Slavia přišla v Plzni o přesilovku i vedení

• 100
Plzeň - Z přesilovky až do hry v oslabení dospěli fotbalisté Slavie v Plzni. Předehrávka 5. kola fotbalové Gambrinus ligy nakonec skončila remízou 1:1, kterou považovali oba soupeři za ztrátu. Rozhodčí Čuřín už v 6. minutě sáhl po červené kartě a nakonec vyloučil tři hráče. Slavii poslal do vedení Krajčík, vyrovnal její bývalý hráč Vágner.

Utkání jsme sledovali
minutu po minutě

Ráz zápasu předurčila šestá minuta, kdy v polovině hřiště domácí záložník Svátek zezadu srazil Jarolíma a rozhodčí Čuřín nemilosrdně sáhl po červené kartě. Plzeňští fotbalisté tak znenadání stáli před vidinou 84 minut v oslabení.

Slavii se vstup do přesilovky vydařil, už v desáté minutě Krajčík přízemní střelou z rohu pokutového území překonal domácího brankáře.

Ani dvě rány v rychlém sledu však plzeňské hráče nezlomily.

Ligový nováček, který zápas začal s pětičlennou zálohou a čerstvou posilou Bednářem jako jediným útočníkem, nijak neměnil sestavu. Jen záložníci zůstali na hřišti pouze čtyři. Velkou bojovností a chytrostí v osobních soubojích však dokázali mezeru zacelit.

Slavia sice předvedla několik rychlých kombinačních akcí, kterými se dokázala prosmýknout urputnou domácí obranou, ale k zakončení se moc nedostávala.

Zato oslabený domácí tým především zásluhou sebevědomě hrajících záložníků Bartesky, Limberského a Filla nejednou donutil nejistou obranu Slavie k chybám.

Už ve třinácté minutě přinesl nebezpečí Limberského průnik po levé straně, po kterém se pádem pod nohy zakončujícímu Bednářovi lehce zranil brankář Kozáčik. Sotva jej opustili lékař s masérem, už přihlížel nebezpečně hlavičkujícímu Pilařovi, který po rohovém kopu poslal míč těsně vedle.

Pak Fillo drze vybojoval míč ve slávistické šestnáctce a připravil šanci Procházkovi, jenž však rovněž špatně zamířil.

Slavia po 23 minutách střídala, místo Kratochvíla přišel Vlček a brzy nahrál do velké šance Pešírovi. Ten však netrefil branku. Další akce už zmařili domácí zadáci, kteří se v posledních momentech dokázali vrhnout do střel Šventa a Pitáka.

Poločas uzavřela hezká akce domácího týmu. Barteska narazil patičkou míč Bednářovi, ale ten lehkou střelou trefil jen brankáře.

Už v prvních vteřinách po přestávce se nečekaně srovnal poměr sil na hřišti. Slávista Zbončák stáhl za dres Filla a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Přímý kop po vyloučení domácím vůbec nevyšel, ztratili míč a znenadání sprintovalo na dva bránící hráče šest slávistů. Švento však zaváhal a míč jen odevzdal.

Jinak slávisté moc dopředu nespěchali, drželi míč ve středu hřiště a zdálo se, že chtějí celý druhý poločas bránit těsné vedení.

S chutí hrající Plzeň však vlažné Slavii podobné plány brzy zničila. Klíčovou roli v tom sehrál bývalý slávista Robert Vágner, který do utkání vstoupil až v 58. minutě a brzy zakončoval rychlý průnik lehce nepřesnou střelou. Pak už se trefil, ale Limberský mu nahrál do ofsajdu, takže gól neplatil.

Do vyrovnání však už scházela jen chvilka. V 75. minutě Suchý fauloval v pokutovém území Filla, dostal červenou kartu a kopala se penalta, z níž Vágner vyrovnal.

Poměr sil se otočil, přesilovku rázem hrála Plzeň a toužila zvrátit i skóre. Zařídit to mohl znovu Vágner, který v obrovské šanci v 87. minutě hlavičkoval z malého vápna vedle.

V závěru však mohli vedení strhnout na svoji stranu slávisté, Vlček a po něm i Jarolím nastřelili tyč.

"Zápas by se vyvíjel jinak, v deseti jsme proti Slavii moc šancí neměli. Naštěstí
přišlo vyloučení Zbončáka, které nám nahrálo," řekl plzeňský kouč Zdeněk Michálek. "Našim klíčovým hráčům v závěru došly síly, ale s bodem jsme nakonec spokojeni."

Slávistický trenér Karel Jarolím souhlasil s tím, že průběh utkání se odvíjel od rychlého vyloučení plzeňského hráče. "Díky tomu jsme dali rychle gól, ale Plzeň se snažila i v deseti a my jsme to proti její dobře organizované obraně neměli jednoduché."

PLZEŇ - SLAVIA 1:1 (0:1) podrobnosti
Góly: 74. R. Vágner (pen.)
Góly: 11. M. Krajčík
Sestavy: J. Mucha - M. Knakal, V. Procházka, J. Zakopal, M. Smola - M. Fillo, J. Svátek, R. Pilař (67. M. Jarolím), M. Barteska, D. Limberský (86. T. Rada) - A. Bednář (58. R. Vágner)
Sestavy: M. Kozáčik - K. Kratochvíl (23. S. Vlček), M. Latka, M. Suchý, M. Zbončák - M. Krajčík, P. Gedeon (63. P. Zábojník), L. Jarolím, D. Švento - K. Piták, T. Pešír (50. D. Hubáček)
Rozhodčí: Čuřín - Holub, Kordula
Počet diváků: 3456 (44% z kapacity 7 788 diváků)

Dušan Švento (vpravo) ze Slavie uniká Martinu Fillovi z Plzně při utkání 5. kola první fotbalové ligy v Plzni.

Martin Zbončak (vpravo) ze Slavie brání Václava Procházku z Plzně.

Plzeňský Marek Smola přihlíží střele Matěje Krajčíka ze Slavie.

1. AC Sparta PrahaSparta 35 27 6 2 82:30 87
2. SK Slavia PrahaSlavia 35 26 7 2 76:24 85
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 35 21 7 7 76:40 70
4. FC Baník OstravaOstrava 35 14 7 14 56:48 49
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 35 13 8 14 51:59 47
6. 1. FC SlováckoSlovácko 35 12 8 15 45:56 44