Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Co, jak a proč ohledně změny herního modelu. Šéf ligy Svoboda vysvětluje

  10:22
Návrh na změnu herního modelu fotbalové ligy vyvolal otázky - proč, co, jak, kdy? Šéf soutěže Dušan Svoboda pro iDNES.cz vysvětlil detaily revolučního plánu, který by měl začít platit od sezony 2018/2019.

Šéf fotbalové ligy Dušan Svoboda | foto: Profimedia.cz

Návrh nyní posuzují zástupci jednotlivých profesionálních klubů. A obrysy od úterního odpoledne znají i fanoušci.

„Shodli jsme se, že soutěžních zápasů v lize je málo. Jsou tři možnosti, jak můžeme počet zvýšit. Buď ligu rozšířit na osmnáct týmů, nebo ji naopak zúžit a hrát třikrát nebo čtyřikrát každý s každým, anebo počet účastníků nechat a přidat zápasy po třiceti odehraných kolech,“ uvedl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku řídí.

A dodal: „Zvyšovat počet účastníků ligy by atraktivitě určitě neprospělo, o tom jsem přesvědčený. A snižovat počet účastníků je jednak neprůchodné a osobně si také myslím, že to není ani přínosné pro rozvoj a prezentaci fotbalu. Ligový fotbal není jenom o Spartě, Slavii a Plzni.“

Volba tedy nakonec padla na třetí variantu. Třicet soutěžních kol by zůstalo jako doposud. Ale pak by se soutěž rozdělila na tři skupiny - první o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech a třetí o udržení opět o šesti družstvech.

Do nadstavbové části by týmy vstupovaly s počtem bodů ze základní části. A pak by hrály každý s každým, ale jenom jednou, ne doma i venku. Dohromady by v lize přibylo 42 zápasů, což je 17,5procentní nárůst proti současnosti.

„Nesmíme se bát udělat změny. Nic není navěky a vždy je možné to změnit a upravit. Podívejme se třeba na soutěže UEFA. Dříve se hrál Pohár UEFA, Pohár vítězů pohárů a Pohár mistrů evropských zemí. Pak vznikla Liga mistrů v nějakém formátu, který se následně změnil. Vznikla Evropská liga, která se několikrát upravila. Teď se mění systém nasazování klubů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Změnil se formát Eura a tak bych mohl pokračovat,“ zmínil Svoboda.

1.Co změna přinese?

Autoři návrhu si od nového modelu slibují víc napětí, víc atraktivních duelů. Každý tým bude mít o co hrát až do konce. Přeci jen bude rozdíl skončit po základní části desátý a mít možnost ještě zabojovat o možnost postoupit do Evropské ligy, anebo jedenáctý a strachovat se o záchranu.

„Chceme víc vyhecovaných zápasů a naopak méně utkání, třeba ke konci soutěže, ve kterých už vlastně o nic nejde. Teď je vždycky několik týmů, které mají k pohárům daleko a záchranářské starosti se jich také netýkají,“ vysvětloval Svoboda.

A pokračoval: „Jsem přesvědčený, že skupina o titul bude divácky extrémně atraktivní. Ale to se týká i druhé a třetí skupiny. A velký význam bude mít i základní část, protože v nadstavbové části se budou započítávat body, které týmy v těch třiceti kolech získaly.“

Přímým důsledkem by měl být větší divácký zájem. A také ekonomický profit. Víc zápasů = možnost vydělat víc, protože sponzoři budou mít větší prostor pro prezentaci a televizní stanice víc obsahu.

„Hodnota televizních práv je dnes nějak nastavená. Pokud ji chceme zvýšit, tak musíme začít u sebe. Nemůžeme čekat, že někdo přijde a zničehonic nabídne víc peněz. Musíme podnikat kroky, které k tomu povedou,“ poznamenal Svoboda.

2.Ze kterých pozic se bude postupovat do evropských pohárů?

Nadále bude záležet na konečném umístění, takže o evropské poháry budou bojovat týmy ve skupině o titul. Přesné nasazování do pohárů závisí na evropském koeficientu.

Dnes si mistr a vicemistr zajistí postup do kvalifikace Ligy mistrů a další dva týmy (plus jeden z domácího poháru) mohou bojovat o Evropskou ligu.

Jen na poslední mužstvo na pohárové pozici (v závislosti na výsledku domácího poháru buď na čtvrtý, nebo na pátý tým tabulky) by ještě čekala baráž o postup do Evropské ligy s vítězem druhé skupiny.

3.Jak se bude hrát baráž o Evropskou ligu?

„Bude se hrát klasicky pohárovým způsobem na dva zápasy doma-venku. Tedy včetně případného prodloužení a penalt,“ popsal Svoboda.

Baráž o postup do kvalifikace Evropské ligy obsahuje nový model proto, aby i ve druhé skupině bylo o co hrát. I tým, který v základní části skončí třeba desátý, bude mít šanci vybojovat účast v evropských pohárech, pokud se mu v nadstavbě podaří vystoupat až na sedmou příčku tabulky.

4.Nebudou kluby spekulovat?

Jedním z argumentů odpůrců baráže o postup do Evropské ligy je námitka - nebudou týmy kolem šestého místa před koncem základní části spekulovat a neskončí raději na sedmé příčce, aby byly v nadstavbové části ve výkonnostně slabší skupině? Pak by jim stačilo skupinu vyhrát a hrály by baráž o Evropskou ligu, zatímco nejslabší tým skupiny o titul skončí s prázdnou.

„A co by jim to přineslo za výhodu? Když tým skončí na šestém místě, tak v nadstavbové části bude hrát ještě o patnáct bodů. Takže má pořád reálnou šanci bojovat o Evropskou ligu nebo alespoň o baráž. Neumím si představit, aby rozdíl mezi šestým a pátým nebo čtvrtým týmem byl po základní části patnáct bodů. Ale když někdo začne špekulovat a raději skončí sedmý, tak se mu může snadno stát, že nakonec druhou skupinu nevyhraje a skončí osmý,“ namítl Svoboda.

5.Jak se budou řešit sestupy do druhé ligy?

Sestup do druhé ligy nebude hrozit jen dvěma týmům, ale nově třem, čili polovině skupiny o záchranu. Poslední sestoupí přímo a další dva čeká baráž.

Patnáctý tým nejvyšší soutěže bude hrát proti druhému nejlepšímu mužstvu druhé ligy a čtrnáctý z první ligy narazí na třetího ze druhé ligy.

„Také tyto barážové zápasy se budou hrát pohárovým způsobem na dva zápasy doma-venku,“ řekl předseda Ligové fotbalové asociace.

6.Jak se budou určovat domácí zápasy?

Protože v nadstavbové části bude hrát každý s každým jen na jeden zápas (ne systémem doma-venku), budou mít některé týmy výhodu jednoho domácího utkání navíc.

Rozhodne o tom pořadí v základní části - ve skupině o titul získají výhodu první, druhý a třetí tým tabulky, ve skupině o baráž o postup do Evropské ligy sedmé a osmé mužstvo tabulky a ve skupině o záchranu jedenáctý, dvanáctý a třináctý tým.

Ale jak se určí, které konkrétní zápasy budou hrát týmy doma a které na hřištích soupeřů?

„To ještě řešíme. Můžeme předem určit klíč a druhou možností je los. Sám jsem zvědavý, jaké k tomu budou mít připomínky přímo kluby,“ uvedl Svoboda. „Každopádně hrát doma o jeden zápas víc je velká výhoda. Sportovní i ekonomická. Což zase základní část zatraktivní, protože týmy se budou snažit skončit na příčkách, které tuhle výhodu zajišťují.“

7.Co bude rozhodovat při rovnosti bodů?

Tato otázka souvisí s předchozím bodem. Budou při rovnosti bodů nadále rozhodovat vzájemné zápasy, když jeden tým bude mít výhodu domácího zápasu navíc?

„To je detail, který jsme ještě neřešili. Ale předpokládám, že to zůstane jako teď. Nepočítal jsem s tím, že bychom to měnili, ale samozřejmě se o tom můžeme bavit,“ nechal Svoboda otázku otevřenou.

8.Jaké soutěže byly inspirací?

Velké ligy, třeba v Anglii nebo Německu, hrají tradičním modelem každý s každým dvakrát. Žádná nadstavba, žádné play-off. Menší soutěže však k úpravám sahají čím dál víc.

„Top soutěže jako Anglie nebo Německo jsou trochu jiná galaxie. My se musíme srovnávat s jinými zeměmi a z nich většina podobné mechanismy zavádí. Inspirací pro nás bylo Polsko nebo Belgie. Těch zemí, které k tomu přistoupily, je celá řada,“ podotkl Svoboda.

Nadstavbové části řeší jednotlivé země různě. Třeba v Polsku se body po základní části vydělí dvěma. V Belgii si ji zase zahrajou i tři týmy z druhé nejvyšší soutěže. A v Nizozemsku se netýká prvních třech týmů, které si zajistí účast v Lize mistrů nebo Evropské lize přímo.

9.Kdo musí změnu schválit?

Kluby se nyní s návrhem seznámí a můžou předložit připomínky. Hlasovat by se pak mělo v únoru s tím, že změny by platily od sezony 2018/2019.

„Je to tak zásadní věc, že nechci, aby změna prošla o jeden nebo dva hlasy, ale aby na tom panovala široká shoda. Všechny kluby objedu a budu s jejich zástupci diskutovat, jsem přístupný všem argumentům a připomínkám. Dopad to bude mít i na druholigové kluby, takže chci, aby se vyjádřily i ony,“ poznamenal Svoboda.

10.Dotknou se změny druhé ligy?

Ano, a nejenom tím, že možnost postoupit budou mít nově tři týmy. Ligová fotbalová asociace chce vytvořit takové podmínky, aby druholigové neodmítaly postup, jako se to v minulosti několikrát stalo.

Třeba tak, že lhůtu pro rekonstrukci stadionů po postupu, aby splňovaly přísnější podmínky nejvyšší soutěže, zvýší z jednoho roku na dva.

„Samozřejmě záleží na sportovní výkonnosti, ale není možné, aby týmy postoupit nechtěly. Na druhou stranu už dneska má stadiony pro první ligu polovina druhé nejvyšší soutěže... V tomto směru je situace lepší než třeba před pěti lety,“ dodal Svoboda.

Autor:

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

Statistiky

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Sparta

Aktuálně nejdelší vítězná série

Zlín

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 6 6 0 0 20:6 18
2.SK Slavia Praha 6 5 1 0 19:2 16
3.FC Viktoria Plzeň 6 4 1 1 16:10 13
4.SK Sigma Olomouc 6 4 1 1 11:7 13
5.FC Slovan Liberec 6 3 1 2 10:6 10
6.FK Jablonec 6 3 1 2 9:6 10
7.FK Pardubice 6 3 1 2 7:6 10
8.MFK Karviná 6 2 3 1 7:7 9
9.Bohemians Praha 1905 5 2 1 2 7:7 7
10.1. FC Slovácko 5 2 1 2 5:6 7
  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Berbr rezignoval na všechny funkce. Chovanec odvolán jako šéf sudích

Roman Berbr už není místopředsedou fotbalové asociace. Po svém zadržení rezignoval na všechny své pozice v hnutí. Není...

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Pyramida zla se hroutí. Přinese Berbrův skandál velký fotbalový převrat?

Jako je nemyslitelné, že se zhroutí pyramidy v Gíze, tak stejně neochvějná se jevila pozice Romana Berbra. Mělo to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to totální zhovadilost, vzpomínají v Živanicích na duel s Vyšehradem

V českém fotbale se rodí možná největší kauza v jeho novodobé historii. Nyní již bývalý místopředseda svazu Roman Berbr...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Ikarův pád. Těžko se chápe, proč si Chovanec zničil pověst

Premium Psal se 4. leden 2000, když byl Jozef Chovanec na vrcholu. V padnoucím obleku si na galavečeru v německém Rotenburgu...

Baník Ostrava bojuje s virovou nákazou u dalších fotbalistů

Trenér ostravských fotbalistů Luboš Kozel říká, že nynější pandemii je potřeba brát jako fakt. „Bohužel tady je a my se...

Rád přijedu na exhibici, vzkazuje Machovec do Budějovic ze Slovenska

V černobílém dresu se dostal do životní formy. Z pozice obránce nebývalými gólovými příspěvky pomohl Českým Budějovicím...

Martincův raketový start: za Jablonec zatím odehrál všechno

Do Jablonce přišel fotbalový stoper Jakub Martinec v létě z Hradce Králové s nulovými prvoligovými zkušenostmi, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...