Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Co, jak a proč ohledně změny herního modelu. Šéf ligy Svoboda vysvětluje

  10:22
Návrh na změnu herního modelu fotbalové ligy vyvolal otázky - proč, co, jak, kdy? Šéf soutěže Dušan Svoboda pro iDNES.cz vysvětlil detaily revolučního plánu, který by měl začít platit od sezony 2018/2019.

Šéf fotbalové ligy Dušan Svoboda | foto: Profimedia.cz

Návrh nyní posuzují zástupci jednotlivých profesionálních klubů. A obrysy od úterního odpoledne znají i fanoušci.

„Shodli jsme se, že soutěžních zápasů v lize je málo. Jsou tři možnosti, jak můžeme počet zvýšit. Buď ligu rozšířit na osmnáct týmů, nebo ji naopak zúžit a hrát třikrát nebo čtyřikrát každý s každým, anebo počet účastníků nechat a přidat zápasy po třiceti odehraných kolech,“ uvedl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku řídí.

A dodal: „Zvyšovat počet účastníků ligy by atraktivitě určitě neprospělo, o tom jsem přesvědčený. A snižovat počet účastníků je jednak neprůchodné a osobně si také myslím, že to není ani přínosné pro rozvoj a prezentaci fotbalu. Ligový fotbal není jenom o Spartě, Slavii a Plzni.“

Volba tedy nakonec padla na třetí variantu. Třicet soutěžních kol by zůstalo jako doposud. Ale pak by se soutěž rozdělila na tři skupiny - první o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech a třetí o udržení opět o šesti družstvech.

Do nadstavbové části by týmy vstupovaly s počtem bodů ze základní části. A pak by hrály každý s každým, ale jenom jednou, ne doma i venku. Dohromady by v lize přibylo 42 zápasů, což je 17,5procentní nárůst proti současnosti.

„Nesmíme se bát udělat změny. Nic není navěky a vždy je možné to změnit a upravit. Podívejme se třeba na soutěže UEFA. Dříve se hrál Pohár UEFA, Pohár vítězů pohárů a Pohár mistrů evropských zemí. Pak vznikla Liga mistrů v nějakém formátu, který se následně změnil. Vznikla Evropská liga, která se několikrát upravila. Teď se mění systém nasazování klubů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Změnil se formát Eura a tak bych mohl pokračovat,“ zmínil Svoboda.

1. Co změna přinese?

Autoři návrhu si od nového modelu slibují víc napětí, víc atraktivních duelů. Každý tým bude mít o co hrát až do konce. Přeci jen bude rozdíl skončit po základní části desátý a mít možnost ještě zabojovat o možnost postoupit do Evropské ligy, anebo jedenáctý a strachovat se o záchranu.

„Chceme víc vyhecovaných zápasů a naopak méně utkání, třeba ke konci soutěže, ve kterých už vlastně o nic nejde. Teď je vždycky několik týmů, které mají k pohárům daleko a záchranářské starosti se jich také netýkají,“ vysvětloval Svoboda.

A pokračoval: „Jsem přesvědčený, že skupina o titul bude divácky extrémně atraktivní. Ale to se týká i druhé a třetí skupiny. A velký význam bude mít i základní část, protože v nadstavbové části se budou započítávat body, které týmy v těch třiceti kolech získaly.“

Přímým důsledkem by měl být větší divácký zájem. A také ekonomický profit. Víc zápasů = možnost vydělat víc, protože sponzoři budou mít větší prostor pro prezentaci a televizní stanice víc obsahu.

„Hodnota televizních práv je dnes nějak nastavená. Pokud ji chceme zvýšit, tak musíme začít u sebe. Nemůžeme čekat, že někdo přijde a zničehonic nabídne víc peněz. Musíme podnikat kroky, které k tomu povedou,“ poznamenal Svoboda.

2. Ze kterých pozic se bude postupovat do evropských pohárů?

Nadále bude záležet na konečném umístění, takže o evropské poháry budou bojovat týmy ve skupině o titul. Přesné nasazování do pohárů závisí na evropském koeficientu.

Dnes si mistr a vicemistr zajistí postup do kvalifikace Ligy mistrů a další dva týmy (plus jeden z domácího poháru) mohou bojovat o Evropskou ligu.

Jen na poslední mužstvo na pohárové pozici (v závislosti na výsledku domácího poháru buď na čtvrtý, nebo na pátý tým tabulky) by ještě čekala baráž o postup do Evropské ligy s vítězem druhé skupiny.

3. Jak se bude hrát baráž o Evropskou ligu?

„Bude se hrát klasicky pohárovým způsobem na dva zápasy doma-venku. Tedy včetně případného prodloužení a penalt,“ popsal Svoboda.

Baráž o postup do kvalifikace Evropské ligy obsahuje nový model proto, aby i ve druhé skupině bylo o co hrát. I tým, který v základní části skončí třeba desátý, bude mít šanci vybojovat účast v evropských pohárech, pokud se mu v nadstavbě podaří vystoupat až na sedmou příčku tabulky.

4. Nebudou kluby spekulovat?

Jedním z argumentů odpůrců baráže o postup do Evropské ligy je námitka - nebudou týmy kolem šestého místa před koncem základní části spekulovat a neskončí raději na sedmé příčce, aby byly v nadstavbové části ve výkonnostně slabší skupině? Pak by jim stačilo skupinu vyhrát a hrály by baráž o Evropskou ligu, zatímco nejslabší tým skupiny o titul skončí s prázdnou.

„A co by jim to přineslo za výhodu? Když tým skončí na šestém místě, tak v nadstavbové části bude hrát ještě o patnáct bodů. Takže má pořád reálnou šanci bojovat o Evropskou ligu nebo alespoň o baráž. Neumím si představit, aby rozdíl mezi šestým a pátým nebo čtvrtým týmem byl po základní části patnáct bodů. Ale když někdo začne špekulovat a raději skončí sedmý, tak se mu může snadno stát, že nakonec druhou skupinu nevyhraje a skončí osmý,“ namítl Svoboda.

5. Jak se budou řešit sestupy do druhé ligy?

Sestup do druhé ligy nebude hrozit jen dvěma týmům, ale nově třem, čili polovině skupiny o záchranu. Poslední sestoupí přímo a další dva čeká baráž.

Patnáctý tým nejvyšší soutěže bude hrát proti druhému nejlepšímu mužstvu druhé ligy a čtrnáctý z první ligy narazí na třetího ze druhé ligy.

„Také tyto barážové zápasy se budou hrát pohárovým způsobem na dva zápasy doma-venku,“ řekl předseda Ligové fotbalové asociace.

6. Jak se budou určovat domácí zápasy?

Protože v nadstavbové části bude hrát každý s každým jen na jeden zápas (ne systémem doma-venku), budou mít některé týmy výhodu jednoho domácího utkání navíc.

Rozhodne o tom pořadí v základní části - ve skupině o titul získají výhodu první, druhý a třetí tým tabulky, ve skupině o baráž o postup do Evropské ligy sedmé a osmé mužstvo tabulky a ve skupině o záchranu jedenáctý, dvanáctý a třináctý tým.

Ale jak se určí, které konkrétní zápasy budou hrát týmy doma a které na hřištích soupeřů?

„To ještě řešíme. Můžeme předem určit klíč a druhou možností je los. Sám jsem zvědavý, jaké k tomu budou mít připomínky přímo kluby,“ uvedl Svoboda. „Každopádně hrát doma o jeden zápas víc je velká výhoda. Sportovní i ekonomická. Což zase základní část zatraktivní, protože týmy se budou snažit skončit na příčkách, které tuhle výhodu zajišťují.“

7. Co bude rozhodovat při rovnosti bodů?

Tato otázka souvisí s předchozím bodem. Budou při rovnosti bodů nadále rozhodovat vzájemné zápasy, když jeden tým bude mít výhodu domácího zápasu navíc?

„To je detail, který jsme ještě neřešili. Ale předpokládám, že to zůstane jako teď. Nepočítal jsem s tím, že bychom to měnili, ale samozřejmě se o tom můžeme bavit,“ nechal Svoboda otázku otevřenou.

8. Jaké soutěže byly inspirací?

Velké ligy, třeba v Anglii nebo Německu, hrají tradičním modelem každý s každým dvakrát. Žádná nadstavba, žádné play-off. Menší soutěže však k úpravám sahají čím dál víc.

„Top soutěže jako Anglie nebo Německo jsou trochu jiná galaxie. My se musíme srovnávat s jinými zeměmi a z nich většina podobné mechanismy zavádí. Inspirací pro nás bylo Polsko nebo Belgie. Těch zemí, které k tomu přistoupily, je celá řada,“ podotkl Svoboda.

Nadstavbové části řeší jednotlivé země různě. Třeba v Polsku se body po základní části vydělí dvěma. V Belgii si ji zase zahrajou i tři týmy z druhé nejvyšší soutěže. A v Nizozemsku se netýká prvních třech týmů, které si zajistí účast v Lize mistrů nebo Evropské lize přímo.

9. Kdo musí změnu schválit?

Kluby se nyní s návrhem seznámí a můžou předložit připomínky. Hlasovat by se pak mělo v únoru s tím, že změny by platily od sezony 2018/2019.

„Je to tak zásadní věc, že nechci, aby změna prošla o jeden nebo dva hlasy, ale aby na tom panovala široká shoda. Všechny kluby objedu a budu s jejich zástupci diskutovat, jsem přístupný všem argumentům a připomínkám. Dopad to bude mít i na druholigové kluby, takže chci, aby se vyjádřily i ony,“ poznamenal Svoboda.

10. Dotknou se změny druhé ligy?

Ano, a nejenom tím, že možnost postoupit budou mít nově tři týmy. Ligová fotbalová asociace chce vytvořit takové podmínky, aby druholigové neodmítaly postup, jako se to v minulosti několikrát stalo.

Třeba tak, že lhůtu pro rekonstrukci stadionů po postupu, aby splňovaly přísnější podmínky nejvyšší soutěže, zvýší z jednoho roku na dva.

„Samozřejmě záleží na sportovní výkonnosti, ale není možné, aby týmy postoupit nechtěly. Na druhou stranu už dneska má stadiony pro první ligu polovina druhé nejvyšší soutěže... V tomto směru je situace lepší než třeba před pěti lety,“ dodal Svoboda.

Autor:

Statistiky

Slavia

Nejvyšší průměrná návštěvnost

Zlín

Nejvíc vlastních gólů

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 17 13 1 3 56:15 40
2.FC Viktoria Plzeň 17 12 3 2 35:12 39
3.AC Sparta Praha 17 9 6 2 31:16 33
4.FC Hradec Králové 17 8 2 7 21:20 26
5.SK Sigma Olomouc 17 7 4 6 26:19 25
6.Bohemians Praha 1905 17 7 4 6 29:29 25
7.1. FC Slovácko 17 7 4 6 21:27 25
8.FK Mladá Boleslav 17 6 5 6 26:24 23
9.FC Slovan Liberec 17 6 4 7 22:22 22
10.FC Baník Ostrava 17 5 6 6 27:25 21
  • Nejčtenější

Porážka Plzně, remíza Sparty a rázná odpověď Slavie. Liga má nového lídra

Na vedoucí příčku v lize se po dlouhé zimní pauze vyhoupla vůbec poprvé v sezoně – navíc ve velkém stylu. Fotbalová...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staví karavany, fotbal hrají na vesnici: Vyděláme víc jak čtvrtka ligy

Fotbal na vesnici plus práce někdy vynáší i víc než ligové angažmá. Fotbalista Marek Krátký, před devíti lety host ve...

Olomouc - Sparta 1:1, místo penalty srovnání a křeč. Panák v závěru trefil tyč

Slibný vstup do zápasu, vedoucí gól, ale taky odvolaná penalta, parádní vyrovnání a pak až na výjimky hlavně křeč....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Jablonec 5:1, zlatí náhradníci, duel zlomil Van Buren, zazářil i M. Jurásek

Slávističtí fotbalisté jsou první v tabulce, při stejném počtu zápasů všech týmů poprvé v sezoně. V úvodním jarním...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

Sudí Zelinka se nemýlil, správně odvolal penaltu Sparty v Olomouci

Sudí Miroslav Zelinka po zásahu videorozhodčího správně odvolal penaltu Sparty v Olomouci (1:1) v sobotním úvodním...

Trenér Horejš: Závěr v Edenu? Přestali jsme být nebezpeční a dostali se pod tlak

Ještě v 65. minutě drželi marodkou a tresty zdecimovaní fotbalisté Jablonce v Praze proti Slavii v utkání 17. kola...

Nadějný ostravský záložník Šín je připravený vrátit se do hry

Loni překonal vážné onkologické onemocnění. A od začátku tohoto roku osmnáctiletý záložník Matěj Šín znovu naplno...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...