FORTUNA:LIGA 2023/2024
OBÁVANÍ. Fanoušci Baníku Ostrava v Mladé Boleslavi svou pověst nevylepšili.

OBÁVANÍ. Fanoušci Baníku Ostrava v Mladé Boleslavi svou pověst nevylepšili. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Chuligány má řešit parlament, fotbal požaduje zvláštní zákon

  • 246
Vzít výtržníkům z hlav kukly, hrozit jim většími tresty, v ideálním případě na ně ušít speciální zákon. Český fotbal musí opět řešit problém chuligánství, jenž se do ligy vrátil jako evergreen, o který nikdo nestojí.

Připomíná to boj se šváby. I ti jsou odporní, nechutní a nebezpeční, vzdor veškerým opatřením však pořád přítomní a čas od času vylezou na světlo. Jde o to, zda český fotbal bojuje s chuligány dostatečně efektivně a zda má dostatek "deratizačních" prostředků, když jsou vandalové stále schopni hrozivé akce, jak v neděli předvedli ti z Ostravy při zápase v Mladé Boleslavi.

VIDEO: Podívejte se na řádění fanoušků Baníku

"Potřebujeme speciální zákon o fotbalovém chuligánství," míní Martin Synecký, bezpečnostní šéf české fotbalové asociace. A poslanec Josef Tancoš (ČSSD) tvrdí: "Předložím ve Sněmovně novelu stávajícího zákona, kde by byl paragraf týkající se chuligánství."

Do případu se zřejmě v úterý hodlá vložit i boss českého fotbalu Miroslav Pelta. Logicky: situace je vážná a zásadně ubližuje kreditu fotbalu. Není nadsazené říct, že v Boleslavi chybělo jen málo k velké tragédii.

Lidská práva pro "kukly"?

Zběsilé hordy ostravských vandalů vtrhly zkraje druhé půle na trávník a surově ztloukly v mohutné přesile pořadatele. Tři z nich byli převezeni do nemocnice se zlomenými žebry a tržnými ranami, a to ještě mohou mluvit o štěstí.

Několik výtržníků bylo zadrženo, další pláchli, navíc měli zamaskované obličeje, takže jsou neidentifikovatelní. Právě malá míra rizika, že budou odhaleni a ztrestáni, stojí z podstatné části za tím, že chuligánství z tuzemského fotbalu nemizí.

Poslední výtržnosti

Loni v květnu řádili boleslavští a olomoučtí vlajkonoši po finále národního poháru v Jihlavě. Využili toho, že legislativa v souvislosti s fotbalem mluví o řádění před a v průběhu zápasu, nikoli po něm. I to by měla novela zákona změnit.

Loni v říjnu se musela přerušit 2. liga ve Znojmě kvůli excesům chuligánů z Brna: vytrhali reklamní tabule a střetli se s těžkooděnci.

V neděli se musel zápas v Boleslavi přerušit kvůli vandalům z Ostravy.

"Dokud nebude existovat právní norma, jež postihuje fotbalové rowdies, nepohneme se příliš z místa," je přesvědčen Synecký. V současnosti postihuje rowdies zákon o výtržnictví, ale ten je podle kritiků nedostatečný. Pravdou je, že "fotbalový" paragraf funguje třeba v Německu nebo Anglii.

Proti zákonu byl bývalý ministr vnitra Ivan Langer, vysvětloval to mimo jiné takto: "Přece neplatí, že na každý problém budeme mít zákon. Nechci to karikovat, ale pak můžeme mít zákony na všechno."

Tento názor zatím zákonodárci víceméně ctí. Svědčí o tom fakt, že počátkem loňského podzimu smetli Tancošův návrh úpravy příslušného zákona, který zahrnoval zpřísnění trestů (jež by kromě znemožnění vstupu na stadion víc operovaly s hrozbou nepodmíněného vězení) nebo zákaz nošení kukel.

"Konkrétně u kukel, které zásadně komplikují monitoring problémových osob, jsem tvrdě narazil. Prý se to neslučuje s lidskými právy, s čímž nesouhlasím," říká poslanec Tancoš, který je zároveň ve vedení českého fotbalu. "Incident v Boleslavi mi ale - lze-li to takto říct - pomůže vrátit novelu do hry. Jde o problém, na jehož řešení bychom se měli rychle shodnout napříč politickými stranami."

Policie mimo stadion? Ne nutně

Za Langera došlo k tomu, že policisté byli podle dohody s fotbalovým svazem staženi ze stadionů a bezpečnost na nich byla vložena do rukou pořadatelů. Z Boleslavi po neděli zní, že právě tohle je příčina ohavností, které pošpinily fotbal.

"Policisté nemají na stadion přístup, protože se jedná o soukromou akci, a jsou tedy připraveni na ulici. Podle mě je to blbost, obrovský paskvil. Policisté jsou stejně v pohotovosti, prakticky na místě. V neděli stačilo, aby byli o pár metrů dál, a nemuselo dojít k drsnému napadení našich mužů. Kéž by náš případ pomohl a něco se v legislativě změnilo," prohlásil šéf ochranky stadionu Milan Krejčí.

"Být policie na stadionu, určitě by byl zákrok mnohem rychlejší a bez prodlev. Každá minuta je v takové chvíli drahá," doplnil klubový mluvčí Jiří Koros. Jenže oba muži se pletou, policie může za určitých okolností na stadionu být, mohla tedy být i v Mladé Boleslavi.

Policie dohlíží na zápas Baníku Ostrava se Sigmou Olomouc
Policie dohlíží na zápas Baníku Ostrava se Sigmou Olomouc

"Nikde není psáno, že policisté nesmí na stadion," říká Synecký. "Mohou tam být na základě místní dohody, pokud pořadatelé vyhodnotí zápas za rizikový a požádají o to." Organizátoři nedělního zápasu s Baníkem si zjevně doteď mysleli něco jiného, i tento zmatek mohl přispět k brutálnosti incidentu. Je pravděpodobné, že pokud by respekt budící těžkooděnci stáli uvnitř stadionu, incident by nevypukl, a kdyby přece ano, byl by rychle zpacifikován.

O úrovni pořadatelské služby na lize panují oprávněné pochyby, mezi muži v signálních vestách se dokonce najdou podivné typy s touhou provokovat, případně si i "bouchnout" (viz poměrně nedávný případ z Brna). Obecně řečeno, neprofesionalita takzvaných stevardů je pro chuligány výhodná.

Boleslavští navíc přiznávají, že intenzitu nedělních výtržností dosud nezažili, ze všech jmenovaných důvodů to tam měli zdivočelí fanoušci vcelku snadné. "Aniž bychom tím chtěli omlouvat další dění, nemůžeme se zbavit dojmu, že zejména v zárodku celého incidentu šlo ze strany domácích pořadatelů o ne zcela profesionální zásah," píše v prohlášení i Baník.

"Informovanost by měla být dobrá, udivuje mě, když někdo neví, že policisté mohou na stadionu být. Asi je třeba udělat v tomto směru další školení," říká Synecký.

Špatně hrají, ještě hůř mluví

Celá nechutnost má ještě jeden skandální rozměr: o záchranu usilující hráči Baníku po utkání svému "kotli" zatleskali a snažili se konflikt bagatelizovat. Kapitán Martin Lukeš si údajně nevšiml ničeho zvláštního, všemu nasadil korunu záložník Tomáš Marek: "Já viděl, že policisté mlátili v přesile fanoušky, takže je to asi jedna ku jedné."

Těžko najít hloupější slova, poněkud zoufale vyznělo i pondělní vysvětlení mluvčího Baníku, že hráči děkovali slušným příznivcům. Mnohem sympatičtější je slib ostravského klubu, že i on bude tlačit na zákonodárce, aby přistoupili ke změnám legislativy.

Pokud se totiž něco nestane, může se český fotbal dočkat ještě něčeho mnohem horšího, než jsou zlomená žebra.

,
Mužstvo Z V R P S B
1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37
9. FC Hradec KrálovéHradec Kr. 29 9 10 10 31:36 37
10. FK TepliceTeplice 29 9 9 11 31:37 36
11. Bohemians Praha 1905Bohemians 29 7 11 11 27:39 32
12. FK JablonecJablonec 29 6 11 12 34:44 29
13. FK PardubicePardubice 29 7 7 15 28:40 28
14. FC ZlínZlín 29 5 10 14 36:60 25
15. SK Dynamo České BudějoviceČ. Budějovice 29 6 5 18 32:60 23
16. MFK KarvináKarviná 29 5 7 17 29:52 22

1. až 6. tým postupuje do skupiny o titul, 7. až 10. tým bude bojovat v play off o Evropu a 11. až 16. tým se utká ve skupině o záchranu.

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko