Chci vyhrát ligu nebo český pohár, plánuje Radim Kučera

Radim Kučera, Bielefeld - Radim Kučera (vpravo) v dresu Bielefeldu. | foto: Profimedia.cz

17 2010
V šestatřiceti letech hazarduje s renomé. Ale znáte to: kdo nic neriskuje, nic nezíská. A Radim Kučera by v Olomouci rád zvedl nad hlavu trofej, jelikož v kariéře žádnou nevyhrál. Nepřišel se flákat, říká.

Stejně jako před pěti lety bude hrát v Olomouci se svým oblíbeným číslem třináct. Hned po podpisu jednoleté smlouvy si Radim Kučera oblékl modrý dres a pózoval fotografům. Sigma získala osobnost.

Šestatřicetiletý stoper mohl pokračovat v Bielefeldu, ale vrátil se na Hanou, aby vítězil. "Chtěl bych získat trofej," přeje si hráč, který nasbíral v bundeslize přes sto startů.

Sigma vás přivedla z Bielefeldu až na třetí pokus. Proč ty předchozí nevyšly?
První pokus byl před třemi roky, kdy mi končila v Bielefeldu smlouva a nevypadalo to, že bych zůstal. Druhý pokus byl minulou sezonu, kdy jsme s Bielefeldem spadli. Nevěděl jsem, co mohu od druhé bundesligy čekat, ale chtěl jsem si ji vyzkoušet. Ještě mi probíhal kontrakt. Když jsem byl členem týmu, který spadl, chtěl jsem být členem týmu, který se vrátí. Kádr až na Artura Wichniarka zůstal kompletní. Měli jsme ambice na postup, ale nenaplnili jsme je.

Kučera má předpoklady, aby ukázal kvalitu

Do Olomouce se vrací Radim Kučera, to je krásná zpráva. V Sigmě mají mladé hráče, které chtějí dát do světa a vedle fotbalisty s bundesligovými zkušenostmi se mohou učit. Radim má už sice šestatřicet let, ale při správné životosprávě a dobrém tréninku věřím, že týmu pomůže. Nemyslím, že by rychlostně nestačil. Znám v Česku pomalejší obránce. Olomouci tak zkušený hráč chyběl. Potřebujeme, aby osobnosti přicházely do ligy.

Radim je univerzál, který může hrát všude, ale já jsem ho stavěl především na stopera. V Olomouci jsem ho používal také jako "katastrofický scénář" do útoku a střílel góly. On mi zachránil angažmá! Má výbornou hlavu jak obrannou, tak útočnou.

Vím, že Sigmě příchody známých hráčů ze zahraničí jako Hapal, Látal nebo Kobylík moc nevyšly, ale to pro Kučeru není výstraha. Každý je osobnost. Radim má všechny předpoklady, aby kvalitu tady ještě ukázal.

Kučera je vůdčí vítězný typ. V Sigmě byl spolehlivým kapitánem. Spolupracuje s trenérem a přenáší pozitivní náladu na mužstvo. Přeji mu ještě dlouhou kariéru.

Petr Uličný, trenér HFK OlomoucČekal jste na poslední chvíli, jestli vám Arminia předloží nabídku na prodloužení smlouvy?
Musel jsem čekat, ale minulý týden jsem se rozhodl, že půjdu do Sigmy. Olomouc zažádala v úterý o moji transferkartu a Bielefeldu teprve došlo, že mě ztrácí. Obratem poslal návrh na smlouvu, ale to už jsem nemohl přijmout. Bylo by blbé, kdybych Zdenovi Psotkovi řekl, že sem nakonec nejdu, když jsem mu to v pátek slíbil, že?

Nelitujete? Zřejmě jste přišel o hromadu peněz.
To člověk nemůže vědět, protože Bielefeld měl finanční problémy. Před deseti dny dostal licenci pro druhou ligu. Nevím, jaké tam budou finanční jistoty. Zatím se zdá, že rozprodají kádr. Nelituji. Navíc tam bych dostal smlouvu jen na rok, zatímco v Olomouci můžu pokračovat i po konci kariéry. Z dlouhodobějšího hlediska je to lepší tady než v Bielefeldu.

Ale preferoval jste odchod do rakouského Kapfenbergu, ne?
Měl jsem s jejich trenérem domluvenou schůzku, byl se na mě podívat na posledním zápase. Vše nasvědčovalo tomu, že bych tam mohl jít, předložili mému manažerovi návrh smlouvy. Měl jsem do Kapfenbergu odjet, ale oni nabídku stáhli. Asi to krachlo na financích. Nepočítají ani s Markem Heinzem.

Dokážete říct, jestli jste před startem vaší poslední sezony?
Já bych chtěl hrát, co nejdéle to půjde, ale k tomu potřebuji výkonnost a zdraví. Pokud ucítím, že už to není, co to bývávalo, tak to prostě usekneme a půjdu se vrhnout do práce funkcionáře, na které se domluvíme.

Těšíte se na úlohu stopera, vedle kterého mají růst talentovaní hráči jako Tomáš Kalas?
Vedle mě tady vyrůstal Hubník, David Rozehnal. To byli taky mladí kluci. Pět let uběhlo jako voda. Těším se na to, protože mladí hráči vypadají šikovně. Doufám, že si něco ze mě vezmou a celému mužstvu to bude klapat.

Pokud však získáte místo v základní sestavě. Kromě Kalase, kterého chce Chelsea, je v týmu zkušený Škerle či další mladík Dreksa.
O místo se porvu. Záleží na klucích, jestli se o místo porvou taky. Jak se do sestavy dostanu, už je tam nepustím.

Překvapilo vás, že Sigmě už nešéfuje Jiří Kubíček?
Překvapilo mě, že to tady položil. Já se o to moc nezajímal. Nic není věčné. I bez něj to bude fungovat.
V minulé sezoně vás trápila zranění. V jakém stavu jste teď?
Jsem zdravý. Podzim byl pernější. Měl jsem natržené vazy a šel jsem na operaci menisku. Měl jsem taky natrženou šlachu v patě. Ale to už jsem si odbyl. Vím, že riziko je v šestatřiceti letech větší, ale třeba Ribéry promarodil tři čtvrtě sezony. Stát se může cokoliv. Snad se mě bude štěstí v Olomouci držet jako kdysi...
... a váš návrat ze zahraničí do Sigmy nedopadne jako Hapalův, Látalův nebo Kobylíkův, kteří očekávání nesplnili.
To mi říká hodně lidí. Ale celý život hraji profesionální fotbal pod tlakem. Beru to jako výzvu. Sice se vracím, ale pro mě je to další impulz. Nepřišel jsem se flákat. Jsem vděčný, že mi Sigma umožnila přijít v šestatřiceti letech.

V Olomouci jste si udělal u fanoušků výborné jméno. Nehazardujete s ním, když se vracíte?
Samozřejmě hazarduji. Nerad bych by si jméno zkazil, což je můj cíl.

A týmový cíl?
Za celý život jsem nic nevyhrál. Chtěl bych vyhrát český pohár nebo českou ligu. Vím, že je to velký cíl, ale proč ne. Loni byla Sigma v semifinále poháru. Kádr zůstává pohromadě. Pokud budu v základní sestavě, chci trofej vykopat. Ale medaile se počítají také na lavičce, takže radost bych měl i tak.

Vzal jste si třináctku, vaše číslo, se kterým jste v Sigmě hrál. Vezmete si zpět i kapitánskou pásku?
Nerad bych přišel do mužstva a prohlašoval, že musím být kapitánem. Mančaft má něco zaběhlého. Když bude kapitán Mara Kaščák nebo Aleš Škerle, nic proti tomu nemám. Budu se jim snažit pomoct. Posledních pět let jsem pásku neměl a žádný problém mi to nedělalo.

Máte stejně let jako trenér Psotka. Budete si tykat?
Před mužstvem možná vykat, ale jinak snad zůstaneme u tykání. Hlavně aby spoluhráči nevykali mně.

Fotbalový stoper Kučera je zpátky v Olomouci. A myslí na trofej

Na rozdíl od své jediné posily trenér i vedení fotbalové Olomouce zatím sezonní cíl nahlas nevysloví. Proč taky. Zopakovat to, co řekl Radim Kučera, který se na Hanou vrátil po pěti letech v Bielefeldu, by znělo takřka jako rouhání.

"Jenže já bych chtěl vážně vyhrát český pohár nebo ligu," pronesl na uvítanou šestatřicetiletý stoper zocelený více než stovkou bundesligových zápasů. "Vím, že je to velký cíl, ale proč by se nepodařil?"

Jistě, zní to troufale, tím spíš, že dnes olomoučtí fotbalisté teprve zahájili letní přípravu, ale přesně po takovém prohlášení fanoušci Olomouce dychtili.

Navíc Kučera hned po podpisu jednoleté smlouvy v pouhé větě ukázal, proč se po pěti sezonách strávených v Německu vrací na místo, kde ho lidé milovali – je vůdčí vítězný typ. A svého lídra talentovaní mladíci potřebují víc než po ránu žiletku na holení.

I kouč Olomouce Zdeněk Psotka očekává od staronové tváře hodně. "Během posledních dvou let nám zkušenost odcházela. Radim je ten pravý typ, který nám bude pomáhat vychovat mladé hráče a bude nápomocen jak na hřišti, tak v kabině," těšil se. "Jsem rád, že se nám na třetí pokus podařilo s Radimem domluvit. Věřím, že spolupráce nebude jen jednoroční."

Olomouc chtěla Kučeru přivábit zpět už dřív. Dvakrát neuspěla. Nyní však Bielefeld váhal s prodloužením smlouvy, čehož Hanáci využili. Přišli s nabídkou, v níž byl nejen kontrakt na jeden rok, ale především kapitola o další spolupráci. V Sigmě bude rodák z Vigantic působit také po skončení kariéry, i proto svolil k návratu. Ano, to rozhodlo nejvíc," připustil. "V lomouci jsem prožil krásné roky, mám to blízko domů. Doufám, že jako hráč tady ještě odvedu kus kvalitní práce."

Kučera na Andrově stadionu za sedm roků zanechal dojem. Uvědomuje si, že si zahrává se svým jménem, když se teď vrací v letech, kdy už se většina fotbalistů loučí s kariérou. Nevěří, že dopadne jako hvězdy Hapal s Látalem, kteří po návratu z ciziny v Olomouci zklamali, byť mu to často lidé připomínají jako memento. Nezaleknul se. Nikdy v životě nevyhrál trofej a nepřestává o ní snít. Uznejte: za drobný hazard s renomé to prostě stojí.

"Sice se do Sigmy vracím, ale pro mě je to další impulz. Nepřišel jsem se flákat," říká. Pravděpodobně kromě své oblíbené třináctky na dresu dostane zpět i kapitánskou pásku. Univerzál by měl nastupovat ve středu obrany. "Jeden z Radimových požadavků byl, abych s ním v sestavě nešiboval. Počítám s ním na post stopera," usmál se Psotka.

Zatím v týmu zůstávají i další stopeři, o které je zájem. Kolem Pavla Dreksy sonduje Slavia, Tomáš Kalas si zase nemůže vybrat mezi Leverkusenem, Hoffenheimem, Arsenalem a Chelsea. Už dříve Sigma odmítla pustit střelce Ordoše do Permu. "Kádr zůstává pohromadě a má kvalitu," všiml si Kučera myslící na životní triumf.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Slavia

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Liberec

Nejtrestanější tým

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 13 9 2 2 26:12 29
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 13 7 0 6 22:16 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 13 6 3 4 16:19 21
7.AC Sparta Praha 13 5 3 5 23:19 18
8.FK Teplice 13 4 6 3 11:13 18
9.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
  • Nejčtenější

Slavia - Barcelona 1:2, parádní výkon na bod nestačil, rozhodl vlastní gól

Slávističtí fotbalisté svedli vyrovnaný boj se slavnou Barcelonou, s fanatickým publikem v zádech v Edenu proti...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Jindro, buď férovej! Exkluzivní rozhovor otce a syna Trpišovských

Už jsou čtyři generace mužů, které v rodině Trpišovských nosí jméno Jindřich. Předposlední z nich se ve středu večer...

Za čtyři roky minus 24 bodů. Proč Sparta nezvládá závěry zápasů

O čtyřiadvacet bodů přišla fotbalová Sparta od léta 2015, protože v závěrečných minutách nedokáže ubránit výsledek, ke...

Vše je jen v našich hlavách, ví karvinský záložník Bukata

Slovenský záložník Martin Bukata přišel do Karviné letos v lednu. A stále bojuje o místo v sestavě. V této sezoně...

Gól Sparty v Teplicích neměl platit, Frýdek podle komise fauloval

Gól fotbalové Sparty v nedělním utkání 1. ligy v Teplicích neměl platit, uvedla komise rozhodčích FAČR. A nejen to: po...

Najdete na iDNES.cz