Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Nikdy nemám dost, říká generální manažer fotbalových mistrů Šádek

Adolf Šádek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

8 2016
Jaké má fotbalová Plzeň plány teď, když už českým mistrem je? Generální manažer Adolf Šádek s odpovědí neváhá: „Vyladit tým, aby mohl v létě bojovat o Ligu mistrů. Dostali jsme se vysoko a teď už nejde slevit.“

Už jste týden mistři. Musel jste při oslavách zasáhnout?
Ne. Nedělo se nic, co by obvyklé veselí překračovalo. Sezona přece nekončí.

Záložník Vůch, kluk ze světské rodiny, loni sliboval, že za titul doveze kolotoč s labutěmi a pustí ho u Davida Limberského na zahradě. To byste dovolil?
Kdyby kluci po titulu strávili dvoudenní volno ježděním na labutích, respektoval bych to. Je to jejich soukromý čas. Ale kdyby mi Egon složil kolotoč na hřišti, tak si sedne na tu černou labuť uprostřed a maže odsud okamžitě. To už by byla ta oslava přes míru.

Vy už jste čtvrtý plzeňský titul oslavil?
Až se stres a napětí vytratí úplně, tak na chvíli vypnu. Teď jsem rád, že zmizí křeč ze hřiště. Já jsem možná až nemocný, regulérní blázen, protože razítko na titul jsem vnímal jako závazek. Teprve evropské poháry ukážou, jestli jsme ready. Nechci dopustit, byť se to může stát, abychom do letní kvalifikace vykročili vnitřně nepřipravení.

Jen nechápu, v čem jste blázen?
Jsem přesvědčený, že věci, které děláme, se dají dělat líp. Nikdy nemám dost!

To přece není špatná vlastnost.
Je sebezničující. Přemýšlím nad každým postem, promítají se mi nabídky a zvažuju, jestli je naše kvalita dostatečná, protože v Evropě jsme nebyli schopní konkurovat Villarrealu ani Rapidu. Ligu jsme zvládli, to ano, uhráli jsme historickou šňůru vítězství, ale nešlo si nevšimnout, že některé zápasy drhly. Proč jsme byli zadření? Nepřekombinovali jsme něco? Nemohla za to zimní příprava na Maltě? Nevybrali jsme příliš těžké soupeře? A je vůbec ku prospěchu mít v zimě dvě soustředění v teple?

Na co jste přišel?
Že Malta už asi ne. Horší kvalita hřišť, horší stravování, příliš nóbl hotel. Možná si řeknete, že je to maličkost, ale právě v detailech je síla. Dneska tvrdím: Proč jsme vymýšleli blbosti a hráli si na weltmany? Je to ponaučení.

Vy už asi neslevíte, že?
Neumím to. Maximálně můžu přestat pracovat, ne ubrat. Neumím moc odpočívat. Po dvou dnech bez práce mám pocit, že se bortí svět.

RADOST VEDENÍ. Majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík (vpravo) a generální ředitel...

Chápou to i vaši podřízení?
Jak kdy. Uznávám, že pracovat pode mnou je někdy stresující. Od všech vyžaduju absolutní zaujetí pro věc.

I od hráčů?
Samozřejmě, nicméně fotbalista je v celém tom potravinovém řetězci jediný specifický druh. K hráčům si musíte najít jiný přístup. Motivační. S respektem. Aby měli pocit, že jsou partnerem pro diskusi.

Vnímají to v Plzni?
Kluci ve Viktorce musí cítit, že jsou zajímaví. Ale zároveň se je snažím hlídat, aby neulítli v osobním životě. Aby měli co jíst a jejich děti chodily do dobré školy, aby se nemuseli ničím stresovat. Mně nestačí devadesát minut. Hráči si sice myslí, že jsou ti nejdůležitější, ale pravda to není. Kdyby neměli vypráno a hřiště bylo špatně posekané, na tituly by nedosahovali. Potřebují, aby o ně bylo postaráno.

I proto nastala plzeňská dynastie? Jak dlouho ji chcete udržet?
Když do klubu vstoupil pan Paclík, domluvili jsme se na pětiletce, na postupných cílech. Jenže cíle jsme vysoce překročili, pětiletka skončila a nám se nechce ustupovat.

Plány pro druhou pětiletku máte jaké?
Už radši žádné, jdeme krok za krokem. Je úsměvné, že minulou sobotu jsem na oslavu titulu objednal čtyři letadla, která měla proletět nad stadionem, když bude jasné, že jsme mistři. Aniž bych to tušil, přiletělo jich pět, protože formace by nevytvořila písmeno V. Když to viděl majitel, hned se zmínil: Vidíte, pátý titul je závazek pro příští sezonu.

Jak se to dělá?
Snažíme se vytvářet podmínky, abychom se hýbali vpřed. Aby nás co nejvíc míjely úpadky, musíme hrát poháry a udržovat rozpočet kolem 165 milionů korun na rok. Proto je pro nás základní skupina Evropské ligy skoro nutností. Jednou v ní chybět můžeme, podruhé už ne. Neskrývám, že úplně nejlepší by byla skupina v Lize mistrů, která vygeneruje přes 300 milionů.

Pořád se považujete za regionální klub?
Byli jsme, jsme a budeme. Ale je krásné konkurovat Spartě a Slavii.

Plzeňský prezident Tomáš Paclík (vpravo) a generální ředitel Adolf Šádek během...

Slavia vás prý láká. Nezvednete kotvy?
To jsou povídačky. I kdyby mi Slavia nabídku předložila, řeknu ne. Teď patřím do Plzně.

A co Sparta? Vzhledem k napjatým vztahům mezi kluby je to sice nereálné, ale co kdyby nejúspěšnější klub oslovil nejúspěšnějšího manažera?
Člověk by nikdy neměl říkat nikdy, ale já teď v nejúspěšnějším klubu dělám. Můj vztah s majitelem má úplně jiný rozměr, než bývá běžné. Cítím morální závazek, aby to fungovalo dál.

Jaký rozpočet máte od pana Paclíka na letní nákupy?
Žádný, řešíme to otázkou potřeby. Pokud zjistím, že je potřeba koupit tři nové hráče, koupíme je. Ale my pracujeme systémově, do takové situace bychom se dostat neměli. Nákupní horečce už jsme párkrát podlehli a ne vždycky to bylo vhodné. Musí přijít hráči, kteří nás sportovně pozvednou, ne hráči, u kterých je riziko, že nás jen ekonomicky zatíží. Nehledě na to, že se vrátí kluci z hostování, takže kádr zase nabobtná.

Má současná Plzeň na to, aby v pohárových předkolech uspěla?
Potřebujeme trochu okysličit. Tohle slovo mají kluci v kabině obzvlášť rádi. Hlavně David Limberský s Milanem Petrželou jsou celí šišatí, když s okysličením přijdu. Teď to musím říct: Drobné úpravy přijdou. Za předpokladu, že zůstane základní osa, budou to jen kosmetické korekce.

Zakázal byste někomu přestup?
Nikdy to nestavím do roviny zákazů. O každé nabídce jsme ochotni přemýšlet. Když v zimě dostal Míša Ďuriš laso z Francie, taky jsme to řešili, byť jen tři minuty. Ani sám Michal si nebyl jistý, zda by před Eurem příliš neriskoval. Po mistrovství se uvidí. Každopádně pro kvalifikaci Ligy mistrů bych stávající tým rád udržel. Vyplatilo se nám to už v případě Vládi Daridy, který pomohl vykopat postup a pak odešel do Freiburgu.

Tak zkusíme pár jmen, o kterých se mluví. Miroslav Keresteš, levák z Brna?
Bude volný, přemýšleli jsme, ale ne.

Jan Sýkora, další levák z Liberce?
Zajímavý hráč. Máte pravdu, my leváky potřebujeme. Netrpělivě čekám, jak bude v létě vypadat Vašek Pilař, který promarodil celou sezonu.

Generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek
Generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek

Jakub Řezníček, útočník Brna?
Ne. I když svůj temperament zkrotil a má skvělou sezonu, je to pro mě vysoce rizikový artikl. Nechci ohrozit chemii, kterou mám v kabině. A navíc Ďuriš odejít nemusí, a jak by pak Řezníček kousal, že není číslo jedna?

A co liberecký útočník Marek Bakoš? Fanoušci v Plzni ho pořád milují.
Líbil by se mi moc. Charakterem i kvalitou. Čistý vítězný typ a srdcař, který bez uražení zastane pozici dvanáctého hráče.

Když už jsme u těch hypotéz, co když reprezentační trenér Vrba opravdu odejde do Ruska a vezme si s sebou dvorního asistenta Krejčího?
Neřeším nic, co není na pořadu dne. Karel Krejčí dokázal, že se od Pavla Vrby naučil spoustu věcí a má můj respekt. Jeho bilance je obdivuhodná: 23 zápasů, 22 vítězství, to je úkaz, který nikdo nemůže zpochybňovat.

Zpochybňuje se, protože se přetřásají chyby rozhodčích v prospěch Plzně. To přece musíte vnímat.
Podepíšu se pod větu, že Plzni, Spartě a Jablonci se u nás ubližuje nejméně. Tak to mají nejsilnější všude. Někdo vám poví, že největší tlačenku má Sparta. Někdo poví Plzeň kvůli tomu, že Berbr s Damkovou jsou Plzeňáci. Jiný volí Jablonec, protože mu šéfuje Pelta. Kdo má nejpočetnější tábor příznivců, nejvíc křičí a je nejvíc slyšet.

Plzeň, ta krásná kometa z roku 2011, dost sympatií ztratila. Cítíte to?
Cítím. Úspěšní bývají trnem v patě. Srovnal bych to se Spartou v její nejslavnější éře. Měla titul za titulem, ale mezi lidmi byla buď milovaná, nebo nenáviděná.

Řekněte tedy, kdo má v lize nejdelší prsty?
Já se nechci bavit o prstech, ale o chybách. Dělají je hráči, funkcionáři, rozhodčí. Fotbal je na chybách postavený. Za víkend vidím sedm osm zápasů, anglickou ligu, španělskou. U poloviny z nich bych mohl mít dojem, že je zápas ohnutý určitým směrem, ale přijde mi to zvrácené. Proč bych svou soutěž devalvoval pomluvami? Někdy vás rozhodčí svojí chybou šmikne, jindy pomůže. Není to v systému.

Tak jinak: máte radost, když rozhodčí pomůžou i Spartě, tudíž v tom Plzeň nezůstává sama?
Nemám radost ze žádné chyby, ale přiznávám, že jsem radši, když se rozhodčí spletou ve prospěch Sparty. Obecně se mi to vůbec nelíbí, protože tímhle přístupem se image českého fotbalu kazí.

Autor:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Statistiky

Liberec

Nejtrestanější tým

Slavia

Aktuálně nejdelší vítězná série

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 19 16 3 0 41:3 51
2.FC Viktoria Plzeň 19 11 4 4 34:18 37
3.FK Jablonec 20 10 5 5 35:27 35
4.AC Sparta Praha 20 9 6 5 39:26 33
5.FK Mladá Boleslav 20 10 2 8 39:32 32
6.1. FC Slovácko 20 9 5 6 28:26 32
7.FC Baník Ostrava 20 9 4 7 30:23 31
8.SK Dynamo Č. Budějovice 19 9 3 7 32:29 30
9.FC Slovan Liberec 20 8 3 9 33:30 27
10.SK Sigma Olomouc 20 5 10 5 25:25 25
  • Nejčtenější
Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Dortmund - Slavia 2:1, favorit vydřel postup, hosté hodně vzdorovali

Zase soupeře trápili do poslední vteřiny, výkonem bavili a potěšili, ale opět nemají ani bod. Slávističtí fotbalisté ve...

Slavia musí před jarem zúžit kádr, rozletí se hvězdy? A které?

Zdá se málo pravděpodobné, že fotbalová Slavia v zimním přestupním období nepřijde o svého tahouna Tomáše Součka. O...

Teplice a sbohem. Trenér Vrba údajně po nedělním duelu skončí v Plzni

Čas Pavla Vrby na plzeňské lavičce se nachýlil. Zkušený trenér uzavře své druhé angažmá u fotbalistů Viktorie po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Mladá Boleslav 5:2, v souboji o třetí místo padaly krásné góly

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v ligové tabulce. Je to jejich nejlepší umístění v letošním ročníku, v 19. kole doma...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Kluci hrají skvěle, chválí Rabušic budějovické parťáky a vyhlíží návrat

Po pozdním letním příchodu na jih Čech se fotbalový útočník Michael Rabušic na hřiště podíval všehovšudy čtyřikrát....

Baník - Sparta 0:0, spousta faulů, málo fotbalu, blíž ke gólu byli hosté

Spousta faulů i strkanic, ještě víc soubojů, fotbalu minimum a góly žádné. Souboj o třetí místo ukázal obvyklý obrázek...

Olomouc zakončí proti Bohemians podzim bez opor Beneše s Houskou

Fotbalisté Olomouce v posledním zápase před zimní ligovou přestávkou potřebují v sobotu v domácím prostředí skolit...

Olomouc - Bohemians 1:1, hosté vedli, pak dostali kuriózní gól

Fotbalisté Bohemians 1905 zápas závěrečného podzimního dějství dobře rozehráli, v Olomouci vyhráli poločas, ale po...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz