V Ostravě mají lidé fotbal rádi a přejí mu, říká Komňacký

STARONOVÁ ŠTACE. V roce 2004 vybojoval František Komňacký s Baníkem Ostrava mistrovský titul. Teď jeho úkol zní jasně - udržet klub v nejvyšší soutěži. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

21 2014
V roce 2004 dotáhl fotbalisty Baníku Ostrava k mistrovskému titulu. Nyní je v klubu zpátky. Jenže... Tentokrát je trenér František Komňacký v úplně jiné pozici. Jeho úkolem je zachránit mužstvo v první lize. "Hrát o udržení jsou daleko větší nervy než bojovat o titul a o poháry. Když vám jde o záchranu, tak je každý zápas skoro rozhodující, každý bod se vyvažuje zlatem," prohlásil kouč.

Vy jste ale ve své kariéře moc často tým, který by byl na hraně sestupu, nevedl, že?
Naštěstí. Ale v poslední době, před tím v Jihlavě a nyní v Baníku, cítím, že ten boj o setrvání v lize je náročnější než hrát o titul.

"To, že jsme nejmladší mužstvo v lize, kompenzuji svým věkem."

František Komňacký, trenér Baníku

Po svém příchodu do Baníku jste v klubu čtvrt roku. Překvapilo vás za tu dobu něco?
O ničem takovém nevím. Baník jsem znal zevnitř už z minulosti, jeho chod, řekněme i jeho zázemí, hřiště, to všechno je skoro ve stejném stavu v jakém bylo. Samozřejmě jsou tady noví lidé.

František Komňacký, trenér fotbalistů Baníku Ostrava.

A z nich máte jaký dojem?
Konkrétně z jednání s manažerem a majitelem klubu mám velmi dobrý pocit. Cítím z nich, že chtějí, aby se tady začal rodit jiný, nový Baník, který začne od začátku, od píky. Mají před sebou vizi, abychom hráli dobře a vrátili dobu, kdy na Bazaly chodila spousta lidí, kdy mužstvo hrálo nahoře. To z těch lidí vyzařuje. To je věc, která mě naplňuje určitou nadějí, že práce, kterou teď tady absolvujeme, má jakýsi smysl.

Takže moc nového jste na Bazalech nenašel?
Samozřejmě je tady trochu jiné mužstvo než před těmi deseti lety. To je jasné.

Jeden Engelmann by stál tolik, co devět zimních posil

Hodně špatná byla podzimní část sezony pro fotbalisty Baníku Ostrava. V lize jsou až patnáctí, na sestupové příčce.

Leč ekonomicky se Baník na podzim zvedl. Tvrdí to majitel klubu Petr Šafarčík.

"Mám výsledky hospodaření klubu za první polovinu sezony, k 31. prosinci 2013," řekl Šafarčík. "Po mnoha letech se Baník přehoupnul do černých čísel."

Šafarčík, který před dvěma lety převzal zbídačený klub spolu s Liborem Adámkem, prozradil i obrat Baníku během poloviny této sezony.

Tržby Baníku byly 43,6 milionu korun, zatímco výdaje 37,4 milionu. Výsledkem je zisk 6,2 milionu korun. "K tomu se nám podařilo snížit závazky klubu o 135 milionů korun, což považuji za největší úspěch," uvedl Petr Šafarčík. "Je to důkaz, že stabilizace Baníku jde správným směrem." Šéf Baníku upozornil, že hospodaření klubu se zlepšilo navzdory tomu, že příjmy za prodej hráčů byly minimální, a to přibližně jeden a půl milionu korun.

Co tedy Baník ekonomicky posílilo? "Razantně, i když mnohdy velmi bolestně, jsme snížili náklady, a to o více než polovinu oproti rokům 2008 až 2011," řekl Šafarčík. "A promítá se do toho i naše střídmá přestupová politika."

Šéf Baníku prozradil, že za devět nových hráčů, které prvoligový tým získal během zimy, klub zaplatil dva a půl milionu korun.

"A to je částka, za kterou nám Dukla Praha chtěla prodat Vojtěcha Engelmanna," zmínil Šafarčík záložníka, který na podzim patřil k nejlepším ostravským hráčům. "My jsme získali posily za velmi rozumných podmínek, které reflektují současnou situaci na fotbalovém trhu."

Trochu jiné?
(smích) Podstatně jiné. Na jednu stranu jsou tady kluci mladí talentovaní, ale na druhou ta kvalita, která tady byla v podobě těch bývalých řekněme reprezentantů a hráčů, kteří už z fotbalu uměli skoro všechno, tak těch tady v tomto okamžiku tolik není. Takže práce s tímto mužstvem je trochu jiná.

V čem?
Budeme se muset hodně učit, kdežto tenkrát to bylo jenom o tom vyladit tým, dát mu nějaký vnější řád, organizaci. Hráči sami věděli, co mají na hřišti dělat.

Nyní máte snad nejmladší mužstvo v lize. Z toho obavy nemáte?
To, že jsme nejmladší, kompenzuji svým věkem. V průměru budeme dostatečně zkušení a nebudeme mít naši hru založenou jenom na elánu. Mužstvo se chce učit.

V mistrovské sezoně vedle vás rostl Pavel Vrba, který je nyní trenérem reprezentace. Nyní je vaším asistentem Martin Svědík. Může se také dostat tak vysoko?
Je to dost možné. Martin je v podstatě hotový trenér, který už dokázal, ať už v Pardubicích nebo tady, že může mužstvo vést sám. Baník v těžkých podmínkách držel na úrovni ostatních, přestože měl horší kádr, nebo i horší podmínky. Martin je jedním z těch mladých trenérů, kteří mají ambice, ctižádost se prosadit.

Jak mu můžete pomoci?
Budu mu dávat dost příležitost, aby mohl rozvíjet svůj trenérský cit a talent. Věřím, že trochu i s mým přispěním si něco vezme do budoucna a že z něho vyroste trenér, který bude pokračovat v tradici těch ostravských trenérů, kteří se dostali třeba až do reprezentace.

NOVÝ KOUČ František Komňacký se po devíti letech vrátil do Ostravy, kde v roce...

V Baníku je jiné vedení, tým je v jiné pozici. Co se kromě toho v klubu nejvíce změnilo?
Ve vnímání fotbalu fanoušky. Zažil jsme tady ten rok euforie, kdy se celé okolí, celá Ostrava fotbalem zbláznila. To nyní znát není, ale to je asi normální, že Baník po těch čtyřech letech, kdy hraje o holou existenci, možná některé fanoušky i sponzory trochu ztratil. Ale i to může být jeden z důvodů, proč vedení angažovalo mě, který tady kdysi tu atmosféru pomáhal vytvářet. Věřím tomu, že atmosféru jako kdysi tu prožijeme zase.

A jak moc se za ty roky změnila Ostrava?
Změnila se k lepšímu. Vyrostla tu spousta nových budov. Pamatuji si, že jsem jezdil ještě kolem staré hokejové haly. Vyvíjí se, vylepšuje jako každé město. Přijde mi taková svátečnější, čistší. Ale Ostrava jinak zůstává Ostravou a Bazaly Bazalami, takže až takový rozdíl, že bych sem netrefil, to není.

"Ostrava je město, které se umí zbláznit do sportu a zvlášť do fotbalu."

František Komňacký, trenér Baníku

Co říkáte na slova šéfů klubu, kteří si přejí budovat mužstvo, které by v budoucnu hrálo evropské poháry?
Když to člověk vezme z většího nadhledu, tak o tom to je. Ostrava je velké město. Má ohromnou tradici. Je to město, které se umí zdravě zbláznit do sportu a do fotbalu zvlášť. Touha lidí, aby se něco podobného, co tu dříve bylo, na Baník zase vrátilo, tady je, to je v pořádku. Tak to má být. Přicházím tady s tím, abychom se pokusili vzkřísit to, co tady žilo a čemu se tady dařilo. A i kdyby se to nepodařilo mně, tak bych chtěl, abychom položili základ, z kterého by se klub k těm výšinám mohl zase dostat.

Po svém návratu jste určitě potkal spoustu známých lidí. Hlásí se k vám lidé i na ulici?
Docela mě překvapuje, že si lidé na mě ještě pamatují, protože dneska už možná chodí na fotbal trochu jiná generace, ale musím říct, že se poměrně často setkávám s tím, že mě lidé na ulici zastavují, že si mě pamatují, že mi přejí hodně zdaru. A nejenom mě, ale celému Baníku. Je to příjemné. Utvrzuje mě to v tom, že tohle město, lidé v něm, mají fotbal hodně rádi a přejí mu.

Šéfové Baníku do poslední chvíle dotahují přestupy fotbalistů

Hned pět z devíti fotbalistů, kteří přes zimu doplnili kádr fotbalistů Baníku Ostrava, zřejmě nebude moci proti Viktorii Plzeň hrát.

Utkání 17. kola první ligy začne na Bazalech v neděli v 15 hodin.

"Na každý zápas musíte mít připraveno několik alternativ," řekl ke složení týmu ostravský trenér František Komňacký.

Zranění jsou záložník Joel Lindpere a levý obránce Alans Sinělnikovs. V případě Ghaňanů Derricka Mensaha a Francise Narha čekají Ostravští na vyřízení transferkarty. A pokud jde o útočníka Michaela Krmenčíka, tak tomu start v utkání zatrhli šéfové Plzně, odkud ho Baník získal na hostování.

Nejistý je i start Brazilce Carlose de Azeveda, který přišel z Bardějova. "Jeho papíry bychom ale měli mít v pořádku v pátek," řekl sportovní manažer Baníku Radek Slončík. Dodal, že během pátku může být dotažen také příchod Mensaha. "Narha bychom do neděle také mohli na svazu zaregistrovat, ale v jeho případě je to složitější, protože nejprve musí přijít jeho karta z Tuniska, kde naposledy působil," upozornil předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík.

Nejcitelněji zřejmě bude chybět útočník Michael Krmenčík.

"V jeho případě se ale dalo předpokládat, že souhlas Plzně nedostane," podotkl trenér Komňacký. "Ale kdybychom my někam pouštěli šestého sedmého útočníka, tak bych dal do smlouvy, že proti nám musí nastoupit."

Leč v původním návrhu Krmenčíkova hostování v Ostravě žádná klauzule, že by nemohl proti svému mateřskému klubu hrát, nebyla. Plzeňští si ji vynutili až dodatečně. "Zřejmě se zalekli jeho formy v přípravě," řekl Petr Šafarčík.

Takže jak bude v neděli vypadat ostravský útok?

"Všechno říct nemůžu," usmál se František Komňacký. "S Plzní si však vystačíme s hráči, kteří jsou naši a jedním z nich je Vašek Svěrkoš." Zástupci Baníku nevylučují, že ještě někdo do mužstva přijde. "Hledáme do posledního dne, chceme tým ještě doplnit na stěžejních postech, jako je levý bek a hrot," řekl kouč.

"V pátek končí přestupní termín, bavíme se ještě o dvou hráčích, kteří by mohli přijít," potvrdil manažer Slončík. "Snažíme se vybudovat perspektivní kádr, který by byl do budoucna silný."

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Zlín

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Slavia

Nejvíc rohových kopů

Liberec

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 12 8 2 2 23:12 26
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 12 7 0 5 22:13 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 12 5 3 4 14:19 18
7.AC Sparta Praha 12 5 2 5 22:18 17
8.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
9.FK Teplice 12 4 5 3 10:12 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na Slavii přijede Příbram. Plzeň čeká Baník, Spartu výlet do Teplic

Před slavnou Barcelonou dorazí do pražského Edenu na půdu neporažené Slavie fotbalisté Příbrami. Do Plzně přijede Baník...

Slavia proti Příbrami musela otáčet, Budějovice zaskočily Olomouc

Chvíli to vypadalo na šok, fotbalisté Slavie jej ale nedovolili. Zápas proti Příbrami otočili na 3:1 a před nedělními...

Chci už Jablonec konečně porazit, přeje si brankář Nguyen

Na kontě má zatím tři derby s rivalským Jabloncem, ve kterých dostal dohromady jediný gól. Liberecký brankář Filip...

Liberec - Jablonec 2:2, po pauze přestřelka, domácí dvakrát vyrovnali

Souboj regionálních rivalů skončil nerozhodně. Jablonečtí fotbalisté přitom v utkání 13. kola první ligy s Libercem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz