Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Bývalý fotbalový rozhodčí Puček a úplatky? Andílek nejsem, přiznává

Tomáš Rosen (vlevo) a Lubomír Puček | foto: Jan ZátorskýMF DNES

21 2009
Tento rozhovor vznikal v pražském Edenu. V sídle fotbalové Slavie, v jejímž prostředí níž působí kontroverzní osoba, někdejší mezinárodní rozhodčí Lubomír Puček. "Nejsem anděl, ale ani grázl," říká Puček na úvod.

Bývalý sudí v Česku ustál všechna podezření z nekalostí. Sám na přímou otázku, zda vzal ve fotbale úplatek, odpovídá: "Kdybych vám řekl, že nevzal, nemohl bych se podívat do zrcadla."

Pučka dostihla až aféra s napomáháním korupci ve slovenské lize. Po odsouzení civilním soudem k pokutě 70 tisíc korun odešel Puček z role manažera Slavie.

Přesto se stále pohybuje v její těsné blízkosti a šéf klubu Tomáš Rosen netají, že by ho do oficiální role rád vrátil. "Ale to by vás chytil amok," líčí Rosen, proč váhá.

Rosenovi, kamarádovi muže s problematickou pověstí, vadí, že je Puček očerňován; prý neprávem. Nejen proto mu přijde absurdní aféra, o níž minulý týden informovala MF DNES.

Připomeňme, že šlo o zápas Ondrášovka Cupu mezi Zábřehem a Hlučínem, v němž sudí chybovali a byli za to poměrně tvrdě potrestáni komisí rozhodčích.

MF DNES psala, že existuje podezření, že v pozadí aféry stojí právě Puček, jenž je ředitelem Hlučína. "To je směšné," říká Rosen a útočí: "Proč se chováte jako Lubošův úhlavní nepřítel? Zhatil vám půl života?"

Vůbec ne. Jen se chci dopátrat, co stojí za tím, že když řeknu před určitými lidmi z fotbalového prostředí jméno Puček, slyším od nich, že to je peklo.
Puček:
To je věc názoru. Já naopak poté, co jste napsal o utkání v Zábřehu, slyšel od spousty lidí: Co jsi komu udělal, že tě zase takhle vláčí?!

Neříkají to ze strachu?
Puček: Nemají se čeho bát. Nejsem vlivný funkcionář, neřídím rozhodčí, nestýkám se s nimi. Proč by měli poslouchat zrovna mě? Já a peklo... Ano, hodně lidí mě nemělo rádo, uměl jsem na rozdíl od jiných pískat, byl jsem vyhlášen nejlepším rozhodčím v republice a úspěch se neodpouští. Nepotřeboval jsem někomu skákat šipky do trenek a byl jsem pro funkcionáře nepohodlný.
Rosen: Fascinuje mě, že místo abyste vyzdvihovali jeho nezávislost, vytváříte nesmyslné scénáře.

Proč by to někdo dělal?
Rosen: Třeba, aby ochránil sebe.

Jak?
Rosen:
Tím, že něco vyvoláte, přikryjete něco jiného.

Co například?
Rosen:
Třeba případ rozhodčího Královce, který Slavii neskutečně zařízl předminulý víkend v Liberci. Proč přišla stížnost ze Zábřehu až dva týdny po zápase? To je zásadní.

Pro mě je zásadní, že pan Nezval, jeden z mužů z vlády Ivana Haška, který na utkání osobně byl, prohlásí, že zápas v Zábřehu je ostudou českého fotbalu.
Puček: Něco vám řeknu. Jel jsem po tom zápase v autě s hlučínským šéfem Lumírem Kotem, měli jsme handsfree, takže jsem slyšel jeho telefon s panem Nezvalem. Pan Nezval je muž dvou tváří.

Co tedy do telefonu říkal?
Puček: Dobře jim tak, Zábřehu! Nemají co brečet, ať si zametou sami před vlastním prahem!

Pokud mluvíte pravdu, tak je to skandální. Diskredituje to svým způsobem snahu o očistu fotbalu.
Puček:
Počkejte! (vytáčí číslo Kota, dává mi telefon a ten jeho slova víceméně potvrzuje). A když to byla taková ostuda, proč to Nezval neřešil hned a nešel za Haškem? Řeknu vám proč: byl chaos kolem Královce, tak vytáhneme Pučka!

Podle vás to byla účelová kauza?
Rosen: V Zábřehu to byla fikce, zato v Liberci konkrétní situace. Liberci se nevydařil vstup do sezony a prohra s námi by už byla kritická. Proto se tam k tomu nějak postavili a pan Královec, protože je seriózní člověk, na to slyšel a dovedl zápas přesně tam, kam potřeboval. Máme se Slavií nějaký plán a pak vám ho pan Královec za nějakou částku shodí.

Máte důkazy?
Rosen: Ne, přesto jsem si jist, jak to bylo.

Ale důkazy nemáte. Být panem Královcem, možná vás zažaluji.
Rosen: Myslím, že bych u soudu obstál s přesvědčením, že to byly úmyslné chyby. Pak jsou dvě alternativy, proč je Královec neschopný: buď nic neviděl a pak má vypadnout z fotbalu na hony daleko, anebo to dělá schválně a pak má vypadnout ještě dál.

Puček: Řeknu to diplomatičtěji. To utkání se Královcovi hrubě nepovedlo.

Rosen: S tím nesouhlasím, výborně se mu povedlo, dovedl to přesně do výsledku 1:1, do kterého to dovést chtěl. A je mi jedno, jestli to dělal za peníze, nebo proto, že nesnáší mě, Luboše, Slavii, nebo má averzi na červenobílou. Šílená Macelova komise rozhodčích ho pak ztrestá na čtyři zápasy, čímž - když to přeložím - vyšle rozhodčím vzkaz: Zařežte si koho chcete, vylečte si komplexy, vemte si prachy, pomozte kamarádům, my vás vždycky podržíme.

Puček: Odpřísáhnu vám na své malé dítě, že v Zábřehu z mé strany nic ovlivněné nebylo. A kdybych pískal já jako Královec v Liberci, mám fotku na titulní straně novin jako Šebrle, když byl olympijským vítězem.

Tím se dostáváme zpět k panu Pučkovi. Vysvětlíte mi, pane Rosene, jeho roli ve Slavii?
Rosen: Je to můj poradce, asistent. A není to placená funkce.

Co obnáší?
Rosen: Luboš má tisíc známých, své zdroje, dostane se k informacím, k nimž bych se já nedostal. Nebudu o nich mluvit, ale žasl byste nad zájmy, které kdo ve fotbale sleduje, co se v něm všechno děje. Abych se tomu mohl případně bránit, musím o tom vědět. A to je hlavní důvod, proč potřebuji Pučka.

Chodí pan Puček před zápasem a po něm do kabin rozhodčích?
Puček:
To je ožehavé téma. Kabina rozhodčích je na stejné straně jako ostatní kabiny...

Rosen: Ale nechodíš přímo do kabiny, aby to nevypadalo...

Puček: No tak pozdravím je, nebudu skákat do odpadkového koše, když jdou proti mně. To je jako s tím Býmou, který pískal v Zábřehu, a s tím, že jsem ho - jak jste psal - potkal na dovolené. Ano, náhodou jsme se potkali v letadle, a nejen s ním. A co? Přece si nesednu jako pan Tau na křídlo, abych nebyl uvnitř letadla. Mám čisté svědomí, proč bych se neměl s někým pozdravit?

Neovlivňuje tedy rozhodčí?
Puček: Najděte jeden zápas, kdy by rozhodčí pomohli Slavii!

Třeba měla Slavia léta pocit, že ji rozhodčí řežou, a vaším angažováním si zajistila minimálně rovinu.
Rosen: Kdyby mi rovinu zajišťovali čtyři vlčáci na tribuně, budou tam.

Jde mi o to, jestli čistoty nedosahuje špinavým člověkem.
Rosen: Takový cejch jste dali Lubošovi vy, novináři.

Novináři? Civilní soud ho shledal vinným za napomáhání korupci ve slovenské lize.
Puček: Nestát se manažerem Slavie, nikdy bych nebyl obviněn.

To je hodně odvážná konstrukce.
Rosen:
Žádná konstrukce!
Puček: To je pravda.

V čem to není konstrukce?
Puček: Víte, že jsem kandidoval i na místopředsedu svazu, byl jsem proto důkladně prolustrován.

Rosen: A dva týdny po nástupu do Slavie dostal cílené předvolání.

Proč?
Puček: Jsem pro spoustu lidí nebezpečný, spoustu si toho pamatuji, nezapomínám. Z korupční aféry v Česku mnoho lidí uniklo.

Rosen: Těm lidem, kteří aféru cíleně vyvolali, ležel zároveň v žaludku vzestup Slavie. A o co v té kauze ze Slovenska vlastně šlo? Luboš ležel doma v Havířově na gauči a volá mu člověk ze Slovenska: Kdo k nám jede pískat? Aha, řekni jim, že když to dobře dopadne, mají u nás 70 litrů kvalitního českého vína. Pak zavolal rozhodčí a on ten vzkaz předal.

Podle soudu bylo víno hantýrkou pro 70 tisíc korun.
Puček:
Já to ale nevím, pro mě celá věc skončila zaklapnutím telefonu. Ale dobře, byla to moje blbost a za blbost se platí.

Rosen: Chápete ovšem tu absurditu? Jestli je tohle odsouzeníhodné, pak by musely být odsouzeny desítky dalších lidí, kteří do fotbalu v době toho marasmu lili peníze na úplatky, ovlivňovali zápasy, sázeli na ně.

Puček: Pokud by měli být všichni lidé ve fotbale odsouzeni na základě toho, čím jsem se provinil já, musely by se po celé Praze stavět místo bytů věznice.

Shrňme to - nepřátelé pana Pučka, potažmo Slavie, zařídili, aby byl pan Puček odsouzen?
Puček: Rozumíte tomu dobře. Byl jsem odsouzený tak rychle jako vyletěl nahoru Gagarin.

To ale měli ti vaši nepřátelé opravdu dlouhé prsty a velké kontakty!
Puček: Neskutečné! Byla to tehdy moje chyba, ale nejsem grázl. Nechci, aby se do mě někdo navážel jen proto, že má na mě žízeň.

Tak tedy úplně natvrdo: Vzal jste někdy úplatek?
Puček: Jestli jsem vzal ve fotbale úplatek?

Ano.
Puček:
Musím odpovídat?

Nemůžu vás k tomu donutit.
Puček: Nebudu vám říkat, jestli jsem vzal nebo nevzal. Nejsem andílek a fungoval jsem v těžké době... A když vám řeknu, že jsem vzal, nastoupí na mě policie.

A já se vás zeptám kdy a kde.
Puček:
Ano, to se zeptáte. Už se k té době nechci vracet. Když jste viděl, co se tady dělo, bylo by z mé strany neseriózní, kdybych vám řekl, že jsem nikdy nevzal. Kdybych vám řekl, že nevzal, nemohl bych se ráno podívat do zrcadla.

Stálo vám za to pohybovat se v tomhle prostředí?
Puček:
Mě fotbal bavil. Kdyby mi někdo na začátku kariéry řekl, že budu pískat a že si třeba zapískám Ligu mistrů, odpověděl bych mu, že ho asi srazil ikarus, což je takový ten dlouhý autobus, co u nás vozí horníky.

Ale stálo vám to za to?
Rosen: To je stejná otázka, jako byste se ptal: Proč jste tady žili za komunismu? Proč jste neutekli?

Ta metafora kulhá: někdo byl v komunistické straně a někdo se aspoň tímto způsobem nezaprodal.
Rosen: Když měl tehdy někdo rád fotbal, nebyla pro něj alternativa.

Autor:

Statistiky

Liberec

Nejtrestanější tým

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 24 18 4 2 48:8 58
2.FC Viktoria Plzeň 24 15 5 4 45:20 50
3.FK Jablonec 24 11 7 6 42:31 40
4.FC Baník Ostrava 24 11 5 8 36:27 38
5.FK Mladá Boleslav 24 11 4 9 42:37 37
6.1. FC Slovácko 24 10 7 7 30:27 37
7.FC Slovan Liberec 23 11 3 9 42:31 36
8.SK Dynamo Č. Budějovice 24 11 3 10 39:38 36
9.AC Sparta Praha 24 9 8 7 42:32 35
10.SK Sigma Olomouc 24 7 11 6 31:29 32
  • Nejčtenější

Čím myslíš? Fotbalista zuří, bývalá žena vzala děti do epicentra nákazy

Někdejší argentinský fotbalový reprezentant Maxi López se rozzlobil na nejvyšší možnou míru. „Kam jsi proboha dala...

Juventus dumá, co s Ronaldem. Prodat? Za kolik? A kam?

Skoro měsíc nekopl do balonu, před zrádným koronavirem se zabarikádoval doma na Madeiře. A přece se kolem Cristiana...

Nakažený Reina popsal nejhorší chvíle života: Nemohl jsem se nadechnout

Nepsalo a nemluvilo se o něm tak jako o Mikelu Artetovi, trenérovi Arsenalu, či Callumu Hudson-Odoiovi z Chelsea, kteří...

Premium

Zpověď Čontofalského: o milionech, smrti malého syna i létání vrtulníkem

Než svět začala drtit smrtelná nákaza, hledal si na dálku, jak vypadá místo, na kterém odchytal rok kariéry: Lockhart...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezmar versus Šádek. Co sezona, jak s nadstavbou, reagovali zástupci týmů

Lze jarní část fotbalové ligy kvůli mimořádné situaci dohrát bez nadstavby? Ukončit sezonu hned a nechat současnou...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Jak dohrát? A přežít! Nouzové návrhy padají v Česku i jinde

Tušil, že pouští do éteru slova, která nezůstanou bez odezvy. Že rozproudí debatu, ve které se to bude hemžit odlišnými...

Jdeme s penězi dolů. Sparťanští fotbalisté souhlasí se snížením mezd

Už i fotbalová Sparta přistoupila ke snížení základních platů. Domluvila se s hráči, kteří se k opatření postavili...

Další snížení platů v ligovém týmu. Šetřit musí i fotbalisté Olomouce

Sigma Olomouc se jako další prvoligový klub dohodla s fotbalisty A-mužstva a realizačním týmem na snížení platů kvůli...

Na virtuálním trávníku pro charitu. Ligoví fotbalisté si zahrají FIFU

Dvanáct fotbalistů z nejvyšší soutěže se zúčastní speciálního turnaje ve videohře FIFA 20 – a vítěz určí, kam poputuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...