Fotbalisté Plzně se radují z gólu v utkání proti Zlínu.

Fotbalisté Plzně se radují z gólu v utkání proti Zlínu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň - Zlín 4:2, mistr ve druhé půli ztratil i získal dvougólový náskok

• 222
Po prvním poločase vedli nad Zlínem 2:0, ve 62. minutě hráli 2:2 a dvacet minut před koncem měli znovu navrch o dva góly. Fotbalisté Plzně porazili v 10. kole ligového nováčka 4:2 a poskočili na první místo tabulky před Spartu, která hraje v neděli v Příbrami.

Plzni pomohli k sedmému ligovému vítězství svými góly Kopic, Ďuriš, Kovařík a Hořava, ale i sudí Lerch a jeho asistenti. Nejdříve nařídil proti Zlínu velmi přísnou penaltu a poté hostům upřel gól kvůli ofsajdu, který nebyl.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Hrdinou Zlína byl kapitán Lukáš Železník, jenž v 50. minutě snížil a po hodině hry srovnal na 2:2. Jenže to nestačilo a Viktoria vyhrála pod vedením kouče Krejčího v lize i šestý zápas.

„Je to pro nás ohromně cenné vítězství poté, co naši konkurenti zaváhali. Navíc jsme Spartu dostali pod tlak,“ řekl trenér Plzně Karel Krejčí.

„Jsem rád, že to zvládáme vítězně, což se projevuje v tabulce, a vyšvihli jsme se nahoru, kam patříme. Přitom jsem měl ze zápasu obavu, protože tyhle pauzy nemám rád, trošku jsme z toho vypadli, tým nebyl pohromadě, o to jsem radši, že jsme to zvládli vítězně,“ dodal.

V sestavě Plzně chyběl nemocný Limberský, naopak po zářijovém zranění v obličeji se do sestavy vrátil reprezentační záložník Kolář, jenž nastoupil s ochrannou maskou.

Zlín, který patří k největším překvapením první třetiny sezony, se favorita nezalekl a hrozil z protiútoků, které však domácí obránci dokázali vždy na poslední chvíli uhasit. Postupně však plzeňský tlak začal zesilovat a ve 22. minutě přišel i první gól.

Po faulu na Koláře Plzeň rychle rozehrála, Kopic si navedl míč do středu hřiště a vypálil. Míč sice šel přímo na brankáře Holého, ten však zasáhl hodně nejistě a míč si srazil do branky.

Domácí pak Zlín přehrávali rychlými akcemi po křídlech a vytvářeli si další šance. Ve 32. minutě měl Kopic další velkou šanci, ale po centru pálil jen do Holého. Při této akci však sudí Lerch viděl přistrčení Pazdery do Baránka a odpískal sporný pokutový kop.

Míč si vzal Ďuriš, a i když Holý vystihl směr, na dobře umístěnou střelu nedosáhl. Slovenský útočník se tak trefil v šestém utkání za sebou a celkem podeváté v sezoně.

Do druhé půle však Plzeň nastoupila hodně nekoncentrovaně a už po minutě mohl snížit Poznar, jeho gól však sudí chybně neuznali kvůli ofsajdu. Záhy ale Procházka ve vápně fauloval Koreše a sudí Lerch nařídil penaltu i na druhé straně.

Železník ji proměnil, ačkoli měl při střele doprostřed brány velké štěstí. Brankář Kozáčik dokázal nohou zasáhnout, ale už nezabránil tomu, aby se míč i tak dokutálel do branky.

A po hodině hry bylo dokonce vyrovnáno. Zlín rychle zaútočil, přišel dlouhý centr do vápna, na který si v plném sprintu naskočil volný Železník a hlavou se nemýlil.

„Věděl jsem, že se Zlínem to nebude snadné utkání, protože hrají opravdu dobře. Navíc nám začátek druhé půle moc nevyšel. Zlín začal více riskovat, dal kontaktní gól, dolehlo to na nás a dostali jsme druhou facku. Ale ohromně si cením toho, jak jsme na to zareagovali a že jsme ukázali charakter,“ řekl Krejčí.

Plzeň si vzala vedení zpět vzápětí. Kovařík se postavil k přímému kopu z 30 metrů a parádní střelou se trefil přesně k tyči. Holý se natahoval marně. Stejně jako o čtyři minuty později, kdy ho další skvěle umístěnou střelou zpoza vápna překonal Hořava a definitivně rozhodl.

„Hráli jsme dobrý fotbal, domácí nás nevzali na kolotoč, ale byli jsme jim dobrým sparingem. Byly tam ale individuální chyby, které soupeř umí potrestat, proto nemáme k výkonu i dobrý výsledek,“ litoval trenér Zlína Bohumil Páník. „Ale hráči se to učí a zjišťují, jak se liga hraje. Zlepšujeme se, už nejsme jen tupé mužstvo, které jen běhá, ale také začínáme hrát fotbal,“ dodal.