Slavia přečká zimu v čele tabulky

P r a h a - Slavia vstoupí do roku 2000 jako lídr fotbalové ligy. Rozhodla o tom pondělní dohrávka 15. kola, v níž Pražané porazili Brno 3:1 a obnovili si na čele svůj čtyřbodový náskok. Utkání, v němž slávisté doháněli jednobrankové manko, uzavřelo první polovinu tohoto soutěžního ročníku, ale před zimní přestávkou ještě čeká na fotbalisty závěrem týdne úvodní kolo odvetné části.

Domácí hráli bez zraněného obránce Vlčka, navíc špílmachr Horváth, o něhož se pokouší chřipka, nastoupil pod injekcemi, takže cílem bylo co nejrychleji rozhodnout. Po sérii šancí hned v úvodních vteřinách však nečekaně skóroval Brňan Křivánek. "Stálo nás hrozně sil utkání otáčet," postěžoval si trenér Slavie František Cipro. O vedení přitom jeho svěřenci připravili soupeře už po dvou minutách, kdy Horváthův přesný centr proměnil hlavičkou v gól Tomáš Došek.

Stejný hráč podobným stylem dostal Slavii i do vedení, a to pár vteřin před poločasovou přestávkou. "Druhý gól byl pro nás větší ranou, než rychlé vyrovnání. Ve druhé půli už nebylo o co hrát," přiznal brněnský kouč Karel Jarůšek, který svým obráncům vytýkal individuální chyby při obou gólech: "Nešlo ze strany Slavie o žádné propracované akce, ale o centry ze stran, které jsme měli pokrýt."

Ve druhé půli Slavia vyšperkovala svůj dobrý výkon parádní brankou, o níž se postaral bývalý hráč Brna Dostálek. Sieglovi prostrčil míč mezi nohama, narazil si s T. Doškem, jenž mu míč vrátil patičkou, a pohodlně zvýšil na konečných 3:1.

Brněnský kouč reagoval na třetí gól dvojnásobným střídáním, ale jak přiznal v rozhovoru pro iDNES (klikněte SEM a poslechněte si audiozáznam), na zvrat už nepomýšlel. "Spíš jsem chtěli, aby si někteří hráči odpočinuli."

Slavia vyhrála první polovinu soutěže bez jediné prohry, týden před posledním letošním kolem už má jisté i první místo, jejího trenéra Františka Cipra to však nechává v klidu. "Jsem rád, že jsme popřeli letní předpovědi o tom, že ligu vyhraje posílená Sparta s patnáctibodovým náskokem. Půlmistrem jsem však byl pokaždé, co trénuji Slavii, ale titul jsem získal jen jeden," upozorňuje kouč.

Branky: 26. a 45. T. Došek, 64. Dostálek - 23. Křivánek. Rozhodčí: Holub - Helebrant, Zlámal. ŽK: Rada - Křivánek, Cihlář, Diváci: 5240. Poločas: 2:1.
Sestavy:
Slavia:
Černý - Rada - Koller, Petrouš - L. Došek, Ulich, Dostálek, Horváth (71. Skála), Kuchař (82. Lerch) - T. Došek, Zelenka (79. Vágner).
Brno: Přibyl - Baštař - Křivánek, Cihlář - Kocman, Siegl, Polák, Maroši (73. Kore), Zbončák - Holomek (73. Šustr), Švancara (87. Kopunec).

Podívejte se, jak jsme zápas sledovali v on-line reportáži
Tabulka po 15. kole

Předchozí zápasy 15. kola fotbalové ligy:

Hradec Králové - Dukla Příbram 1:1
Branky: 68. Černý - 82. Mynář. Rozhodčí: Bejlek - Krátký, Legierský. ŽK: Černý - Ryšavý, Jarolím, Mynář, Mašek, Hynek, Špinar, Seman, Šmejkal. Diváci: 3673. Poločas: 0:0.
Hradec: Podhajský - Homoláč, Lesák, Juračka, Kalousek (69.
Weisser) - Doležal, Szabo, Kaplan (46. Bouška), Piták - Zoubek (21. Kraus), Černý.
Dukla: Jakubech - Špinar - Podzemský, Mácha - Mynář, Čížek (54. Mašek), Hynek (72. Šmejkal), Jarolím, Rychlík - Seman, Ryšavý (51. Kulič).

Drnovice - Sparta 0:1
Branka:
33. Lokvenc. Rozhodčí: Filípek - Tulinger, Hojsík. ŽK: Holeňák, Kadlec - Lokvenc, Vl. Svoboda. ČK: 39. Baranek (Sparta). Diváci: 8198. Poločas: 0:1.
Drnovice: Vaniak - Kadlec - Pergl (77. Otepka), Formánek, Grygera - Holeňák, Kufa, Červenka, Valnoha (61. Kaufman) - Tuma, Cupák.
Sparta: Poštulka - Jiří Novotný - Fukal, Gabriel - Horňák, Baranek, Hašek, Z. Svoboda, Pavel Novotný - Sionko (46. V. Svoboda), Lokvenc (90. Jarošík).

Žižkov - Teplice 3:1
Branky: 35. Hromádko, 83. Pikl, 88. Stracený z pen. - 19. Verbíř z pen. Rozhodčí: Hlaváč - Vodička, Jeřábek. ČK: 55. Hunal (Žižkov). ŽK: Stracený, Plocek - Frťala, Verbíř. Diváci: 4485. Poločas: 1:1.
Žižkov:
Kobr - Mlejnský - Pikl, Hunal - Stracený, Zakopal, Chihuri, Gibala (73. Zbožínek), Plocek - Kincl (90. Starec), Hromádko (63. Holota).
Teplice: Macháček - Pokorný - Kukol, Brabec - Kolomazník, Bílek, Frýdek (65. Divecký), Frťala, Tesařík (87. Jindráček) - Verbíř, Holomek.

Blšany - Bohemians 0:1
Branka: 57. Gedeon. Rozhodčí: Krula - Jiřík, Kruliš. ŽK: Krejčík, Šmarda, Velkoborský, Šimák - Kulig, Melecký, Návrat, Jinoch. Diváci: 3800. Poločas: 0:0.
Blšany: Chvalovský - Tichota - Krejčík (86. Vorel), Velkoborský - Pospíšil, Sýkora, Bittengel (49. Šimák), Gedeon, Šmarda - Došek, Hogen.
Bohemians Praha: Blažek - Jinoch - Jiránek, Doležal - Petrouš, Melecký (46. Vašíček), Culek, Kulig (46. Šnajdr), Jůn - Novák (76. Gottwald), Návrat.

Opava - Jablonec 2:0
Branky: 54. Onderka, 90. Janoušek. Rozhodčí: Liba - Talpa, Šedivý. ŽK: Špiláček, Nohavica, Sedláček - Vávra, Vejprava, Nečas. ČK: 90. Nezmar (Opava). Diváci: 10.188. Poločas 0:0.
Opava: Schmucker - Špiláček, Vychodil, Nohavica, Fencl - Štefka (88. Janoušek), Kolínek, Sedláček (76. Prasek), Szkukalek - Nezmar, Onderka.
Jablonec: Pižanowski - Kordule - Vejprava, Jirousek, Skuhravý - Papoušek (71. Weber), Nečas, Barteska, Čížek (84. Slezák) - Holub, Vávra.

Liberec - Ostrava 1:0
Branka:
40. Lazzaro Liuni. Rozhodčí: Bouše - Hanovský, Havlíček. ŽK: Lexa, Pilný, Hrbek - Šťástka, Caha (na lavičce náhradníků). Diváci: 2620.
Liberec: Hauzr - Pilný - Janáček, Lexa, Čupr - Nečas, Hrbek, Breda (62. Neumann), Michalík - Barbarič (90. Klago), Lazzaro Liuni.
Ostrava: V. Baránek - Veselý, Šťástka, Dvorník, Čáp - J.Baránek, Šlachta (69. Lička), Jankulovski - Slončík - Lukeš (69. Mar. Poštulka), Baroš (83. Samec).

Olomouc - České Budějovice 1:1
Branky: 74. Vlček - 3. Obšitník. Rozhodčí: Vidlák - Amler, Pokorný. ŽK: Kováč, Kotůlek - Obšitník, Káník, Drahorád, Vozábal. ČK: 84. Urbánek. Diváci: 3719. Poločas: 0:1.
Olomouc: Havel - Kováč, Machala, Kotůlek - Kučera, Mucha (82. Fabuš), Ujfaluši, Barbořík (60. Krohmer), Urbánek - Vlček, Hendrych (60. Kobylík).
České Budějovice: Drobný - Pejša, Pěnička, Penner - Drahorád, Rožboud (79. Vozábal), Obšitník, Lengyel, Káník - Fujdiar (89. Lafata), Janda (82. Kopecký).