Jarošík koncert začal a také ukončil

• 115
Praha - Sparťanský fotbalista Lukáš Zelenka mohl ve 20. minutě zamávat unešeným fanouškům a klidně odejít ze scény. Nabídl totiž lahůdku, která se jen tak nevidí. Driblérsky si pohrál v ostravské šestnáctce se čtyřmi protihráči, naservíroval míč Jarošíkovi a ten nádhernou střelou zavěsil. A v hledišti se ozývaly nadšené výkřiky: "Rosický se vrátil".ohlasy x utkání minutu po minutě

Fotbalisté Sparty jsou za další překážkou, k jasné výhře 4:0 nad Ostravou došli bez většího vypětí i s řadou náhradníků. Domácí trenér Hřebík nechal odpočívat čtyři esa z obvyklé základní sestavy, místo Sionka, Michalíka, Kincla a Hartiga dostali příležitost Zelenka, Papoušek, Holub a Babnič.

I tak sparťané pohodlně dirigovali tempo zápasu, vynutili si od začátku tlak, a co je pro Letenské už příznačné, nepustili soupeře do nejmenší šance. Baroš byl spolehlivě přikryt Hübschmanem a když se v úvodu přece jen dostal ke střele, pohotově mu ji zblokoval Novotný.

"Myslím, že jsme podali zdaleka nejhorší výkon podzimu. Nemohu říct, že jsme tu hráli jak juniorka, spíše jsme vypadali jak mateřská škola," hřímal ostravský trenér Jozef Jarabinský.

Jaroslav Hřebík, jeho sparťanský protějšek, nesouhlasil. "Soupeř až do první branky byl hodně nebezpečný, ale rozhodlo, že jsme dali první gól my. Pak jsme si vypracovali spoustu šancí a hráli velmi dobře."

Hřebíkův tým, zocelený posledními úspěšnými duely v Lize mistrů, hrál seběvědomě a uvolněně, chtělo by se říci, že snad až v tréninkovém tempu. Na dokreslení: dlouhý ostravský odkop si brankář Čech před svým pokutovým územím stopil na prsou a přesně míč rozehrál. To se líbilo, hlediště v jednom kuse bouřilo.

Domácí bouřlivácký trenér se sice několikrát rozlítil, to když soupeři šli až příliš tvrdě po Jarošíkovi, podruhé ráznými gesty usměrňoval Zelenku, který si chtěl zkoušet slalom téměř při každém setkání s míčem. Ale umí to, to se musí nechat. Když ho pak deset minut před koncem zraněného odnášeli na nosítkách, zdravil davy jako Švejk z vozíčku.

Brzy po přestávce dala Sparta druhý uklidňující gól a pak už mohla pokračovat ve svém bezstarostném večerním fotbálku pro zábavu. Hosté ukazovali jen snahu, ale ve fotbalovém umu za Spartou viditelně zaostávali. I vyhlášený ostravský útočník Baroš se často měnil v bludného Holanďana.

Oživení v sále přišlo v 56. minutě. Hřebík se zase rozzuřil na hlavního rozhodčího Vidláka, když Jarošík zůstal ležet po celkem nevinném faulu, pomezní Hranický se ochotně ujal role žalobníčka a Vidlák prostřednictvím sparťanského kapitána Novotného - jak ukládají pravidla - poslal nepoučitelného Hřebíka na tribunu.

"Chtěl jsem upozornit na to, že rozhodčí tolerovali útočné fauly," pronesl Hřebík. "Pomezní mě upozornil, že jestli je ještě budu kritizovat, tak mě vyhodí."

A tak při třetím domácím gólu Holuba se letenský trenér poplácával místo se svými lidmi z lavičky s několika sparťanskými fanoušky z páté řady hlavní tribuny. Mohl být klidný, Ostravští byli nadále neškodní, tak se konečně na poslední čtvrthodinu smiloval i nad Slončíkem a poslal ho do hry.

V poslední minutě přidal čtvrtý gól vítězů buldok Jarošík a domácí brankář Čech zůstal i ve třináctém soutěžním zápase nepřekonán.

"Pokud obrana s dobrými hlavičkáři, za které se naši hráči sami považují, dostane tři góly ze vzduchu, tak něco není v pořádku. Středová  řada totálně selhala, nedokázala vůbec podržet míč," prohlásil Jarabinský.

SPARTA - OSTRAVA 4:0 (1:0) hráno 20.10. 18:30
Góly: 20. J. Jarošík, 48. J. Novotný, 64. R. Holub, 90. J. Jarošík
Góly:
Sestavy: P. Čech - Z. Grygera, J. Novotný, T. Hübschman, V. Labant - L. Zelenka (80. J. Flachbart), M. Hašek (74. R. Slončík), J. Jarošík, P. Papoušek (73. L. Sionko) - R. Holub, P. Babnič
Sestavy: J. Laštůvka - P. Veselý, R. Bolf, J. Dvorník, Z. Pospěch - V. Svěrkoš (70. B. Červenka), D. Bystroň (59. M. Prohászka), P. Besta, M. Matušovič - L. Žůrek, M. Baroš
Náhradníci: M. Špit, P. Abanda, J. Obajdin, L. Hartig
Náhradníci: M. Raška, L. Kubica, R. Kiša, P. Drozd