SESTUP? Příbramský záložník Tomáš Pilík leží na zemi poté, co jeho tým prohrál...

SESTUP? Příbramský záložník Tomáš Pilík leží na zemi poté, co jeho tým prohrál důležité utkání o záchranu s Brnem. | foto: ČTK

Slavia do trháku neutekla, v boji o záchranu si pořádně zavařila Příbram

• 84
V boji o titul nic nového, v boji o záchranu se však dvě kola před koncem fotbalové ligy už pomalu rozjasňuje. Pořádně si zavařila poslední Příbram, která podlehla Brnu. To Hradec a Jihlava zvítězily. A v tabulce nahoře vedoucí Slavia nevyužila domácího zaváhání Plzně s Mladou Boleslaví (3:3) a v Edenu s Duklou rovněž jen remizovala (2:2).

Slávisté těžce dýchali, jejich pohyby byly těžkopádné. V závěru malého derby proti Dukle si nevytvořili žádný tlak, ale spíš se bránili svěžím brejkům soupeře.

Přitom dali brzy gól, takže psali ideální scénář. Ale další branku nepřidali, chybovali v obraně. A i když vedli i podruhé, znovu se nechali v obraně nachytat.

„Nevyužili jsme nabídnutou šanci od Plzně, která nám ji dala. Sledujeme teď na hráčích, že když je ten tlak, tak nás z nervozity pramenící chyby mnohdy připravují o lepší výsledky,“ řekl slávistický trenér Jaroslav Šilhavý.

Rozdíl mezi adepty na titul zůstává dvoubodový, Slavia hraje v Mladé Boleslavi a pak na Strahově hostí Brno. Tam jede příště Plzeň a končí s Jihlavou.

Plzeň nastoupila už v pátek, s Mladou Boleslaví v 65. minutě prohrávala už 3:0. Ale posledních třiadvacet minutu patřilo obhájcům titulu. Heroický výkon stačil na remízu.

„Pořád věřím, musí se až do posledního kola. Máme před sebou ještě dva zápasy a fotbal je takový, že se může stát cokoli,“ řekl plzeňský kouč Zdeněk Bečka. Jako by to přivolal, Slavia jeho týmu neutekla.

Sparta v Karviné předvedla další nevýrazné představení na hřišti soupeře. Sice od 70. minuty vedla, ale osm minut před koncem její obranu soupeře rozebral a vyrovnal.

Boj o záchranu Když Příbram nevyhraje v Jihlavě, sestoupí

Na druhém konci tabulky má nejhorší pozici poslední Příbram: pokud v příštím kole nezvítězí v Jihlavě, sestoupí do druhé ligy.

Do velmi složité situace ji dostala sobotní porážka s Brnem 2:3. „Byly tam výkony, které nebyly v pořádku, ale jsme tým a nebudeme to svádět na jednotlivce. Těžké to máme celé jaro. Máme před sebou dvě kola, které potřebujeme zvládnout. Může se stát, že naši konkurenti také zaváhají a v tabulce se nic nezmění. Musíme doufat, dokud nebude konec,“ poznamenal příbramský kouč Kamil Tobiáš.

Naopak Jihlava vystřelila k udržení v soutěži po prvním vítězství venku, přeskočila i Bohemians a je už třináctá. Ve Zlíně dala tři góly, vyhrála jednoznačně, přesto na příčku znamenající sestup má pouze dvoubodový náskok.

Vyhrát totiž dokázal i Hradec, teprve podruhé na jaře. Ligovou premiéru novému trenérovi Havlíčkovi zpříjemnil útočník Pázler, který Slovácku (2:1) dal obě branky.

Z ohrožených týmů padli Bohemians, kteří v jediním nedělním utkání polehli v Teplicích. Příště hrají s Karvinou a v posledním kole v Hradci. Tam se může rozhodnout o sestupujícím.