Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Do třetího místa, velí šéf Teplic. A fanoušky žádá: Odhoďte zlobu

  7:59
Na podzim tepličtí fotbaloví "skláři" vybrušovali svou formu do dokonalých křivek, sexy fotbal po nich žádá klubové vedení i pro ligové jaro. Ale nejen to. "Jednoznačný cíl je umístit se minimálně do 3. příčky, tedy probojovat se do evropských pohárů," nakázal na čtvrteční předsezónní tiskové konferenci šéf představenstva Pavel Šedlbauer.

Děkovačka teplických fotbalistů po vyhraném zápase | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zatímco loni byly touhle dobou vystresované Teplice třetí od konce, teď jsou rozesmáté Teplice třetí svrchu. Za Spartou a Plzní, které odskočily, a před smečkou hladovců.

Zimní změny v Teplicích

PŘIŠLI:
Renars Rode (Skonto Riga)
Elvis Bratanovič (Rudar Velenje)
Chukwundi Chukwuma (SESA)
Ladislav Takács (z dorostu)
Otto Urma (z juniorky)
Václav Heger (z juniorky)

ODEŠLI:
Martin Klein (přestup Kairat - Kazachstán)
Ivo Táborský (přestup Inter Baku - Ázerbájdžán)
Pavel Moulis (přestup Jablonec)
Josef Kaufman (hledá si angažmá)

HRÁČI NA HOSTOVÁNÍ:
Marek Krátký (Sparta Praha)
Tomáš Jursa (Ústí n. L.)
Petr Dolejš (Čáslav)
Abid Mujagič (Roudnice n. L.)
David Šraga (Roudnice n. L.)
Petr Pechatý (Roudnice n. L.)
Pavel Verbíř ml. (Roudnice n. L.)
Tomáš Česlák (Chomutov)
Jan Filip (Varnsdorf)

Nastal velký obrat, místo o záchranu Teplice bojují zase o poháry. Jak tuhle proměnu vnímáte?
Chci poděkovat trenérovi, realizačnímu týmu i klubovému managementu, protože srovnání s rokem 2012 vyznělo i trošku líp, než jsme očekávali. Ovšem je to samozřejmě jen základ a závazek.

Teplický fotbal fanoušky bavil.
A to je druhý cíl, taky velmi důležitý: udržet herní styl, který mužstvo předvádělo. Na české poměry to byl atraktivní fotbal a přístup, který se i nám laikům líbil. Herní projev je produkt, který by mužstvo mělo prodávat. A ten náš byl příčinou toho, že nám návštěvnost mírně vzrostla. Jsme třetí v diváckém průměru v lize, což je velice slušné, i když je to stále nedostatečné. Nejen my, ale ani další kluby v České republice nenašly způsob, jak přilákat lidi na stadion.

Jak to udělat?
Náš cíl je ten, aby se změnily organizační záležitosti českého fotbalu. Velikým zájmem Teplic, na kterém spolupracujeme s ostatními kluby, je, aby v letošním roce došlo k oddělení Ligové fotbalové asociace (od svazu). Zvýší to atraktivitu i transparentnost fotbalu, což mu jen prospěje. Těchhle jednání se účastní především náš ředitel František Hrdlička.

"Cizinci se mi líbí. Řeknu to natvrdo: Můžou být dobrým zbožím."

Pavel Šedlbauer, šéf představenstva Teplic

Žádné opory jste neprodali, jak jsou na tom Teplice rozpočtově?
Tým je pro druhou polovinu sezony finančně zajištěný, přestože firma AGC (majitel klubu) se v současné době z evropského pohledu nenachází v nejlepší kondici. Má velké problémy. Celkový propad stavebního skla na evropském trhu, to nemluvím o našem podílu, je 33 procent. Což výrazně postihuje i naši firmu. A zdroje, které můžeme uvolnit pro fotbal i pro investice, jsou v současné době značně omezené. Přesto vedení firmy rozhodlo, že podpoříme a zajistíme fotbal hlavně díky sociální odpovědnosti, kterou máme.

Jenže co když AGC někdy zavře anebo přivře kohoutek?
Chceme do fotbalu zapojit státní správu, která se tváří, jako že se jí to absolutně netýká. I když je to nejpopulárnější a nejžádanější zábava v teplickém regionu. Nevím, jestli je důvod, že za tím vidí AGC jako sklářský gigant. Berou to tak, že nic takového tady neexistuje. To je špatně. Nejen z pohledu města, ale i celého kraje. Což je rozhodně velká škoda. Doufám, že se přihlásí i malé firmy, budeme vděční za každý příspěvek. Jestli chceme dosáhnout na 3. místo, je to podmíněné financemi. Teď je máme, ale každé peníze navíc by daly další jistotu našemu klubu.

Asistenti Hejkal a Kolář na Stínadlech prodloužili

Asistenti Hejkal a Kolář na Stínadlech prodloužili Trenér teplických fotbalistů Zdeněk Ščasný se bude dál spoléhat na asistenty Stanislava Hejkala a Patrika Koláře; ten má na starosti brankáře. Oba prodloužili smlouvy. "Spolupráce v realizačním týmu funguje na výbornou a působit v Teplicích je pro mě čest," řekl klubovému webu Hejkal.

Jaká cifra za klíčového hráče by vás přesvědčila k prodeji?
Na to nejsem odborník. Zajímavá částka je pro mě vždy ta nejvyšší (úsměv). Nejlepší by byl standard Džeko (Bosňan odešel v roce 2007 z Teplic do bundesligového Wolfsburgu za 120 milionů korun).

Trenér Ščasný poskládal kosmopolitní tým a fanoušci si cizince oblíbili. Jak se vám to zamlouvá?
Mám důvěru v pana trenéra. Rozhodující jsou výsledky a ty naznačují, že jde správnou cestou. Zvolil zajímavý model, který teď není v českých poměrech úplně obvyklý. Navíc cizinci jsou i perspektivní, což se mi pochopitelně líbí. Když to řeknu natvrdo, jsou to hráči, kteří můžou být dobrým zbožím.

NÁZORNÁ UKÁZKA. Kondici teplických fotbalistů zlepšuje boxer a amatérský

NÁZORNÁ UKÁZKA. Kondici teplických fotbalistů zlepšuje boxer a amatérský fotbalista Václav Polák (v červeném).

Kabina se v poslední době otevřela fanouškům, třeba z Kypru se zveřejnilo hodně zákulisích videozáběrů. Co tomu říkáte?
Otevřenost je moje priorita. Ale vemte si reakci o platových stupních, které jsme loni zveřejnili. Jen to zašumělo a zmizelo. Já očekával pozitivnější přístup od ostatních klubů, protože to tak má být. Jasně, jsou věci, o kterých nemůžete hovořit naplno, protože jde o věc jednání nebo to naráží na zákon. Ale maximální otevřenost je cesta k divákům, jak je přilákat. Rád bych pro ty naše přichystal nějaký bonus.

Teplický kádr

Brankáři: Grigar, Slavík, Lukáč (Slovensko)
Obránci: Heger, Rode (Lotyšsko), Lüftner, Vondrášek, Jablonský, Matula, Takács, Hošek, Krob
Záložníci: Ljevakovič, Čajič (oba Bosna), Urma, Vachoušek, Nivaldo (Kapverdy), Vůch, Litsingi (Kongo)
Útočníci: Mahmutovič (Bosna), Chukwuma, Salami (oba Nigérie), Jindráček, Bratanovič (Slovinsko)

Co myslíte?
Mám vazby v Belgii přes své spolupracovníky, několik let se snažím dohodnout zápas s Anderlechtem Brusel. Teď zkouším i Standard Lutych. V Čechách se hraje relativně slušný fotbal na ty zdroje, které jsou. Belgie je srovnatelná, má ale stadiony plné, televize platí daleko víc peněz. Samozřejmě je teď na mistrovství světa, ale za poslední léta jsme v průměru lepší. Jenže všechno je o penězích. Takže když chce někdo z hráčů postoupit výš, nebudeme mu ztrpčovat život. Živí rodiny, my chceme být féroví.

Pracujete v Belgii, kolik stihnete na jaře zápasů naživo?
Chtěl jsem být na Stínadlech na Slavii, ale oni to dali do televize až na pondělí... Takové tři chci stihnout. A když budeme první, holt zrušíme poradu v Bruselu (směje se a ředitel klubu Hrdlička špičkuje: Aby pak nezrušili tebe!).

Zimní příprava

Teplice - Meteor 3:0, Teplice - Kladno 4:2, Roudnice - Teplice 1:2, Teplice - Příbram 3:2, Teplice - Lubin 2:1, Teplice - Levski Sofia 4:2, Teplice - Čukarički 3:2

Co byste vzkázal fanouškům?
Ať každý z těch, co chodili na podzim, přivede ještě dva tři kamarády. A chci, aby vyprchala určitá zloba, která panuje, když se zrovna týmu nedaří. Což mrzí mě, ale hlavně hráče, vedení, trenéra. Není to fér. Nechci urážet fanoušky, ale měli by fotbal brát víc jako zábavu. Ne, že musí vidět mrtvého soupeře.

Neříct, že hrajeme o poháry, by byl alibismus, říká kouč

POKYNY Z LAVIČKY. Teplický trenér Zdeněk Ščasný vede svůj tým při utkání na...

Teplický kouč Zdeněk Ščasný

Místo o záchranu o poháry! Velká podzimní proměna fotbalových Teplic, která má platit i na jaře. "Je jasné, že když jsme po podzimu třetí, jakékoli jiné vyjádření, než hrát o poháry, by bylo alibistické. Je to přání moje a zároveň i celé kabiny," tvrdil na předsezónní tiskové konferenci teplický trenér Zdeněk Ščasný.

Podívat se po 5 letech do Evropy touží nejen vedení a hráči, ale především fanoušci, jejichž zvýšený zájem udělal z Teplic klub s třetí nejvyšší návštěvností v lize.

"A ještě jedno pozitivum náš vzestup má. Fanoušci už mi tolik nenadávají," usmíval se teplický ředitel František Hrdlička.

Šéf ještě hledá posilu do defenzivy; testovaný Argentinec Nahuel Guerrero to nebude. "Nepovažoval bych to za úplně uzavřené, ale rozhodli jsme se, že v tuto chvíli ho nebudeme angažovat. Vypadal zajímavě, ale byly dvě věci, které mi vadily. Za prvé jeho výška, i když hrál dobře ve vzduchu. A za druhé, že se v posledním zápase zranil a nebyl úplně stoprocentní," vysvětlil kouč důvody teplického ne. "Je tedy možné, že se tu do startu ligy ještě jeden hráč objeví. Dokonce bych řekl, že to je pravděpodobné," tvrdil Ščasný.

Další věc, která ještě může zasáhnout do teplické defenzivy: stále neukončená kauza sázky, v níž je obviněný i talentovaný stoper David Jablonský. "Rád bych věděl, na čem jsme, ale nevím vůbec nic. I když jsem členem výkonného výboru fotbalového svazu," vrtěl hlavou ředitel Hrdlička.

Jasno není ani o dalším osudu bosenského záložníka Aldina Čajiče, jemuž v létě končí smlouva a novou zatím nepodepsal.

"Měli bychom to uzavřít tento týden. Zatím je to 50 na 50. Buď zůstane, nebo přestoupí." A co třetí varianta? Zůstane, ale nový kontrakt nepodepíše. "V takovém případě bych s ním do sestavy určitě nepočítal," rezolutně řekl Ščasný. "Potřebujeme budovat tým s nějakou perspektivou."

Mužstvo během kyperského soustředění opustil záložník Ivo Táborský, hráč těsně za hranou základní jedenáctky kývl na nabídku z Ázerbájdžánu. "Byla hodně lukrativní. Po debatě s trenérem za mnou přišel, že chce uvolnit. Uplatnil výstupní klauzuli, kterou má ve smlouvě dost hráčů. A my je pak v případě zajímavé zahraniční nabídky musíme pustit. Co u nás řekneme, to platí," zdůraznil Hrdlička. "Proto jsme ho uvolnili hned ze soustředění. Měl jen pár dnů času na rozhodnutí."

I o teplické opory byl v zimě zájem, ale žádná nabídka šéfy neomráčila. "Zájem je pořád o Mahmutoviče, ale sleduje se jeho zdravotní stav a čeká se, jak dopadne léčení. Byly i další nabídky, jenže žádná tak zajímavá, abychom tým oslabili. A my si řekli, že uděláme všechno pro to, abychom ho udrželi pohromadě."

Díky tomu budou mít Teplice na jaře jistě větší šanci porvat se o poháry. "V první řadě chceme navázat na to, jak jsme na podzim hráli. Ale to spolu souvisí. Pokud budeme tenhle fotbal dál předvádět a odstraníme chyby, mělo by to přinést výsledky. A pak nebudeme v boji o poháry bez šancí," věří teplický kouč.

Fotbalový kalendář 2020-21

Na Euro 2021 se Česko ve skupině D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií. Evropské poháry začaly se zpožděním, ale do zimy Liga mistrů i Evropská liga termínové manko doženou. Česká Fortuna liga zkrátila zimní přestávku; hrát se bude až do 23. prosince a znovu už od 16. ledna.

Termínová listina fotbalových soutěží

Online reportáže - Evropská liga: Leverkusen - Slavia, Sparta - AC Milán, Liberec  - CZ Bělehrad.
Fortuna liga: Sparta - Slavia, Slavia - Liberec, Sparta - Liberec, Plzeň - Slavia.
EURO 2021: Skotsko - Česko, Česko - Chorvatsko, Anglie - Česko

Statistiky

Teplice

Nejtrestanější tým

Sparta

Nejvíc vlastních gólů

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 9 7 2 0 27:3 23
2.AC Sparta Praha 9 7 0 2 24:13 21
3.SK Sigma Olomouc 9 5 3 1 15:8 18
4.FC Viktoria Plzeň 9 5 2 2 19:12 17
5.FK Jablonec 9 5 1 3 14:8 16
6.FC FASTAV Zlín 10 5 0 5 13:13 15
7.1. FC Slovácko 8 4 2 2 13:8 14
8.FK Pardubice 9 4 2 3 10:11 14
9.FC Slovan Liberec 8 4 1 3 13:10 13
10.MFK Karviná 9 3 3 3 9:13 12
  • Nejčtenější

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Lille - Sparta 2:1, oslabení hosté vedli, nezvládli závěr a postup je pryč

Deset minut dělilo sparťanské fotbalisty od senzačního vítězství. Schylovalo se k zázraku v Lille, ale dva góly...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Beer Ševa 3:0, český šampion se těší na pohárové jaro, u dvou gólů Sima

Kolo před koncem skupinové fáze mají splněno. Slávističtí fotbalisté si s předstihem zajistili pohárové jaro, v pátém...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Bohemians jsou zpět z karantény. Znají termíny duelů s Pardubicemi a Jabloncem

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 už jsou zpátky v „procesu“. Mužstvo prošlo úterními kontrolními testy na koronavirus...

Výprask, protesty fanoušků a Lavičkův konec. Když šlo v derby o první místo naposledy

V rudém dresu třeba Kozáčik, Řepka, Kučera, Voříšek, Kisel, Hušek nebo Slepička. V tom sešívaném zase Vaniak, Brabec,...

Nový teplický trenér Kučera: Na stopera se asi budu muset postavit sám

Nový trenér, staré problémy. Radim Kučera přebírá fotbalové Teplice ve zpustošeném stavu, zdravotní trable vyřadily...

Kuchta před Beer Ševou slíbil: Nebudeme kalkulovat, výhru chceme i pro fanoušky

O víkendu byl jedním z těch slávistů, kteří dostali od trenéra Jindřicha Trpišovského volno – to aby byl fit na...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...