Baník mám pořád ve svém srdci, má něco, co žádný jiný klub, říká Lukeš

Martin Lukeš | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

20 2014
Trénuje sám. Šlape na kole. Posiluje. Každý den chodí na Bazaly. Martin Lukeš má v Baníku Ostrava smlouvu do konce června. Jenže v klubu už o jeho služby nestojí. Pro Lukeše, pro fanoušky i pro spoluhráče to byla velká rána, když zástupci Baníku v lednu oznámili, že už s ním, s jedním z největších srdcařů, nepočítají. Martin Lukeš nechce svůj rozchod s klubem komentovat. "Je mi z toho smutno, ale nechci se k tomu vyjadřovat," řekl.

Je aspoň nějaká šance, že budete na jaře někde hrát?
Nevím. Přemýšlel jsem o Havířovu, ale to bych musel s Baníkem rozvázat smlouvu. Baník by mě musel vyplatit, protože Havířov na mě peníze nemá. Na tom jsme se ale nedomluvili.

Přemýšlíte už o další sezoně?
Ještě bych hrát chtěl. Fotbal mi chybí. Nechci ale jít někam daleko z Ostravy, abych se mohl starat o dceru, abych ji mohl vídat. Je to složitější.

A co pak? Už tušíte, co budete dělat až ukončíte kariéru?
Toho se bojím. Budu si muset najít práci. K tomu třeba budu na víkend jezdit hrát fotbal do Rakouska, do nějaké nižší soutěže.

V Baníku jste od svých 11 let, třiadvacet sezon. Čím vás Baník tak chytil?
Je fenomenální. To všichni vědí. Má něco, co jiné kluby nemají, řekl bych, že ani jeden v republice.

Fotogalerie

Martin Lukeš v Baníku

Co to je?
Nevím, to člověk musí cítit, chodit na ty Bazaly každý den, s tím prostředím člověk sroste. Těžko se to vysvětluje.

Které bylo vaše nejvydařenější období v Baníku?
Byl jsem těžce zraněný (koleno), ale stihl jsem závěr sezony 2008 až 2009 za trenéra Večeři. To jsme uhráli třetí místo. Ke konci jsem se na tom podílel. A pak další sezona za trenéra Koubka, kdy jsme do posledního kola hráli o titul. Znovu jsme byli třetí.

A nejhorší období?
To jsou ty poslední čtyři roky. Je to pořád stejné. Pořád hrajeme o záchranu.

Jsou za tím ekonomické problémy, které na Baník dopadly?
Určitě, to má ten největší vliv na nynější stav Baníku. Už několik let se klubu nedaří dostat z toho ven. Ale doufám, že to co nejdříve přijde.

Takže jste nezatrpkl?
To určitě ne. Pořád budu Baníku fandit a budu věřit, že se zase dostane nahoru. Neumím si představit, že by byl neustále v problémech.

A co začátek roku 2003? Ten nepovažujete za špatné období, když jste po tom, co klub převzali někdejší tenisté Daniel Vacek a Tomáš Petera, musel odejít do Slavie Praha?
Neodcházel jsem dobrovolně. Nabízeli mi tehdy smlouvu, kterou jsem nemohl podepsat. Už se mi ale nechce vracet tak daleko do minulosti.

V pozdějších letech jste v Baníku na nižší smlouvu přistoupil.
To ano, ale tehdy v tom roce 2003 jsem by na vrcholu, pořád jsem měl šanci dostat se zpátky do reprezentace. Ale stalo se. Neberu to jako svou chybu. Kdybych na tom měl vinu, tak bych si to asi vyčítal. Tehdy to však jinak nešlo.

Jenže kvůli tomu vám unikl titul, který Baník získal v roce 2004.
O tom nechci mluvit. Stalo se. Kdyby to bylo moje rozhodnutí, tak bych si to vyčítal.

Nebylo ale naopak pro vás těžší vyrovnat se s tím, když jste z Baníku neodešel dobrovolně?
Tak to mělo být, vážně to neberu nijak negativně. Navíc je to moc dlouho. Mě těší, že jsem si parádně užil sezonu 2009 až 2010.

"Baník má něco, co jiné kluby ne, řekl bych, že ani jeden v republice."

Martin Lukeš

Bylo pro vás působení ve Slavii ztraceným rokem a půl?
To ano, tak se to dá říct.

Vy jste nikdy nechtěl moci jít hrát jinam, ani do zahraničí, že?
Nějaký zájem o mě byl. Přemýšlel jsem o tom, ale vždycky jsem došel k tomu, že si neumím představit, že bych hrál jinde. Nevím. Nějak mi nejde představit si jiný klub než Baník.

Je to tím, že nemáte rád změny?
Baník byl pro mě vždycky takový svatý. Ti fanoušci, ten dres.

Navenek působíte tiše, ale v kabině jste dokázal zařvat, nabudit spoluhráče. Kde se to ve vás bere?
Někdy je potřeba zvednout hlas, ale nikdy jsem nikoho nekritizoval, nikomu jsem nenadával. To i proto, že jsme něco takového kdysi zažil jako mladý. Tehdy jsem si řekl, že nic takového dělat nebudu, že budu hlavně pozitivní.

Martin Lukeš

Narodil se 17. listopadu 1978 v Bruntálu. S fotbalem začínal ve Slavoji Bruntál, odkud v roce 1989 odešel do Baníku Ostrava, kde je s výjimkou sezony a půl ve Slavii Praha, až dosud. Za Baník odehrál 316 prvoligových zápasů a vstřelil v nich 42 gólů. Za národní tým nastoupil dvakrát a dal dva góly.

Takže vám někdo ze starších spoluhráčů sprostě nadával?
To nechci rozebírat. Byla to jiná doba, ale i to k fotbalu patří. Ale sám jsem se snažil být hodný, zvlášť na ty mladé, ti potřebují pozitivní podporu. Do fotbalu patří i ostřejší věci, ne že bych se jim bránil, ale to nikdy nebyl můj styl.

Na které spoluhráče, které jste v Baníku potkal, nejraději vzpomínáte?
Vycházel jsem se všemi, všechny jsem měl rád. To mohou všichni potvrdit, se všemi jsem měl super vztah. Ale někoho jmenovat... Když tak s Vencou (Svěrkoš) se hrálo super, s Barym (Barošem) také.

Pamatujete i všechny reprezentanty Marka Jankulovského, Tomáše Galáska, Pavla Srníčka...
To jsou všechno osobnosti. Ale i Bolf. To byl vzor poctivosti. Na Rendu moc rád vzpomínám.

Jak jste se vůbec vy, kluk z Bruntálu, ocitl v Baníku?
Vybrali si mě na nějakém halovém žákovském turnaji.

To jste pak byl v Ostravě sám?
Půl roku jsem bydlel u tety, ale pak jsem šel na internát.

V pouhých jedenácti letech? Tolik vám tenkrát bylo.
No je to brzo.

Musel to být pro vás velký skok.
Bylo to složité. Asi jsem byl na internátu nejmladší. Tím, jak brzo jsem odešel od rodičů, tak mi chyběl dohled, ta výchova už nebyla tak přísná, jak měla být. Nadělal jsem spoustu blbostí Asi jsem měl fotbalu dávat více. Neměl jsem však nad sebou pevnou ruku.

Ale i tak jste se dostal do reprezentace.
Ano, jenže jsem měl smůlu na zranění. Proto jsem nedokázal více. Mohlo to být ještě lepší.

Zranění jste měl dost. O co šlo?
Měl jsem letět s áčkem na turnaj do Japonska, ale utrhl jsem si rameno, a to ovlivnilo celou mou kariéru. Stalo se mi to týden před odletem v zápase se Žižkovem. Přišlo to v nejméně vhodnou dobu. Měl jsme špatná kloubní pouzdra v ramenou. Urvaly se mi vazy, chodil jsem na operace. Kdybych v národním týmu zůstal, moje kariéra by se asi ubírala jiným směrem.

"Asi jsem měl fotbalu dávat více. Neměl jsem nad sebou pevnou ruku."

Martin Lukeš

Pak jste si v roce 2007 poranil koleno. To bylo ještě vážnější, ne?
Měl jsem utržený čéškový vaz, to bylo hnusné zranění. Doktor Husták mi to ale zázračně sešil. Říkal, že budu rád, když budu normálně chodit, ale vylízal jsem se z toho tou vůlí. Také jsem byl na tom už psychicky lépe připravený.

A vidíte, je vám pětatřicet let a pořád můžete vrcholově hrát.
Ano, cítím se zdravý. Opravdu. Přes zimu jsem se snažil trénovat více než ostatní, abych těm mladším stačil. Neměl jsem žádný zdravotní problém, zvládl jsem celou přípravu, absolutně všechno. A teď mi to je k ničemu.

Vyjádření šéfů klubu k odchodu Martina Lukeše

Vedení Baníku Ostrava vydalo k odchodu Martina Lukeše toto vyjádření:

Na veřejnosti se objevily spekulace, že Martin Lukeš neodchází ze sportovních, ale osobních důvodů. "To jednoznačně popíráme," řekl předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík.

Na pravidelném setkání vedení klubu s fanoušky to potvrdil také trenér František Komňacký. "Bylo to těžké rozhodnutí vzhledem k tomu, co všechno Martin pro klub udělal. Ale stojím si za ním a ostatně jsem to já, kdo nese za tým zodpovědnost. Proto věřím, že jsem si vybral hráče, kteří posunou Baník dál."

Vedení klubu se vyjádřilo také k informacím, podle nichž se nezachovalo k Martinovi Lukešovi tak, jak se na legendu patří.

"Zprávu o tom, že Martin Lukeš nebude pokračovat s A týmem, jsme hráči sdělili v jediný možný okamžik - tedy v době, kdy byla uzavřena nominace pro soustředění v Turecku," uvedl sportovní manažer Radek Slončík. "Mysleli jsme také na to, aby měl Martin Lukeš dost času na hledání případného dalšího angažmá. Zároveň jsme navrhli Martinovi možné varianty důstojného rozloučení."

Petr Šafarčík také reagoval na sdělení některých médií o rozkolu části fanoušků a vedení klubu: "Budeme nadále trpělivě vysvětlovat na pravidelných setkáních s fanoušky i prostřednictvím nejrůznějších komunikačních kanálů to, co a proč děláme. Chci zdůraznit, že cíl vedení klubu i fanoušků je totožný: úspěšný a stabilizovaný prvoligový FC Baník Ostrava."

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Musí v nás být vidět oheň. Slávisté odletěli k odvetě, chystají změny

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

V kompletním složení a důvěrou ve vlastní schopnosti odcestovali fotbalisté Slavie k odvetě prvního...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

VIDEO Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s...

Fanoušky chápeme, ale nehráli jsme zle. Spartě pomohl otevřený fotbal

Branislav Miloševič (vlevo) z Dukly dává gól proti Spartě, brání ho Dominik...

Znovu museli poslouchat nespokojené pokřiky vlastních fanoušků. Sparta na jaře dvakrát vyhrála, a...

Bezgólový večer v Lize mistrů. Liverpool remizoval doma, Barcelona venku

Polský útočník Robert Lewandowski se probijí mezi liverpoolskými hráči Jordanem...

VIDEO Druhé nejofenzivnější týmy anglické a německé ligy, suverénně nejgólovější mančaft nejvyšší...

Bývalý sparťan Brabec míří do Plzně, z hostování se může stát přestup

Jakub Brabec na tréninku českých fotbalistů.

Fotbalová Plzeň získala dva dny před uzavřením přestupového období v Česku nečekanou posilu. Z...

Další z rubriky

Bývalý sparťan Brabec míří do Plzně, z hostování se může stát přestup

Jakub Brabec na tréninku českých fotbalistů.

Fotbalová Plzeň získala dva dny před uzavřením přestupového období v Česku nečekanou posilu. Z...

Uzdravený Trávník: Musím ještě potrénovat a bude to dobré

Michal Trávník z Jablonce

Největší současný klenot fotbalového týmu FK Jablonec, záložník Michal Trávník, se v neděli v...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z...

Najdete na iDNES.cz