NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně nad Dinamem Záhřeb v úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

• 225
Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola vyřazovací části Evropské ligy porazili Dinamo Záhřeb 2:1, skóre po prohraném poločase otočil dvěma góly stoper Pernica.

Zápas má nečekaného hrdinu. Stoper Pernica by možná ani nenastoupil, kdyby se o víkendu v lize v Mladé Boleslavi nezranil jeho konkurent Hejda.

Krátce po půli vyrovnal, v závěru dal druhý gól.

„Zápas se nám povedl úžasně otočit, i když soupeř hrál velmi dobře,“ zdůraznil plzeňský kouč Pavel Vrba.

Plzeň tak nakročila k postupu, před odvetou v Záhřebu, kde se hraje za týden ve čtvrtek 21. února, má lepší pozici. Stačí jí neprohrát a nevadila by jí ani případná porážka o gól za předpokladu, že alespoň dvě branky sama vstřelí, čili 2:3, 3.4 atd.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Vítězství vděčí za výrazné herní zlepšení po přestávce, první poločas se domácím vůbec nepovedl.

Nebyl to zrovna strhující zápas v bouřlivé atmosféře. Dlouho nuda, po přestávce především díky domácím nabralo utkání tempo. První poločas nestál za nic, spousta nakopávaných míčů, málo kombinace.

Gól hostů padl po jediné vydařené akci, z jediné střely na bránu.

Krátce před pauzou ho dal dvacetiletý španělský záložník Olmo, odchovanec Barcelony mazácky dloubákem zakončil šikovnou práci hroťáka Petkoviče.

Přitom hosté do té doby předvedli málo, jako by se jim moc hrát nechtělo. Když získali míč, nebylo komu přihrát dopředu, nikam se moc nehrnuli.

Přesto i předtím měli ke gólu blíž. Petkovič, který v Dinamu hostuje z Boloni, ve vzdušném souboji přetlačil Hubníka, ale z dobré pozice bránu překopl.

Jeho další chvíle přišla v 41. minutě, ustál tlak Hubníka, vedl míč na střed hřiště, čímž stopera odtáhl a pak nahrál přesně za sebe do volného prostoru, odkud jeho spoluhráč vstřelil vedoucí gól.

Domácí se dlouho nemohli chytit, nebyl moment, od kterého by se odrazili. Jejich hra byla rozháraná, ale postupně se lepšili.

Při své pohárové premiéře se líbil Kayamba. Elegantní zpracovaní, první dotyk, šikovné uvolnění. U něj začínaly akce, z kterých se dalo vytěžit víc než jen Beauguelovu hlavičku vedle.

Po roce Plzeňští opět vyzvali balkánského soupeře. Loni vyřadili ve stejné fázi soutěže celkem s přehledem srbský Partizan Bělehrad, překonat letošního protivníka z Chorvatska, zdá se, bude těžší.

Po přestávce Viktoria ukázala, že by to jít mohlo. Zlepšila pohyb, kontrolu míče, hru zrychlila i zpřesnila. Soupeře zatlačila, chvílemi přehrávala, nic mu nedovolila.

„Bylo to vyrovnané utkání, v prvním poločase jsme byli možná trochu lepší. Když se pak soupeři podařilo vyrovnat, my už jsme se do zápasu nedostali. Výsledek je asi zasloužený, ale dávám naději, abychom s podporou našich fanoušků postoupili,“ řekl hostující trenér Nenad Bjelica.

Ze tří střel na bránu dali domácí dva góly. O oba se postaral stoper Pernica. Při prvním v 54. nejdřív zachytil soupeřův protiútok na polovině hřiště a pak si ho za pár vteřin po centru Beauguela zakončil.

Předcházela tomu šance Hrošovského, který však místo střely dělal kličku a hosté vyrazili do protiútoku, díky Pernicovi se ovšem daleko nedostali.

Druhou trefu přidal plzeňský obránce dal šest minut před koncem po rohovém kopu, když k němu na zadní tyč propadl centr Hrošovského.

V první půli jsme byli hlavně pomalí, nechytili jsme se, soupeř toho využil, byl výrazně lepší. Po přestávce nám pomohlo střídání, hra ve středu pole se zrychlila, měli jsme víc času, víc prostoru,“ poznamenal Vrba.