Řepka si nadávky nepřátel užíval. To mě nerozhodí, říkal

• 200
Na nikoho nebyla upřena taková pozornost. Tomáš Řepka v Ostravě před téměř 20 lety s velkým fotbalem začínal, včera se vrátil jako soupeř, kapitán Sparty, která s Baníkem bojuje o titul. Fanoušci ho přivítali tradičními vulgaritami. Co na to 36letý potetovaný sparťan? "Je to pořád stejné, diváky neřeším. Nadávky mě nerozhodí. Spíš mě vyhecují."

Ovšem když ze včerejšího šlágru uběhlo 13 minut, fanoušci Baníku skandovali Řepkovo jméno znovu. Jako když byl před lety oporou jejich týmu. To si dal vlastní gól, když tečoval Lukešův přímý kop.

Baník vedl 1:0 a Řepku to přece jen na chvíli rozhodilo. Hned o tři minuty později dostal žlutou kartu, když z boku ostrým skluzem srazil unikajícího mladíka Vydru.

Leckdo si v tu chvíli vzpomněl na jaro 2008, kdy Sparta taky jela za titulem, jenže impulzivní Řepka všechno pokazil. Tři kola před koncem hodil míč do tváře brněnského Besty, byl vyloučen, dostal trest a sparťané v závěru všechno pokazili. Včera svou misi zvládl, nenechal se vyprovokovat. Moc dobře věděl, že žlutou dostal brzo a další by pro něho znamenala konec. To nemohl připustit.

Po 20 minutách už Řepka dravého Vydru na polovině soupeře obral o míč a jeho výkon pak jenom rostl. "Potvrdil, že je výborný stoper," uznal čerstvě 18letý talent Matěj Vydra.

Z Řepky rázem vyrostla pevná skála, do které narážely ostravské útoky. Perfektně předvídal tahy soupeře a soustředil se jen na svůj výkon.

Utkání si užíval, byť vyprodaný stadion téměř při každém jeho doteku s míčem pískal. To spíš hráči soupeře ho vyprovokují. "Kolikrát se nechám popíchnout," přiznává Řepka.

Očekával provokace od sveřepého útočníka Varadiho, ale vše proběhlo v klidu. Sám Řepka nějakou tu nadávku směrem k protihráčům utrousil, ale třeba Vydra se s ním do žádných diskusí nepouštěl. Spíš se snažil, aby si správně nabíhal na kolmé přihrávky, čímž by na pomalejšího stopera Sparty mohl vyzrát.

"On ani Brabec nejsou rychlostní typy," řekl Vydra. Jenže taková akce s pořádným zakončením vyšla Ostravským jen jednou, přičemž šanci Varadiho hned ve 2. minutě zmařil brankář Kozáčik. Vydra se do životní šance nedostal. I Řepkovou zásluhou.