Lukáš Vaculík z Jihlavy (s číslem 11) zahrává volný přímý kop v barážovém...

Lukáš Vaculík z Jihlavy (s číslem 11) zahrává volný přímý kop v barážovém utkání s Karvinou. | foto: ČTK

Jihlava - Karviná 1:1, hosté zůstávají v lize, záchranu trefil Faško

• 33
Karvinští fotbalisté zůstávají ve Fortuna lize. V odvetě baráže uhráli v Jihlavě potřebnou remízu. Tu zařídili dvaceti minut před koncem střídající hráči, Ba Loua předvedl parádní akci a Faško ji zakončil.

Karviná v týdnu úvodní duel doma vyhráli 2:1, na hřišti druhého týmu druhé ligy však dlouho prohrávala 0:1. Tento výsledek by do nejvyšší soutěže posunul Jihlavu, rozhodl by gól vstřelený na hřišti soupeře.

ONLINE

Utkání sledujeme minutu po minutě

Ale na pohárovou matematiku nedošlo po akci dvou náhradníků.

Pikantní je, že před rokem se oba týmy utkaly v posledním kole první ligy, Karviná vyhrála 2:0 a poslala Jihlavu dolů. Té odplata nevyšla.¨

„Nebudu hodnotit výkon mužstva a jeho chyby. Hráčům musím poděkovat za celé jaro a za 180 minut zbytečné práce proti Karviné a boj proti čtrnácti. Jako trenérský nýmand říkám, že jsem na kluky hrdý,“ řekl jihlavský kouč Radim Kučera.

Karvinou, kterou před koncem sezony převzal a zachránil zkušený trenér František Straka, čeká čtvrtá sezona mezi elitou za sebou.

Zápas začal v obrovské průtrži mračen. Už v první minutě na mokrém terénu zahrál gólman hostí rukou mimo pokutové území, ale viděl za to jen žlutou kartu. Přímý kop ze 17 metrů zakroutil Vaculík nad.

Jihlava si rychle vytvořila územní převahu a v šesté minutě hlavičkoval nebezpečně Klíma. Domácí zúročili svůj tlak ve 14. minutě, kdy po levé straně unikl agilní Klíma a poslal míč na střed hřiště, odkud po mokrém trávníku mířil po zemi přesně Zoubele.

Hosté se probrali až po 20. minutě, kdy liják ustal. Začali více kombinovat a dostávat se před gólmana Jihlavy, ale nedařila se jim koncovka jako v případě narážečky Wágnera s Budínským.

Štěstí stálo při domácích po Bukatově střele, jejíž směr změnil tečí Lingr, ale míč skončil těsně vedle. Blízko k vyrovnání byli hosté v závěru půle, kdy nejprve Lingr mířil těsně vedle a pak Wágner trefil zblízka hlavou tyč.

Po pauze opět začali aktivně domácí a Javůrek z přímého kopu jen těsně minul karvinskou branku. V 60. minutě střílel nebezpečně hostující Budínský a vzápětí spálil vyloženou šanci na pojistku na opačné straně Zoubele. Naběhl si na centr z levé strany, nikým neatakován ale trefil jen gólmanovy nohy a od nich se míč odrazil do břevna.

V 70. minutě se hosté zásluhou střídajících hráčů dočkali vyrovnání. Ba Loua potáhl míč po pravé straně, na jeho zpětnou nahrávku si ve vápně naběhl Faško a prostřelil Vejmolu. Slovenský záložník si připsal první branku v karvinském A-týmu.

Jihlava posílila útok, ale ve finální fázi postrádala přesnost. Naopak pojistku na udržení ligy měl na kopačce hostující Lingr, jehož střela jen těsně minula domácí branku.

„Střídali jsme dobré fáze i horší a nakonec jsme dokázali srdíčkem a bojovností ligu udržet. Přišel jsem s tím, abych dostal tým do baráže a pak ligu zachránil. To se povedlo. Hrát o titul nebo o sestup je psychicky podobné, velmi náročné a já jsem rád, že jsme to zvládli,“ poznamenal karvinský kouč Straka.