12 11 53:47 48
České Budějovice
3:2, 0:4
Slovan Liberec
Hradec Králové
0:4, 3:2
Slovan Liberec
Mladá Boleslav
0:0, 0:2
Hradec Králové
Mužstvo Z V R P S B
11.FC Baník Ostrava 35 11 9 15 53:50 42
12.FK Teplice 35 11 9 15 45:67 42
13.FK Jablonec 35 10 10 15 49:63 40
14.FK Pardubice 35 11 4 20 38:63 37
15.FC Trinity Zlín 35 7 13 15 43:60 34
16.FC Zbrojovka Brno 35 8 9 18 41:64 33

Statistiky

Brno

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Mladá Boleslav

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Slavia

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 30 20 8 2 70:29 68
2.SK Slavia Praha 30 20 6 4 81:25 66
3.FC Viktoria Plzeň 30 17 6 7 55:29 57
4.Bohemians Praha 1905 30 14 6 10 53:49 48
5.1. FC Slovácko 30 13 7 10 36:38 46
6.SK Sigma Olomouc 30 10 11 9 45:40 41
7.FC Slovan Liberec 30 10 8 12 39:43 38
8.FC Hradec Králové 30 11 5 14 34:40 38
9.FK Mladá Boleslav 30 9 10 11 39:42 37
10.SK Dynamo Č. Budějovice 30 10 5 15 35:54 35
  • Nejčtenější

Nejkrásnější fotbalistka světa? Hvězda anglické ligy baví nejen svou pravačkou

Nosí příjmení slavného gólmana Arsenalu, ovšem s Jensem Lehmannem nemá nic společného. Snad jen lásku k fotbalu. Alisha...

Sparta na závěr padla, Jurečka předstihl Řezníčka. V Ďolíčku slaví Evropu

Mistrovská Sparta na závěr ligové skupiny o titul podlehla doma 0:1 Plzni, Slavia díky dalšímu čtyřgólovému vystoupení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupíme si všechny! Klub a město si vyberte sami. Saúdové posouvají hranice

Pokud se informace, které v posledních hodinách letí nejen z Blízkého východu, potvrdí, evropským fotbalem to může...

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín spasila bezgólová remíza, Brno padá níž. Do ligy se vrací Karviná

Fotbalisté Brna po remíze 0:0 se Zlínem v posledním kole nadstavby o záchranu mizí z nejvyšší soutěže. Jejich soupeř...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zlín - Vyškov 1:0, vyrovnanou bitvu rozhodl po hodině domácí Dramé

Zlínští fotbalisté zvládli těsné barážové utkání s druholigovým Vyškovem a do odvety, jež je na programu v neděli,...

Slavia hrála proti Iron Maiden. Sprintoval i legendární Steve Harris

Nejsme kapela, abychom pořád vyhrávali, říkají občas fotbalisté. Nyní mohou stejná slova právem opakovat i slávisté....

Wágner? Ve vápně zabiják, hodnotí pardubický Krobot příbramského soka

Barážový sok z Příbrami, na nějž pardubičtí fotbalisté narazí dnes od 17.30 na stadionu U Litavky a v neděli od 17...

Nechat na hřišti všechno je základ, říká před baráží pardubický Darmovzal

Před baráží o udržení první ligy s Příbramí chytil fantastickou formu, o triumf v Ostravě nad Baníkem (4:2) se přičinil...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....