Fotbalisté Sparty se radují z gólu v zápase s Opavou.

Fotbalisté Sparty se radují z gólu v zápase s Opavou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta - Opava 2:0, čtvrtá výhra za sebou, trefil se Kozák

• 14
Sparťanští fotbalisté zvítězili počtvrté za sebou a zajistili si účast ve skupině o titul. V předposledním 29. kole základní části porazili doma Opavu 2:0, když se prosadili Kozák a Frýdek, jehož pokus si do vlastní sítě srazil Juřena.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Před dvěma týny po domácí porážce s Plzní sparťané klesli na devátou příčku, ale během čtyř zápasů se prokousali na čtvrtou.

„Vítězství se rodilo těžko. Byl to víc boj než fotbal, ale jsem rád, že jsme vzadu zase udrželi nulu, což pro nás bylo důležité. Přece jenom se nám povedlo překonat úpornou obranu Opavy a vstřelit alespoň dva góly,“ řekl sparťanský kouč Václav Kotal.

Naopak Opava klesla na dno, dosud poslední Příbram totiž porazila Liberec.

Od Sparty to nebyl předvědčivý výkon, za stavu 1:0 mohli hosté vyrovnat, ale Nitovi pomohla tyč. Nita, jenž chytal poprvé od loňského září, byl jedním z nových hráčů v základní sestavě, hrál i Vindheim, Hanousek nebo šestnáctiletý Katarabec. Ten vymyslel druhý gól, kličkou ve vápně se zbavil protihráče, odcentroval na zadní tyč. Frýdek střílel na bránu, opavský Juřena si z metru srazil míč mimo dosah vlastního brankáře.

První gól dal už v úvodu po bleskové kombinace a střele z první útočník Kozák. Pro opavského odchovance to byl čtvrtý gól na jaře a jedenáctý celkově, čímž se na čele střelecké tabulky dotáhl na spoluhráče Kangu.

Díky pondělnímu navýšení počtu diváků na sportovních akcích na 500 osob se na hlavní tribuně sešlo několik desítek sparťanských příznivců z fanklubů. Znovu nechybělo ani předem nahrané fandění ozývající se z reproduktorů.

Opavského gólmana Fendricha jako první ohrozil v osmé minutě z dálky Karlsson, který však jen vystřelil do jeho náruče.

O tři minuty později se už Letenští dočkali. Výbornou souhru a rychlý sled přihrávek po ose Vindhem, Karabec, Karlsson dovršil zblízka ve vápně Kozák. Opavský odchovanec se jedenáctou brankou v ligovém ročníku dotáhl v tabulce nejlepších střelců na svého spoluhráče Kangu a Budínského z Mladé Boleslavi.

Na druhé straně zahrozila i Opava, ale Dordičova hlavička v šestnáctce zamířila přímo do Nitových rukavic. Po skoro půl hodině hry se míč ve vápně odrazil ke Karabcovi, jenže Fendrich jeho druhý ligový gól odmítl a odvrátil míč na roh. Po něm hlavičkoval těsně vedle branky Hancko.

Po pauze nedokázal pojistit náskok domácích zblízka Karlsson. V 66. minutě hosté málem srovnali. Ke kapitánu Žídkovi se po rohovém kopu odrazil míč, který skončil na tyči.

Domácí pojistili vítězství v 71. minutě. Karabec obešel Schaffartzika, nacentroval před branku a Frýdek pomocí odrazu od Jursy zvýšil na 2:0. Další trefy mohli přidat Mandjeck s Hložkem, ale nezakončili přesně. V závěru si odbyl debut v nejvyšší soutěži osmnáctiletý záložník hostů Ščudla. V nastaveném čase vytáhl Nita Žídkovu ránu na roh.

Pražané zdolali Opavu v jedenáctém ligovém souboji za sebou, přičemž popáté v řadě s ní neinkasovali. Slezané venku v nejvyšší soutěži nezvítězili ve čtrnáctém utkání po sobě.

„Do utkání jsme vstoupili dobře, chtěli jsme Spartu napadat vysoko a nepustit si ji na vlastní polovinu do kombinační hry, ve které je silná, což se nám dařilo. Domácí nás potrestali z jediné šance, kdy jsme propadli na soupeřově polovině. Prohrávali jsme, ale pořád jsme věřili. Povzbuzovali jsme kluky, že to utkání můžeme pořád zvládnout, a to se potvrdilo. Měli jsme šanci, po níž jsme dali tyčku. Tím se utkání lámalo, protože kdybychom dali na 1:1, byl by to jiný zápas. Sparta pak dala z ojedinělé akce gól na 2:0. Spartě dělalo problémy, že jsme hráli hodně nahoře. Projevila se ale zkušenost ve finální fázi,“ řekl opavský kouč Jiří Balcárek.

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41