Slováci dostali lekci od Rumunů

P r a h a - Zatímco situace ve většině kvalifikačních skupin o postup na fotbalové ME 2000 se vyjasňuje, vývoj ve čtvrté se po sobotních zápasech dost zamotal. Mistři světa z Francie totiž v Kyjevě hráli bez branek, což je řadí až na čtvrté místo tabulky. Před nimi je vedle vedoucí Ukrajiny (16 bodů), dvojice patnáctibodových Rusko a Island. Francouzi svého soupeře svírali téměř celý zápas, ale ani nesmírně aktivní Zidane na pozornou obranu soupeře recept nenašel. V senzačním tažení pokračuje islandský tým, který porazil 3:0 Andorru. Islanďané nyní přivítají doma Ukrajinu, zatímco Francouzi pojedou na horkou arménskou půdu.

Nejméně jisté místo v dodatečné kvalifikaci si zajistili Švédové a Turci, neboť už nemohou dopadnout hůř než druzí. Seveřané zůstávají v 6. skupině neporaženi, ačkoli drtivou převahu v zápase s Bulhary zúročili až po vyloučení Milena Petkova, a to pouze jednou.

Této vidiny se naopak mohou vzdát Slováci, kteří doma dostali lekci od Rumunů. Překvapením dne jsou další výsledky 7. skupiny: remízu Portugalců v Ázerbájdžánu v poslední minutě zachraňoval Figo, bez branek hráli Maďaři v Lichtenštejnsku. Portugalcům zachránil bod v Baku až v poslední minutě Luis Figo, jenž v závaru poslal míč do sítě až napotřetí. Bod proti Ázerbájdžánu ale musejí hosté považovat za hubený zisk a komplikaci postupu.

Turky nasměroval ke třem bodům gólový apetit útočníka Arifa Erdema, který v rozmezí čtyř minut nastřílel do branky Severního Irska tři branky, "čistý" hattrick mu překazila přestávka. Jeho třígolový kousek byl jen o 30 sekund pomalejší než je rekordní zápis Angličana Willieho Halla z roku 1938, autora hattricku
shodou okolností proti stejnému soupeři.

K závěrečnému turnaji mají nakročeno i Španělé s Nory. Španělé dokázali vyhrát v Rakousku, Norům po výhře nad Řeky stačí doma zdolat Slovinsko.

Faerské ostrovy - Estonsko 0:2 (0:0)
Branky: 88. Reim, 90. Piiroja. Rozhodčí: Trivkovič (Chrov.).

Bosna a Hercegovina - Skotsko 1:2 (1:2)
Branky: 23. Bolič - 13. Hutchison, 45. Dodds. Rozhodčí: Levnikov (Rus.). Diváci: 26.000.

Litva - Česká republika 0:4 (0:0)
Branky: 60. a 62. Nedvěd, 64. a 90. Koller. Rozhodčí: Granat - Stempniewski, Rybacki (všichni Polsko), ŽK: Vencevičius - Nedvěd, Kuka. ČK: 20. Jankauskas. Diváci: 4000.