Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Nikdy nemám dost, říká generální manažer fotbalových mistrů Šádek

  10:59
Jaké má fotbalová Plzeň plány teď, když už českým mistrem je? Generální manažer Adolf Šádek s odpovědí neváhá: „Vyladit tým, aby mohl v létě bojovat o Ligu mistrů. Dostali jsme se vysoko a teď už nejde slevit.“

Adolf Šádek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Už jste týden mistři. Musel jste při oslavách zasáhnout?
Ne. Nedělo se nic, co by obvyklé veselí překračovalo. Sezona přece nekončí.

Záložník Vůch, kluk ze světské rodiny, loni sliboval, že za titul doveze kolotoč s labutěmi a pustí ho u Davida Limberského na zahradě. To byste dovolil?
Kdyby kluci po titulu strávili dvoudenní volno ježděním na labutích, respektoval bych to. Je to jejich soukromý čas. Ale kdyby mi Egon složil kolotoč na hřišti, tak si sedne na tu černou labuť uprostřed a maže odsud okamžitě. To už by byla ta oslava přes míru.

Vy už jste čtvrtý plzeňský titul oslavil?
Až se stres a napětí vytratí úplně, tak na chvíli vypnu. Teď jsem rád, že zmizí křeč ze hřiště. Já jsem možná až nemocný, regulérní blázen, protože razítko na titul jsem vnímal jako závazek. Teprve evropské poháry ukážou, jestli jsme ready. Nechci dopustit, byť se to může stát, abychom do letní kvalifikace vykročili vnitřně nepřipravení.

Jen nechápu, v čem jste blázen?
Jsem přesvědčený, že věci, které děláme, se dají dělat líp. Nikdy nemám dost!

To přece není špatná vlastnost.
Je sebezničující. Přemýšlím nad každým postem, promítají se mi nabídky a zvažuju, jestli je naše kvalita dostatečná, protože v Evropě jsme nebyli schopní konkurovat Villarrealu ani Rapidu. Ligu jsme zvládli, to ano, uhráli jsme historickou šňůru vítězství, ale nešlo si nevšimnout, že některé zápasy drhly. Proč jsme byli zadření? Nepřekombinovali jsme něco? Nemohla za to zimní příprava na Maltě? Nevybrali jsme příliš těžké soupeře? A je vůbec ku prospěchu mít v zimě dvě soustředění v teple?

Na co jste přišel?
Že Malta už asi ne. Horší kvalita hřišť, horší stravování, příliš nóbl hotel. Možná si řeknete, že je to maličkost, ale právě v detailech je síla. Dneska tvrdím: Proč jsme vymýšleli blbosti a hráli si na weltmany? Je to ponaučení.

Vy už asi neslevíte, že?
Neumím to. Maximálně můžu přestat pracovat, ne ubrat. Neumím moc odpočívat. Po dvou dnech bez práce mám pocit, že se bortí svět.

RADOST VEDENÍ. Majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík (vpravo) a generální ředitel...

Chápou to i vaši podřízení?
Jak kdy. Uznávám, že pracovat pode mnou je někdy stresující. Od všech vyžaduju absolutní zaujetí pro věc.

I od hráčů?
Samozřejmě, nicméně fotbalista je v celém tom potravinovém řetězci jediný specifický druh. K hráčům si musíte najít jiný přístup. Motivační. S respektem. Aby měli pocit, že jsou partnerem pro diskusi.

Vnímají to v Plzni?
Kluci ve Viktorce musí cítit, že jsou zajímaví. Ale zároveň se je snažím hlídat, aby neulítli v osobním životě. Aby měli co jíst a jejich děti chodily do dobré školy, aby se nemuseli ničím stresovat. Mně nestačí devadesát minut. Hráči si sice myslí, že jsou ti nejdůležitější, ale pravda to není. Kdyby neměli vypráno a hřiště bylo špatně posekané, na tituly by nedosahovali. Potřebují, aby o ně bylo postaráno.

I proto nastala plzeňská dynastie? Jak dlouho ji chcete udržet?
Když do klubu vstoupil pan Paclík, domluvili jsme se na pětiletce, na postupných cílech. Jenže cíle jsme vysoce překročili, pětiletka skončila a nám se nechce ustupovat.

Plány pro druhou pětiletku máte jaké?
Už radši žádné, jdeme krok za krokem. Je úsměvné, že minulou sobotu jsem na oslavu titulu objednal čtyři letadla, která měla proletět nad stadionem, když bude jasné, že jsme mistři. Aniž bych to tušil, přiletělo jich pět, protože formace by nevytvořila písmeno V. Když to viděl majitel, hned se zmínil: Vidíte, pátý titul je závazek pro příští sezonu.

Jak se to dělá?
Snažíme se vytvářet podmínky, abychom se hýbali vpřed. Aby nás co nejvíc míjely úpadky, musíme hrát poháry a udržovat rozpočet kolem 165 milionů korun na rok. Proto je pro nás základní skupina Evropské ligy skoro nutností. Jednou v ní chybět můžeme, podruhé už ne. Neskrývám, že úplně nejlepší by byla skupina v Lize mistrů, která vygeneruje přes 300 milionů.

Pořád se považujete za regionální klub?
Byli jsme, jsme a budeme. Ale je krásné konkurovat Spartě a Slavii.

Plzeňský prezident Tomáš Paclík (vpravo) a generální ředitel Adolf Šádek během...

Slavia vás prý láká. Nezvednete kotvy?
To jsou povídačky. I kdyby mi Slavia nabídku předložila, řeknu ne. Teď patřím do Plzně.

A co Sparta? Vzhledem k napjatým vztahům mezi kluby je to sice nereálné, ale co kdyby nejúspěšnější klub oslovil nejúspěšnějšího manažera?
Člověk by nikdy neměl říkat nikdy, ale já teď v nejúspěšnějším klubu dělám. Můj vztah s majitelem má úplně jiný rozměr, než bývá běžné. Cítím morální závazek, aby to fungovalo dál.

Jaký rozpočet máte od pana Paclíka na letní nákupy?
Žádný, řešíme to otázkou potřeby. Pokud zjistím, že je potřeba koupit tři nové hráče, koupíme je. Ale my pracujeme systémově, do takové situace bychom se dostat neměli. Nákupní horečce už jsme párkrát podlehli a ne vždycky to bylo vhodné. Musí přijít hráči, kteří nás sportovně pozvednou, ne hráči, u kterých je riziko, že nás jen ekonomicky zatíží. Nehledě na to, že se vrátí kluci z hostování, takže kádr zase nabobtná.

Má současná Plzeň na to, aby v pohárových předkolech uspěla?
Potřebujeme trochu okysličit. Tohle slovo mají kluci v kabině obzvlášť rádi. Hlavně David Limberský s Milanem Petrželou jsou celí šišatí, když s okysličením přijdu. Teď to musím říct: Drobné úpravy přijdou. Za předpokladu, že zůstane základní osa, budou to jen kosmetické korekce.

Zakázal byste někomu přestup?
Nikdy to nestavím do roviny zákazů. O každé nabídce jsme ochotni přemýšlet. Když v zimě dostal Míša Ďuriš laso z Francie, taky jsme to řešili, byť jen tři minuty. Ani sám Michal si nebyl jistý, zda by před Eurem příliš neriskoval. Po mistrovství se uvidí. Každopádně pro kvalifikaci Ligy mistrů bych stávající tým rád udržel. Vyplatilo se nám to už v případě Vládi Daridy, který pomohl vykopat postup a pak odešel do Freiburgu.

Tak zkusíme pár jmen, o kterých se mluví. Miroslav Keresteš, levák z Brna?
Bude volný, přemýšleli jsme, ale ne.

Jan Sýkora, další levák z Liberce?
Zajímavý hráč. Máte pravdu, my leváky potřebujeme. Netrpělivě čekám, jak bude v létě vypadat Vašek Pilař, který promarodil celou sezonu.

Generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek
Generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek

Jakub Řezníček, útočník Brna?
Ne. I když svůj temperament zkrotil a má skvělou sezonu, je to pro mě vysoce rizikový artikl. Nechci ohrozit chemii, kterou mám v kabině. A navíc Ďuriš odejít nemusí, a jak by pak Řezníček kousal, že není číslo jedna?

A co liberecký útočník Marek Bakoš? Fanoušci v Plzni ho pořád milují.
Líbil by se mi moc. Charakterem i kvalitou. Čistý vítězný typ a srdcař, který bez uražení zastane pozici dvanáctého hráče.

Když už jsme u těch hypotéz, co když reprezentační trenér Vrba opravdu odejde do Ruska a vezme si s sebou dvorního asistenta Krejčího?
Neřeším nic, co není na pořadu dne. Karel Krejčí dokázal, že se od Pavla Vrby naučil spoustu věcí a má můj respekt. Jeho bilance je obdivuhodná: 23 zápasů, 22 vítězství, to je úkaz, který nikdo nemůže zpochybňovat.

Zpochybňuje se, protože se přetřásají chyby rozhodčích v prospěch Plzně. To přece musíte vnímat.
Podepíšu se pod větu, že Plzni, Spartě a Jablonci se u nás ubližuje nejméně. Tak to mají nejsilnější všude. Někdo vám poví, že největší tlačenku má Sparta. Někdo poví Plzeň kvůli tomu, že Berbr s Damkovou jsou Plzeňáci. Jiný volí Jablonec, protože mu šéfuje Pelta. Kdo má nejpočetnější tábor příznivců, nejvíc křičí a je nejvíc slyšet.

Plzeň, ta krásná kometa z roku 2011, dost sympatií ztratila. Cítíte to?
Cítím. Úspěšní bývají trnem v patě. Srovnal bych to se Spartou v její nejslavnější éře. Měla titul za titulem, ale mezi lidmi byla buď milovaná, nebo nenáviděná.

Řekněte tedy, kdo má v lize nejdelší prsty?
Já se nechci bavit o prstech, ale o chybách. Dělají je hráči, funkcionáři, rozhodčí. Fotbal je na chybách postavený. Za víkend vidím sedm osm zápasů, anglickou ligu, španělskou. U poloviny z nich bych mohl mít dojem, že je zápas ohnutý určitým směrem, ale přijde mi to zvrácené. Proč bych svou soutěž devalvoval pomluvami? Někdy vás rozhodčí svojí chybou šmikne, jindy pomůže. Není to v systému.

Tak jinak: máte radost, když rozhodčí pomůžou i Spartě, tudíž v tom Plzeň nezůstává sama?
Nemám radost ze žádné chyby, ale přiznávám, že jsem radši, když se rozhodčí spletou ve prospěch Sparty. Obecně se mi to vůbec nelíbí, protože tímhle přístupem se image českého fotbalu kazí.

Autor:

Fortuna liga 2021-22

Liga bude pokračovat 5. února, základní část skončí 19. dubna. FINÁLE FORTUNA:LIGY, tedy nadstavbová část, se bude hrát od 23. dubna do 14. května.

Mezistátní zápasy 2022 - Konferenční liga: Fenerbahce - Slavia, Sparta - Partizan, Partizan - Sparta, Fenerbahce - Slavia. Baráž o MS 2022: Švédsko - Česko

Statistiky

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Slavia

Nejvíc gólů na počet střel

Teplice

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 19 15 3 1 51:14 48
2.FC Viktoria Plzeň 19 15 2 2 36:13 47
3.AC Sparta Praha 19 14 3 2 46:22 45
4.1. FC Slovácko 19 12 3 4 38:22 39
5.FC Baník Ostrava 19 10 6 3 41:25 36
6.FK Mladá Boleslav 19 8 2 9 29:28 26
7.FC Hradec Králové 19 6 7 6 24:26 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 19 7 4 8 26:30 25
9.FC Slovan Liberec 19 7 3 9 17:25 24
10.SK Sigma Olomouc 19 5 7 7 31:28 22
  • Nejčtenější

Skandál z fotbalové ligy: vsadil si, že dostane žlutou kartu. A vyhrál!

Premium Pro ligového fotbalistu to vypadá docela snadno. Vběhnete na hřiště a za pár minut máte vyděláno. Stačí maličkost –...

Němci o Hložkovi: dražší, než byl Haaland. Vedle Dortmundu se zajímá i Bayern

Znovu se o něm píše v souvislosti s největšími německými kluby. Jako už tolikrát! Sparťanský fotbalista Adam Hložek má...

Škrtel si po Liverpoolu plní dětský sen. I nabídky Sparty jsem si vážil, říká

Kvůli léčbě operované achilovky se připojil k fotbalistům Trnavy na soustředění na Maltě až v sobotu. I když cestoval...

Sparta zdolala Rostov, Kuchta dal gól Jablonci. Plzeň prohrála s Boleslaví

Fotbalisté Sparty na soustředění ve Španělsku porazili ruský Rostov 2:0 díky gólu Haraslína a vlastenci soupeře. Plzeň...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta prohrála s Lokomotivem Moskva, dva góly jí dal Kuchta

Fotbalisté Sparty odehráli poslední přípravné utkání na soustředění v Marbelle. Lokomotivu Moskva podlehli 2:3, když...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Silný poprvé skóroval, Jablonci zajistil remízu s Kuchtovým Lokomotivem

Po úvodní porážce 1:2 od mistra Gibraltaru Lincolnu Red Imps fotbalisté FK Jablonec ve svém druhém přípravném duelu na...

Musíme ještě zlepšit efektivitu, ale porážka není zásadní, tvrdí Bílek

Sledoval první prohru svého týmu v přípravě na jarní část fotbalové sezony, přesto byl Michal Bílek spokojený. Ačkoliv...

Jílek chválil po Maltě celý tým a vyzdvihl Greššáka: Skvělý vzor pro hráče

Dánskému Aalborgu, slovenské Trnavě i rakouskému Tirolu dali tři góly a suverénně ovládli Tipsport Malta Cup. Trenér...

Skandál z fotbalové ligy: vsadil si, že dostane žlutou kartu. A vyhrál!

Premium Pro ligového fotbalistu to vypadá docela snadno. Vběhnete na hřiště a za pár minut máte vyděláno. Stačí maličkost –...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...