Brněnští fotbalisté se radují z gólu.

Brněnští fotbalisté se radují z gólu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Budějovice - Brno 1:3, boj o záchranu rozhodly góly v úvodech poločasů

• 2
Dva góly v úvodech obou poločasů určily směr, kterým se ubíral souboj dvou týmů bojujících o záchranu v první lize. Brněnští fotbalisté tak v 18. kole nečekaně hladce zvítězili v Českých Budějovicích 3:1. Domácí Kladrubský snižoval až v závěru za stavu 0:3.

Oba soupeři úvodní jarní zápasy shodně prohráli a od začátku vzájemného souboje bylo vidět, že další ztrátu nechtějí připustit. První poločas nakonec rozhodlo jediné zaváhání budějovické obrany, které po individuální akci Zoubeleho potrestal v 11. minutě Sýkora.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

„Porážka 1:3 nás odsoudila do hry o záchranu. Nezačali jsme špatně, ale tyhle zápasy rozhoduje první gól a my z první střely inkasovali. Ve druhé půli jsme chtěli být aktivnější, ale ztratili jsme balon ve středu hřiště a inkasovali druhý gól. Od té doby už se to nedá hodnotit, pak už to byl z naší strany neskutečný chaos. Každý si dělal, co chtěl, jeden koukal na druhého,“ zlobil se budějovický trenér Luboš Urban.

Sýkora mohl přidat o chvíli později druhou branku, když Moukanza obešel ve vápně dva obránce, Sýkorovi ale v poslední chvíli ukopl míč Lengyel. Domácí měli vyrovnání na dosah v závěru poločasu po chybě hostujícího gólmana Melichárka, kterému vypadl míč, ale Volešák prázdnou branku netrefil.

Budějovice vstoupily do druhého poločasu aktivněji a snažily se napadat rozehrávku Brna, výsledkem ale byly jen Kalodovy dva nepřesné pokusy. V 51. minutě ale opět selhala domácí obrana a potvrdila, proč je nejhorší v lize.

Stoper Novák odvrátil míč pouze na vápno k Jugasovi, který se uvolnil a zamířil přesně. Tentýž obránce navíc mohl v 68. minutě přidat třetí branku Zbrojovky, ale po rohu navrátilce do sestavy Zavadila poslal míč hlavou těsně vedle budějovické branky.

Budějovice sice postupem času zvýšily aktivitu, ale bez výrazného účinku. Naopak Brno po rychlém brejku přidalo třetí gól. Keresteše po Vávrově centru ještě vychytal brankář Křížek, ale na Malíkovu dorážku už nedosáhl. Domácí se dočkali až tři minuty před koncem, Kladrubského gól ale na výsledku změnil pramálo.

Zbrojovka si tak připsala teprve druhé vítězství v posledních deseti kolech.

„Věděli jsme, že to bude těžké utkání, protože Budějovice jsou ve stejné situaci jako my. Jsem rád, že to kluci zvládli. Soupeř byl silný v osobních soubojích, měl územní převahu, ale do šancí jsme ho až na ten obdržený gól nepouštěli. Jsem rád, že jsme dokázali skórovat z protiútoků. Myslím, že v útočné fázi jsme byli nápaditější a lepší než soupeř. To rozhodlo,“ řekl brněnský trenér Václav Kotal.