Ostravští fotbalisté se radují z gólu proti Karviné.

Ostravští fotbalisté se radují z gólu proti Karviné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Karviná - Ostrava 1:3, velký obrat po pauze, dva góly dal Buchta

• 18
V Karviné prohráli první poločas, krátce po přestávce však ostravští fotbalisté třemi góly během deseti minut skóre otočili a zvítězili 3:1. V utkání 14. kola Fortuna ligy nejdřív vyrovnal Ewerton, pak se dvakrát trefil Buchta. Za domácího nováčka po dvaceti minutách skóroval po pěkné akci Budinský.

Do nedělního souboje přitom šla v lepším rozpoložení Karviná, po příchodu nového kouče Jarábka vyhrála tři z předchozích čtyř zápasů, naposled zvítězila v Plzni, a dobře začala i proti Baníku.

Po dvaceti minutách si Budinský zpracoval míč za hranicí pokutového území, napřáhl, vyhnul se dvěma protivníkům a ze šestnácti metrů uklidil míč k tyči.

ONLINE

Zdálo se, že Baník bude pokračovat v mizérii. Během týdne dvakrát selhal doma: v lize podlehl Jablonci a v poháru Zlínu. Ale v Karviné nakonec duel po pauze otočil.

„Baník vyhrál zaslouženě. Vedli jsme ale 1:0 a měli momenty, kdy jsme mohli přidat druhý gól. Ale rozhodující byl vstup do druhého poločasu. Tak jsme si to opravdu nepředstavovali,“ litoval karvinský trenér Juraj Jarábek.

Baník rozehrál slezské derby aktivně a první čtvrthodina byla zcela pod jeho taktovkou. Vytvořil si i několik střeleckých příležitostí a hlavně Buchtův volej měl parametry, ale karvinský gólman Holec proti němu vytasil první ze skvělých zákroků. A záhy si slovenský brankář, jenž minule vychytal senzační výhru 1:0 v Plzni, poradil i s křížnou ranou Kubaly.

Domácí se prosadili v podstatě z první nebezpečné situace. Po brejku do rozhozené hostující obrany vyplaval odražený míč před Budínským, který si zaseknul protihráče a levačkou obstřelil Letáčka. Proti bývalému zaměstnavateli si připsal třetí ligovou branku v sezoně a dotáhl nejlepší týmové střelce Akinyemiho s Mikušem.

Karviná gólem potlačila ostravský tlak. Nováček začal být najednou také nebezpečný. Jeho náskok mohl zvýšit Memič, ale lob přes Letáčka před prázdnou bránou odhlavičkoval Pojezný a Čavošovu ránu pod břevno zase vyrazil brankář Letáček.

Ostravský brankář Jiří Letáček stahuje míč ze vzduchu před Lukášem Budínským z Karviné.

Obrovskou možnost na vyrovnání ve 42. minutě nevyužil Tanko. Nigerijský útočník běžel sám na gólmana, při kličce do strany mu sice trochu utekl míč, ale zakončil a střelu do odkryté brány fantastickým skokem zneškodnil Holec.

Do druhé půle ale Baník vstoupil obrovsky aktivně. Po gólu Ewertona, jehož ve 49. minutě na zadní tyči nadýchaným centrem našel Ndefe, získal převahu a sevřel soupeře v jeho šestnáctce. Brazilský křídelník pátou ligovou trefou v ročníku dotáhl Tanka v týmové tabulce kanonýrů.

Během tří minut poté rozjetý ostravský celek otočil skóre. Postupnou kombinací na jeden dotek prošel až do vápna, kde Kubala sklepl balon Buchtovi a ten levačkou obstřelil Holce.

Prakticky hned po rozehrání měl další stoprocentní šanci Tanko, ale ideální Kpozův centr ze strany napálil pouze do Holce. Nápor hostů v 58. minutě korunoval Buchta dalším gólem, když jeho pokus z šestnáctky prošel Holcovi skrz houštinu hráčů až za záda. Buchta si v sezoně polepšil na čtyři ligové branky.

Karvinští ihned sáhli k trojnásobnému střídání, ale na odpověď už se v klidnějším závěru nevzmohli. Doma v nejvyšší soutěži neporazili ostravského rivala počtvrté za sebou.

„Výborný zápas od začátku do poslední minuty. Byli jsme velice aktivní a měli dost příležitostí. Neproměnili jsme je a z brejku jsme byli potrestaní vlastně z první situace soupeře. Karviná pak měla další dvě situace, zblokované střely. I ve druhém poločase jsme chtěli být trpěliví, čekat na příležitosti, a ty přišly,“ řekl ostravský kouč Pavel Hapal.