Slávistický útočník Mojmír Chytil střílí v utkání proti Českým Budějovicím.

Slávistický útočník Mojmír Chytil střílí v utkání proti Českým Budějovicím. | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Slavia - Budějovice 2:1, proti poslednímu rozhodl až Chytil, předtím hosté kousali

• 103
Slávističtí fotbalisté porazili na vlastním stadionu poslední České Budějovice 2:1 a minimálně do nedělního večera vedou ligovou tabulku. Nakonec napínavý duel 16. kola rozhodl ve druhém poločase útočník Mojmír Chytil.

Po pár minutách a bleskové vedoucí brance přitom nikdo nepochyboval, že favorit duel s posledním týmem tabulky a otloukánkem ligy bez problémů zvládne a že mu na zpáteční cestu na jih navíc ještě pěkně naloží.

Dynamo však udělalo ze zápasu v zaplněném Edenu nečekaně drama a až gól z 72. minuty silný odpor outsidera zlomil. Hosté oba góly dostali po standardkách.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Slavia je minimálně do neděle zpátky na prvním místě tabulky před Spartou, kterou čeká doma Zlín. Před výjezdem do podněsterského Tiraspolu, kde ji čeká v Evropské lize Šeriff, si však s ligovým outsiderem jistě představovala docela jiný průběh.

Když aktivní Suchan z Českých Budějovic zhruba po hodině hry za nerozhodného stavu trefil z dvaceti metrů tyč, stadionem se linulo nervózní hučení. Střídající Provod sice vzápětí na druhé straně napálil balon, který se k němu vykulil z předchozího souboje, z kroku do břevna.

Na vytoužený gól ale slávisté dál čekali.

Ač měli převahu a tlak, z obrazu hry byste nevyčetli, že proti sobě stojí druhý a poslední tým tabulky a že mezi oběma soupeři byl před výkopem rozdíl 26 bodů.

Začátek byl podle očekávání, když domácí hned po prvním rohovém kopu v zápase vedli. Ševčíkův centr Wallem prodloužil hlavou ke vzdálenější tyči, kde nikdo z českobudějovických nezachytil náběh zakončujícího Jurečky.

Budějovice se ale nerozsypaly a naopak za pár minut z ojedinělého protiútoku srovnaly. Radoval se nigerijský útočník Adediran, který se proti červenobílým trefil už na jaře (1:0). Mimochodem, pro Dynamo to byl první ligový gól od 7. října.

Slavii v zápase chyběli zranění Holeš s Douděrou, pouze na lavičce zprvu zůstali vytížení reprezentanti Masopust, Provod, Oscar či Zafeiris. I proto se od začátku dostalo například na uzdraveného Ševčíka nebo Hromadu, kteří vedle sebe uprostřed zálohy hráli poprvé v sezoně.

Na lavičce Budějovic byl zase poprvé osamocen trenér Tomáš Zápotočný, jehož parťák Marek Nikl odnesl bídné výsledky týmu vyhazovem. V sestavě aspoň nechyběl Niklův syn Matouš, bývalý hráč Slavie, jenž v Edenu nastoupil ve stoperské dvojici s kapitánem Králikem.

A od první minuty se musel se spoluhráči hodně ohánět.

Slávisté dali gól z první vážnější akce a potom, co inkasovali, ještě přidali a na českobudějovickou bránu valili jeden útok za druhým. Hosty několikrát podržel Šípoš, ačkoli měl při rozehrávce i několik zbytečných ztrát.

Proti sólu Wallema, který se ho snažil přelobovat, nebo při patičce Chytila z bezprostřední blízkosti byl ovšem připraven. Pomáhali mu samozřejmě i obětaví obránci a stěžovat si nemohl ani nedostatek štěstí, když Chytil před malým vápnem dvakrát těsně nedosáhl na letící míč.

Přesto měl slovenský gólman při odchodu na přestávku hned pět úspěšných zákroků, což není málo. Jeden důležitý si ještě v první půli připsal i jeho protějšek Mandous, který chytil Suchanovu skákavou ránu po jednom z mála přečíslení.

Dynamo nezalezlo. Hosté se pokoušeli o aktivní obranu a maximální využití rychlíků Alliho s Adediranem, jako se jim to povedlo při jediném gólu.

Šípoš neotálel, po rohu soupeře chytil míč do rukavic a okamžitě ho poslal na půlku hřiště rozběhnutému Allimu. Ten se elegantně prosmýkl mezi Tomičem a Hromadou, před šestnáctkou předložil balon Adediranovi, který v koncovce zachoval klid a radoval se teprve ze své druhé ligové trefy v sezoně.

Čím déle pak na ukazateli skóre svítil nerozhodný stav, tím víc Slavia otevírala hru a Budějovice chodily do tuze zajímavých kontrů. Chvílemi se mi hrál poměrně dost živelný fotbal.

V defenzivě měli problémy na pravé straně, kde se domácí přes Sladkého dostávali do vápna snadněji než na druhé straně přes Trummera. Několikrát to zkusil drzým průnikem Bořil, nebezpeční však byli i další hráči, například Wallem.

Po přímém kopu, který sám vybojoval, však udeřil až útočník Chytil, jehož přesným centrem ke skórování vybídl Provod. Byl to moment, který Českobudějovickým definitivně sebral zbytek elánu i sil.

Do konce zápasu už se totiž ke slávistické bráně de facto nepřiblížili, slávisté jim navíc dlouhé minuty takřka nepůjčovali míč a ziskem tří bodů splnili povinnost.

Radost tak udělali i pobitému trenérovi Jindřichu Trpišovskému, který tradiční kšiltovku vyměnil za kulicha a na obličeji měl ještě jednu netradiční ozdobu: výrazný obvaz chránil zlomený nos, zranění z předzápasového tréninku.

1. AC Sparta PrahaSparta 33 26 5 2 76:29 83
2. SK Slavia PrahaSlavia 33 24 7 2 70:23 79
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 33 21 5 7 74:38 68
4. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 33 13 8 12 51:50 47
5. FC Baník OstravaOstrava 33 13 6 14 49:47 45
6. 1. FC SlováckoSlovácko 33 12 8 13 44:48 44