Jablonec: radost, Pavlík a Homola

Jablonec: radost, Pavlík a Homola - Střelec jabloneckého gólu Petr Pavlík (vlevo) se raduje s obráncem Jiřím Homolou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Fotbalový Jablonec se drží v popředí ligy

• 0
Byla by to velká senzace. Fotbalisté Jablonce mohli jít v pondělí večer do vedení v tabulce první ligy. Předstihnout Spartu i ostatní favority. Nepodařilo se. Remíza 1:1 s Mladou Boleslaví znamená aktuální čtvrtou příčku při zisku 7 bodů. Stejně mají i tři výše umístěné týmy.

"Věděli jsme, že můžeme jít na první místo a je trošku škoda, že se nám to nepodařilo," říká trenér František Komňacký. "Na druhou stranu však nemáme tak vysoké ambice, abychom z toho byli rozčarovaní. Zůstáváme neporažení a máme víc bodů než vloni po deseti kolech. Náš cíl začít dobře není v ohrožení."

I když se Jablonec neprosmýkl do čela ligy, svou nebojácnou hrou překvapil celou fotbalovou veřejnost. Zvlášť po bídné hře v přípravě. "Hodně nám pomohl zápas ve Zlíně, kde jsme vyhráli a ověřili si, že fotbal hrát umíme," tvrdí záložník Petr Pavlík. "Teď jdeme do zápasů s tím, že se nemáme koho bát. Do Jablonce už se nebude jezdit pro body jako dřív. Ostrava sem minulý týden jela jednoznačně vyhrát, Boleslav už byla obezřetnější. Ať se každý soupeř připraví, že tady nedostane nic zadarmo."

Jablonec proti Mladé Boleslavi v pondělí ukázal, že má patent na rychlé góly. Překvapit soupeře hned v úvodu utkání se mu podařilo potřetí za sebou. V úvodním kole se trefil Huber už ve čtvrté minutě, před týdnem proti Ostravě skóroval Pavlík v šesté minutě. A s Boleslaví se tentýž hráč gólově prosadil v minutě páté.

Středopolař Petr Pavlík rozhodně nepřišel z Brna do Jablonce jako kanonýr. Přesto ve třech zápasech vstřelil už dva góly. "Do konce roku snad ještě nějaké přidám, ale když se budou trefovat jiní, klidně se na těch dvou zastavím," usmívá se třicetiletý fotbalista, který se zatím ukazuje jako velká posila jabloneckého týmu.

Jablonec soupeře půl hodiny přehrával a Lafata po krásné kombinaci zahodil vyloženou šanci. Jeho střela zblízka bez přípravy mířila vedle Millerovy branky.

Poté, co v 36. minutě musel kvůli zdravotním obtížím střídat krajní záložník Žofčák, hra Jablonce poněkud ztratila řád a myšlenku. A Boleslav ještě do přestávky vyrovnala: Mendy protančil kolem nedůrazného Hlouška, který přišel jako náhrada za Žofčáka, přihrál před branku Řezníčkovi a ten prostřelil Špita.

"Ve druhém poločase náš výkon už nebyl tak dobrý, soupeř dokázal, že má o něco kvalitnější mužstvo. Vytvořil si několik situací které hrozily gólem," uznal Komňacký. "Celkově jsme s bodem spokojeni."

Bod s Mladou Boleslaví pokládal střelec Pavlík za malé vítězství. "Docházely nám síly a ve druhém poločase náš fotbal už neměl hlavu ani patu, jen jsme se bránili."

Jabloneckou kabinou se šíří nepříjemná viróza. Kromě Žofčáka kvůli ní musel ve druhé půli střídat i Klapka. A kapitán Homola byl před utkáním dokonce na kapačkách, přesto odehrál celý zápas.

Kouč Komňacký se zamýšlí nad rolí střídajících hráčů. "Bohužel nebyli lepší než členové základní sestavy. Asi s nimi budeme muset víc pracovat, možná zkusit béčko."

V příštím kole jede Jablonec do Olomouce.

. Hrajeme s vervou, říká Zábojník

Fotbalisté Jablonce zkraje nové sezony překvapují odvážnou útočnou hrou. Tým, který se v minulém ročníku těžko zachraňoval, teď hýří sebevědomím.

"Řekli jsme si, že takhle už to nejde, a že na startu do ligy hrozně záleží," říká obránce Petr Zábojník. "Jdeme do zápasů s vervou, ale musíme v tom pokračovat."

V přípravě se vám nedařilo. V čem spočívá ten zlom k lepšímu?
Těžko říct. Můžu použít klišé, že když se daří v přípravě, následuje špatná sezona, a když nedaří, tak dobrá. A to je snad náš případ. Bylo dobře, že ty naše chyby přišly v přípravě, kdy nám to nešlo a nedávali jsme góly.

Do jaké míry pomohl týmu příchod Žofčáka, který přihrál už na tři góly?
Igor je výborný fotbalista, rychlý, a takové hráče na lajnu potřebujeme. Byla to obrovská posila.

Žofčák i Klapka museli s Boleslaví střídat pro nemoc. Jaký je stav v jablonecké kabině?
Všechno je to tím počasím. Chvíli je vedro, pak zas zima a déšť. V kabině si předáváme nějaký virus, ale dostaneme se z toho, není to nic hrozného.

Jak hodnotíte remízu s Boleslavi?
Začali jsme dobře a prvních třicet minut jsme byli lepší. Kdybychom zvýšili na 2:0, bylo by to jiné. Ale remíza byla nakonec asi zasloužená. Zápas měl vysokou úroveň.

V čem byl problém při vyrovnávacím gólu Boleslavi?
Alex Mendy prošel z vlastní poloviny po lajně až do našeho vápna. Tam měl přijít taktický faul, ale bohužel nepřišel, a Mendy dával přihrávku do rozhozené obrany.

1. AC Sparta PrahaSparta 35 27 6 2 82:30 87
2. SK Slavia PrahaSlavia 35 26 7 2 76:24 85
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 35 21 7 7 76:40 70
4. FC Baník OstravaOstrava 35 14 7 14 56:48 49
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 35 13 8 14 51:59 47
6. 1. FC SlováckoSlovácko 35 12 8 15 45:56 44