Plzeň má funkcionářskou posilu, z Táborska přichází Tomáš Samec

Statutární ředitel fotbalového klubu FC Mas Táborsko Tomáš Samec | foto: David Peltán, MAFRA

21 2018
Postup ze třetí do druhé nejvyšší soutěže nebo drtivá v porážka v boji o účast mezi fotbalovou elitou s jihočeským rivalem. To jsou nejsilnější vzpomínky Tomáše Samce na FC MAS Táborsko, kde nyní končí jako výkonný ředitel. Jeho novým působištěm je Viktoria Plzeň. V klubu českého mistra ho čeká funkce technického ředitele.

Starat se bude o řadu projektů, které v současné době celek řeší, i kvůli účasti v Lize mistrů. Ještě před rokem měl přitom 34letý rodák z Tábora úplně jiné starosti.

Uplynulá sezona pro vás asi byla ze všech nejtěžší.
Jednoznačně byla nejnáročnější za těch jedenáct let v pozici výkonného ředitele. Pro nás začala daleko před 1. červencem. Během jara jsme řešili, jestli vůbec druhou ligu přihlásíme. Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí. Ročník byl náročný mimo jiné i proto, že jsme příliš nevěděli, jak bude vypadat financování po odchodu Jiřího Smrže (dřívější většinový vlastník klubu) a jestli jsme vůbec schopni zajistit finanční prostředky pro působení ve druhé lize. Dalším úkolem bylo přebudování kádru. Po odchodu pana Smrže jsme museli vymyslet úspornější variantu.

Nakonec jste byli úspěšní.
Střízlivě se na to nejde koukat jinak než na povedenou sezonu. Opravdu jsme byli v roli týmu, který přežil klinickou smrt. Všichni kolem klubu jsou na to hrdí.

Teď vás čeká velká výzva. Působit budete v klubu, který si zahraje Ligu mistrů. Jak se váš přestup zrodil?
V průběhu jara jsme byli v kontaktu s generálním ředitelem Plzně Adolfem Šádkem. Několikrát jsme se o tom bavili a pak přišla nabídka.

Co přesně budete mít jako technický ředitel na starosti?
Ve Viktorce se teď řeší hned několik projektů. Předělává se VIP zázemí pro potřeby UEFA. V tréninkovém areálu vzniká vyhřívané hřiště, aby měl tým dobré podmínky k přípravě. Montují se velkoplošné obrazovky na vnější plášť stadionu, ten bude mít zároveň nový systém led obrazovek. Promění se i turniketový systém. A protože se v Plzni bude hrát Liga mistrů, je kladen větší apel na to, aby bylo vše v naprostém pořádku.

Rozhodování nad takovou nabídkou asi nebylo příliš těžké.
Každé rozhodování je náročné. V mém případě ještě víc, když mám k Táborsku takový vztah. Když jsem začínal, byli jsme v divizi a měli čtyři přípravky. Po 13 letech se Táborsko stalo regionálním lídrem se sportovními středisky pro mládež a nově vznikajícím stadionem. Nabídka z takového klubu se ale samozřejmě neodmítá. Díky tomu, že mám přítelkyni a část rodiny z Plzně, bylo pro mě rozhodování o něco jednodušší.

Budete se tedy stěhovat?
Práce vyžaduje každodenní působení. I nadále si ale některé věci v Táborsku ponechám a budu působit ve správní radě.

Co všechno ještě budete v Táborskou dělat?
Novému výkonnému řediteli budu některé věci předávat, protože se s nimi bude seznamovat. Některé rozdělané věci chci ještě dotahovat. Zároveň jsem kvůli financování navázán na některé naše partnery, s kterými budu jednat o podpoře.

Táborsko má nového hlavního partnera. Jeho jméno je zatím tajné, co k němu můžete prozradit?
Připravuje se mediální vstup, nyní se dokončuje podoba prezentace partnera. Předpokládáme, že informaci zveřejníme začátkem července. Mohu říct, že to je největší partner od doby pana Smrže. Přinese významný podíl v celkovém rozpočtu klubu. I nadále se ale budeme muset snažit získávat další sponzory. Nový hlavní partner nám dává určitou jistotu. Co se týče financování, jsme na tom ale podobně jako ostatní sportovní spolky a kluby. Máme problém s finanční podporou ministerstva školství. Je to velký a složitý problém, o kterém se příliš nemluví. U některých dotačních programů víme, kolik dostaneme, u jiných ne.

Je klub na nadcházející sezonu připravený?
Troufnu si říct, že ano. Stále věříme, že se situace na ministerstvu školství srovná a peníze budou distribuovány tak, aby nebylo ohroženo sportovní prostředí.

Vaším nástupcem bude Josef Holub. Byl to jasná volba?
Hodně jsem nad tím přemýšlel, když nabídka z Plzně přišla. Logicky jsem hledal nejlepší možnou variantu. Josef Holub je v klubu poměrně dlouho, zná všechny procesy, takže jsme se shodli, že bude vhodným kandidátem. Staral se o mládež, dotace a komunikoval s městem. Jedinou nevýhodou mohou být kontakty v profesionálním fotbale. Budu mu ale nadále pomáhat.

Odešel trenér Roman Nádvorník, do Liberce míří záložník Aleš Nešický a teď jdete pryč i vy. Čeká kvůli odchodům klub náročné období?
Odchody Romana Nádvorníka a Aleše Nešického jsou věci, které se ve sportu zkrátka dějí. Nový trenér Kamil Tobiáš je člověk, jenž v týmu před deseti lety působil jako hráč. Prostředí zná dobře. A svůj odchod nevnímám tak, že bych se o Táborsko přestal zajímat a starat.

Pojďme ještě k přestupům hráčů. Bude se nějak výrazně měnit kádr?
Pevně věřím, že k větším změnám nedojde. Naším cílem je mít kádr stabilizovaný. Chceme větší kmenovou základnu a doplnit slabiny, jež se projevily během jara. Po odchodu Štohanzla a Nešického bychom chtěli přivést ještě minimálně jednoho hráče do středu zálohy.

Považujete přestup Nešického do Slovanu Liberec za jeden z těch
nejzajímavějších?

Hráčů, kteří šli z Táborska do první ligy, je poměrně dost. Aleš Nešický měl ve smlouvě výstupní klauzuli, která mu umožňovala za určitých podmínek odejít. V jeho letech se svými zkušenostmi do ligy určitě patří.

Do první ligy teď míříte i vy. Ve funkci výkonného ředitele jste v Táboře začínal už ve 22 letech jako vysokoškolák. Jaké to pro vás bylo?
Bylo těžké skloubit práci na plný úvazek a studium na stavební fakultě v Praze. Lidé okolo fotbalu vnímají věk, pohybují se v něm starší a zkušenější. Proto jsem se tím musel prokousat a pozici si trochu vydobýt. Považuji to ale za jedno z nejhezčích období. Zpětně vidím, že jsem si neuvědomoval, do čeho jdu.

Vaším úkolem tehdy bylo připravit tým na působení ve třetí lize.
Nebyl nikdo, kdo by se o to postaral. Přicházeli hráči z Prachatic či Karlových Varů. Já dostal důvěru. Myslím, že se to podařilo. Hned první rok jsme skončili druzí za béčkem Sparty.

Byl pro vás postup do druhé ligy největším úspěchem?
Jednoznačně ho považuji za největší sportovní úspěch. Při posledním kole jsme všichni cítili ohromnou euforii.

A kdybych se zeptal na největší zklamání? Byl to zápas s Českými Budějovicemi o postup z druhé ligy? V červnu 2014 jste doma prohráli 0:6...
Je to tak. Ligový fotbal je dlouhodobá soutěž. Celý rok pracujete na tom, abyste dosáhli úspěchu. V závěru sezony tehdy bojovaly tři týmy, ale my jsme poslední zápas nezvládli. Zklamání bylo velké. Paradoxně to však byla nejúspěšnější sezona.

Jedním z vašich posledních projektů je stadion v Kvapilově ulici, kde se staví nová tribuna. Kdy bude hotová?
Teď jsme zahájili výstavbu, připravené jsou betonové patky na montáž ocelové konstrukce. Trochu se potýkáme s problémem, kterým jsou ve stavebnictví termíny. Střecha je z polykarbonátu a řešíme její dodání. Na přelomu září a října bude ale tribuna hotová a nabídne 500 míst.

Autor:

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začne už 13. července. Titul bude obhajovat Slavia, která novou sezonu začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Jediným nováčkem jsou České Budějovice, které v 1. kole hostí Opavu.

Tomáš SoučekLibor Kozák, Júsuf HilálLukáš Kalvach, Tomáš Smola, Andreas VindheimDavid Hovorka, Adam Hloušek, Michal TrávníkOndřej Mihálik

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 35 26 5 4 79:26 83
2.FC Viktoria Plzeň 35 24 6 5 57:32 78
3.AC Sparta Praha 35 20 6 9 59:33 66
4.FK Jablonec 35 17 6 12 58:32 57
5.FC Baník Ostrava 35 13 8 14 39:43 47
6.FC Slovan Liberec 35 12 10 13 34:32 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 35 13 6 16 43:47 45
12.Slezský FC Opava 35 12 7 16 47:57 43
13.Bohemians Praha 1905 35 9 13 13 33:43 40
14.1. FK Příbram 35 11 7 17 43:73 40
15.MFK Karviná 35 9 5 21 42:58 32
16.Dukla Praha 35 5 7 23 30:72 22

Statistiky

Karviná

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mladá Boleslav

Aktuálně nejdelší vítězná série

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

VZPOMÍNKA: Česká show. Od zázraku na Euru uplynulo patnáct let

Česká radost. Památné utkání Česko - Nizozemsko na fotbalovém Euru v...

Byl to před patnácti lety v portugalském Aveiru krásný večer. Nezapomenutelný obrat českých...

Copa América: Brazilcům neuznali tři góly, s Venezuelou jen remizovali

Zklamaný Brazilec Philippe Coutinho poté, co rozhodčí neuznal jeho gól proti...

Fotbalisté domácí Brazílie remizovali na mistrovství Jižní Ameriky s Venezuelou 0:0. V průběhu...

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Platini byl zadržen kvůli vyšetřování korupce při volbě MS 2022

Michel Platini na kongresu FIFA 2015

Bývalý předseda UEFA a někdejší francouzský fotbalový reprezentant Michel Platini byl zadržen kvůli...

Další z rubriky

Dohodnuto. Fotbalisty Mladé Boleslavi posílil záložník Budínský

Lukáš Budínský z Karviné (vlevo) centruje přes Matěje Hybše z Liberce.

Fotbalisty Mladé Boleslavi doplnil Lukáš Budínský. Sedmadvacetiletý středopolař zamířil do...

Ligové novinky: VAR na polovině duelů, v nadstavbě jen detailní úpravy

Dušan Svoboda jako předseda Ligové fotbalové asociace přednáší zástupcům...

Až na konci dubna 2020 skončí základní část příštího ligového fotbalového ročníku, tabulka se znovu...

Česká varianta? Jen Dynamo, říká Sivok o své fotbalové budoucnosti

Tomáš Sivok na tréninku fotbalistů Českých Budějovic.

Na jihu Čech fotbalově vyrostl. Potom hrával za Spartu, italské Udine, turecký Besiktas i Bursaspor...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz