Bývalý fotbalový rozhodčí Puček a úplatky? Andílek nejsem, přiznává

Tomáš Rosen (vlevo) a Lubomír Puček | foto: Jan ZátorskýMF DNES

21 2009
Tento rozhovor vznikal v pražském Edenu. V sídle fotbalové Slavie, v jejímž prostředí níž působí kontroverzní osoba, někdejší mezinárodní rozhodčí Lubomír Puček. "Nejsem anděl, ale ani grázl," říká Puček na úvod.

Bývalý sudí v Česku ustál všechna podezření z nekalostí. Sám na přímou otázku, zda vzal ve fotbale úplatek, odpovídá: "Kdybych vám řekl, že nevzal, nemohl bych se podívat do zrcadla."

Pučka dostihla až aféra s napomáháním korupci ve slovenské lize. Po odsouzení civilním soudem k pokutě 70 tisíc korun odešel Puček z role manažera Slavie.

Přesto se stále pohybuje v její těsné blízkosti a šéf klubu Tomáš Rosen netají, že by ho do oficiální role rád vrátil. "Ale to by vás chytil amok," líčí Rosen, proč váhá.

Rosenovi, kamarádovi muže s problematickou pověstí, vadí, že je Puček očerňován; prý neprávem. Nejen proto mu přijde absurdní aféra, o níž minulý týden informovala MF DNES.

Připomeňme, že šlo o zápas Ondrášovka Cupu mezi Zábřehem a Hlučínem, v němž sudí chybovali a byli za to poměrně tvrdě potrestáni komisí rozhodčích.

MF DNES psala, že existuje podezření, že v pozadí aféry stojí právě Puček, jenž je ředitelem Hlučína. "To je směšné," říká Rosen a útočí: "Proč se chováte jako Lubošův úhlavní nepřítel? Zhatil vám půl života?"

Vůbec ne. Jen se chci dopátrat, co stojí za tím, že když řeknu před určitými lidmi z fotbalového prostředí jméno Puček, slyším od nich, že to je peklo.
Puček:
To je věc názoru. Já naopak poté, co jste napsal o utkání v Zábřehu, slyšel od spousty lidí: Co jsi komu udělal, že tě zase takhle vláčí?!

Neříkají to ze strachu?
Puček: Nemají se čeho bát. Nejsem vlivný funkcionář, neřídím rozhodčí, nestýkám se s nimi. Proč by měli poslouchat zrovna mě? Já a peklo... Ano, hodně lidí mě nemělo rádo, uměl jsem na rozdíl od jiných pískat, byl jsem vyhlášen nejlepším rozhodčím v republice a úspěch se neodpouští. Nepotřeboval jsem někomu skákat šipky do trenek a byl jsem pro funkcionáře nepohodlný.
Rosen: Fascinuje mě, že místo abyste vyzdvihovali jeho nezávislost, vytváříte nesmyslné scénáře.

Proč by to někdo dělal?
Rosen: Třeba, aby ochránil sebe.

Jak?
Rosen:
Tím, že něco vyvoláte, přikryjete něco jiného.

Co například?
Rosen:
Třeba případ rozhodčího Královce, který Slavii neskutečně zařízl předminulý víkend v Liberci. Proč přišla stížnost ze Zábřehu až dva týdny po zápase? To je zásadní.

Pro mě je zásadní, že pan Nezval, jeden z mužů z vlády Ivana Haška, který na utkání osobně byl, prohlásí, že zápas v Zábřehu je ostudou českého fotbalu.
Puček: Něco vám řeknu. Jel jsem po tom zápase v autě s hlučínským šéfem Lumírem Kotem, měli jsme handsfree, takže jsem slyšel jeho telefon s panem Nezvalem. Pan Nezval je muž dvou tváří.

Co tedy do telefonu říkal?
Puček: Dobře jim tak, Zábřehu! Nemají co brečet, ať si zametou sami před vlastním prahem!

Pokud mluvíte pravdu, tak je to skandální. Diskredituje to svým způsobem snahu o očistu fotbalu.
Puček:
Počkejte! (vytáčí číslo Kota, dává mi telefon a ten jeho slova víceméně potvrzuje). A když to byla taková ostuda, proč to Nezval neřešil hned a nešel za Haškem? Řeknu vám proč: byl chaos kolem Královce, tak vytáhneme Pučka!

Podle vás to byla účelová kauza?
Rosen: V Zábřehu to byla fikce, zato v Liberci konkrétní situace. Liberci se nevydařil vstup do sezony a prohra s námi by už byla kritická. Proto se tam k tomu nějak postavili a pan Královec, protože je seriózní člověk, na to slyšel a dovedl zápas přesně tam, kam potřeboval. Máme se Slavií nějaký plán a pak vám ho pan Královec za nějakou částku shodí.

Máte důkazy?
Rosen: Ne, přesto jsem si jist, jak to bylo.

Ale důkazy nemáte. Být panem Královcem, možná vás zažaluji.
Rosen: Myslím, že bych u soudu obstál s přesvědčením, že to byly úmyslné chyby. Pak jsou dvě alternativy, proč je Královec neschopný: buď nic neviděl a pak má vypadnout z fotbalu na hony daleko, anebo to dělá schválně a pak má vypadnout ještě dál.

Puček: Řeknu to diplomatičtěji. To utkání se Královcovi hrubě nepovedlo.

Rosen: S tím nesouhlasím, výborně se mu povedlo, dovedl to přesně do výsledku 1:1, do kterého to dovést chtěl. A je mi jedno, jestli to dělal za peníze, nebo proto, že nesnáší mě, Luboše, Slavii, nebo má averzi na červenobílou. Šílená Macelova komise rozhodčích ho pak ztrestá na čtyři zápasy, čímž - když to přeložím - vyšle rozhodčím vzkaz: Zařežte si koho chcete, vylečte si komplexy, vemte si prachy, pomozte kamarádům, my vás vždycky podržíme.

Puček: Odpřísáhnu vám na své malé dítě, že v Zábřehu z mé strany nic ovlivněné nebylo. A kdybych pískal já jako Královec v Liberci, mám fotku na titulní straně novin jako Šebrle, když byl olympijským vítězem.

Tím se dostáváme zpět k panu Pučkovi. Vysvětlíte mi, pane Rosene, jeho roli ve Slavii?
Rosen: Je to můj poradce, asistent. A není to placená funkce.

Co obnáší?
Rosen: Luboš má tisíc známých, své zdroje, dostane se k informacím, k nimž bych se já nedostal. Nebudu o nich mluvit, ale žasl byste nad zájmy, které kdo ve fotbale sleduje, co se v něm všechno děje. Abych se tomu mohl případně bránit, musím o tom vědět. A to je hlavní důvod, proč potřebuji Pučka.

Chodí pan Puček před zápasem a po něm do kabin rozhodčích?
Puček:
To je ožehavé téma. Kabina rozhodčích je na stejné straně jako ostatní kabiny...

Rosen: Ale nechodíš přímo do kabiny, aby to nevypadalo...

Puček: No tak pozdravím je, nebudu skákat do odpadkového koše, když jdou proti mně. To je jako s tím Býmou, který pískal v Zábřehu, a s tím, že jsem ho - jak jste psal - potkal na dovolené. Ano, náhodou jsme se potkali v letadle, a nejen s ním. A co? Přece si nesednu jako pan Tau na křídlo, abych nebyl uvnitř letadla. Mám čisté svědomí, proč bych se neměl s někým pozdravit?

Neovlivňuje tedy rozhodčí?
Puček: Najděte jeden zápas, kdy by rozhodčí pomohli Slavii!

Třeba měla Slavia léta pocit, že ji rozhodčí řežou, a vaším angažováním si zajistila minimálně rovinu.
Rosen: Kdyby mi rovinu zajišťovali čtyři vlčáci na tribuně, budou tam.

Jde mi o to, jestli čistoty nedosahuje špinavým člověkem.
Rosen: Takový cejch jste dali Lubošovi vy, novináři.

Novináři? Civilní soud ho shledal vinným za napomáhání korupci ve slovenské lize.
Puček: Nestát se manažerem Slavie, nikdy bych nebyl obviněn.

To je hodně odvážná konstrukce.
Rosen:
Žádná konstrukce!
Puček: To je pravda.

V čem to není konstrukce?
Puček: Víte, že jsem kandidoval i na místopředsedu svazu, byl jsem proto důkladně prolustrován.

Rosen: A dva týdny po nástupu do Slavie dostal cílené předvolání.

Proč?
Puček: Jsem pro spoustu lidí nebezpečný, spoustu si toho pamatuji, nezapomínám. Z korupční aféry v Česku mnoho lidí uniklo.

Rosen: Těm lidem, kteří aféru cíleně vyvolali, ležel zároveň v žaludku vzestup Slavie. A o co v té kauze ze Slovenska vlastně šlo? Luboš ležel doma v Havířově na gauči a volá mu člověk ze Slovenska: Kdo k nám jede pískat? Aha, řekni jim, že když to dobře dopadne, mají u nás 70 litrů kvalitního českého vína. Pak zavolal rozhodčí a on ten vzkaz předal.

Podle soudu bylo víno hantýrkou pro 70 tisíc korun.
Puček:
Já to ale nevím, pro mě celá věc skončila zaklapnutím telefonu. Ale dobře, byla to moje blbost a za blbost se platí.

Rosen: Chápete ovšem tu absurditu? Jestli je tohle odsouzeníhodné, pak by musely být odsouzeny desítky dalších lidí, kteří do fotbalu v době toho marasmu lili peníze na úplatky, ovlivňovali zápasy, sázeli na ně.

Puček: Pokud by měli být všichni lidé ve fotbale odsouzeni na základě toho, čím jsem se provinil já, musely by se po celé Praze stavět místo bytů věznice.

Shrňme to - nepřátelé pana Pučka, potažmo Slavie, zařídili, aby byl pan Puček odsouzen?
Puček: Rozumíte tomu dobře. Byl jsem odsouzený tak rychle jako vyletěl nahoru Gagarin.

To ale měli ti vaši nepřátelé opravdu dlouhé prsty a velké kontakty!
Puček: Neskutečné! Byla to tehdy moje chyba, ale nejsem grázl. Nechci, aby se do mě někdo navážel jen proto, že má na mě žízeň.

Tak tedy úplně natvrdo: Vzal jste někdy úplatek?
Puček: Jestli jsem vzal ve fotbale úplatek?

Ano.
Puček:
Musím odpovídat?

Nemůžu vás k tomu donutit.
Puček: Nebudu vám říkat, jestli jsem vzal nebo nevzal. Nejsem andílek a fungoval jsem v těžké době... A když vám řeknu, že jsem vzal, nastoupí na mě policie.

A já se vás zeptám kdy a kde.
Puček:
Ano, to se zeptáte. Už se k té době nechci vracet. Když jste viděl, co se tady dělo, bylo by z mé strany neseriózní, kdybych vám řekl, že jsem nikdy nevzal. Kdybych vám řekl, že nevzal, nemohl bych se ráno podívat do zrcadla.

Stálo vám za to pohybovat se v tomhle prostředí?
Puček:
Mě fotbal bavil. Kdyby mi někdo na začátku kariéry řekl, že budu pískat a že si třeba zapískám Ligu mistrů, odpověděl bych mu, že ho asi srazil ikarus, což je takový ten dlouhý autobus, co u nás vozí horníky.

Ale stálo vám to za to?
Rosen: To je stejná otázka, jako byste se ptal: Proč jste tady žili za komunismu? Proč jste neutekli?

Ta metafora kulhá: někdo byl v komunistické straně a někdo se aspoň tímto způsobem nezaprodal.
Rosen: Když měl tehdy někdo rád fotbal, nebyla pro něj alternativa.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
7. FC Slovan Liberec 21 7 7 7 22:19 28
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 21 4 4 13 18:38 16

Nejčtenější

Fanoušky chápeme, ale nehráli jsme zle. Spartě pomohl otevřený fotbal

Branislav Miloševič (vlevo) z Dukly dává gól proti Spartě, brání ho Dominik...

Znovu museli poslouchat nespokojené pokřiky vlastních fanoušků. Sparta na jaře dvakrát vyhrála, a...

Plzeň porazila Slavii a už jí šlape na paty. Baník nakročil do šestky

Hráči Plzně se radují z druhého gólu v zápase proti Slavii.

VIDEO Fotbalová liga má zápletku, ve šlágru 21. kola druhá Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 góly...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

VIDEO Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s...

Baroš nejdřív křičel v kabině, pak nastavil lýtko a Baník vyhrál

Milan Baroš z baníku Ostrava se raduje z gólu svého týmu v utkání s Libercem.

VIDEO Fotbalista Milan Baroš čekal na gól od září. V pěti ligových zápasech, které od té doby odehrál se...

Trenér Ščasný: Nejdůležitější jsou body. S tím pak přijdou lepší výkony

Trenér sparťanských fotbalistů Zdeněk Ščasný se rozčiluje během utkání s...

Líbivá hra jde zatím stranou, důležitější jsou body. A fotbalová Sparta na jaře vyhrává....

Další z rubriky

Sparťan Plechatý zahrál rukou, ale videorozhodčí reagovat nemohl

Dominik Plechatý ze Sparty právě zahrál rukou v zápase s Duklou.

Komise rozhodčích soudí, že sparťanský fotbalista Dominik Plechatý zahrál v pondělní dohrávce 21....

Návrat k původnímu plánu. Matoušek jde hostovat zpět do Příbrami

Jan Matoušek ze Slavie (vpravo) utíká obraně Dukly.

Ofenzivní fotbalista Jan Matoušek bude na jaře hrát za Příbram. Dvacetiletý talent se tak vrací do...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy...

Najdete na iDNES.cz