TO JE VÁLEC! Hráči Valencie Santi Mina a Álvaro Negredo slaví jednu z branek do...

TO JE VÁLEC! Hráči Valencie Santi Mina a Álvaro Negredo slaví jednu z branek do sítě Rapidu Vídeň. | foto: Reuters

Rapid Vídeň vybouchl ve Valencii, Kadlecův tým doma porazil Manchester

• 24
První zápas po přestupu do dánského Midtjyllandu měl pro fotbalového útočníka Václava Kadlece velký náboj: jeho tým v Evropské lize nastoupil proti Manchesteru United. Urodil se překvapivý výsledek: dánský mistr doma vyhrál 2:1. Téměř jistý postup má po prvním utkání Valencia, která rozstřílela Rapid Vídeň 6:0.

Kadlec nastoupil v úvodním zápase play-off v základní sestavě, stejně jako jeho krajan, levý obránce Filip Novák. A právě Novák se z české dvojice ukázal jako první. V jedenácté minutě se do jeho centru položil hlavičkující Hansen, ale brankář Romero skvěle zasáhl.

Kadlec před utkáním v rozhovoru pro klubovou televizi prozradil, že se nejvíc těší na souboje s gólmanem Davidem de Geou, ten se ale při rozcvičce zranil a do branky musel Romero. A ve 36. minutě měl znovu plno práce.

United kopali roh, ten se ale nepovedl a obránci anglického týmu úplně zapomněli pokrýt Kadlece, který číhal na přihrávku na polovině hřiště. Míč dostal ideálně do běhu, utekl stoperům a řítil se sám na argentinského brankáře, který ale vyběhl a skvělým zákrokem mu sólo překazil.

Hned za minutu United neproměněnou šanci potrestali. Po závaru před brankou si míč našel Depay, obtočil se kolem obránce a nenápadnou střelou poslal favorita do vedení.

To ale nevydrželo ani do poločasu. Pěknou individuální akci předvedl dánský talent Sisto, který se trefil mimo jiné proti českému týmu na loňském mistrovstsví Evropy jedenadvacítek, a přesnou střelou k tyči srovnal skóre.

Ve druhém poločase United přidali, hlavně Lingard byl hodně aktivní, ale nejdřív branku překopl, pak zblízka napálil břevno. A tak přišel trest pro změnu na druhé straně.

Střídající útočník Onuachu prapodivně kličkoval před pokutovým územím, už se zdálo, že o míč přijde, ale nakonec ho vybojoval zpátky a bez přemýšlení hned střílel k tyči. Tam Romero nedoskočil a domácí slavili vedení, které už udrželi až do konce. Novák odehrál celé utkání, Kadlec střídal pět minut před koncem.

Vaclík se Suchým prohráli, Zeman a Morávek nenastoupili

V první sérii zápasů, která se hrála od 19 hodin, byli v akci také další dva čeští reprezentanti.

Brankář Tomáš Vaclík a obránce Marek Suchý s Basilejí prohrávali v Saint-Étienne po čtyřiceti minutách 0:2, před poločasem ale snížil zkušený stoper Samuel a ve druhé půli vyrovnal z penalty Janko. Nakonec ale švýcarský tým remízu neuhrál, vítěznou branku domácích vstřelil v závěru Bahebeck.

Důležité vítězství doma slavil Dortmund, který vyhrál 2:0 nad Portem, nadějný výsledek 1:1 veze Tottenham ze hřiště Fiorentiny. Nejblíž k postupu má Sevilla, která doma porazila norské Molde jednoznačně 3:0.

Z pozdějších zápasů, hraných od 21 hodin, jasně vyniklo vysoké vítězství Valencie nad Rapidem Vídeň.

Tým, který v základní skupině dvakrát porazil Plzeň, zápas ve Španělsku vůbec nezvládl, hlavně v úvodu nestíhal. Po deseti minutách prohrával 0:2, po pětatřiceti minutách už 0:5. Nakonec v utkání, které řídil český rozhodčí Miroslav Zelinka, inkasoval ještě jednou a na postup může zapomenout.

Zářil hlavně útočník Santi Mina: stal se prvním hráčem v historii Evropské ligy, který se přímo podílel na pěti gólech. Dva dal sám, na další tři přihrál. To vše v pouhých dvaceti letech...

V akci znovu byly i kluby, které mají v kádru české hráče, ale ti do hry nezasáhli. Jan Morávek nebyl kvůli zranění v nominaci Augsburgu, který doma remizoval s Liverpoolem 0:0 a udržel si reálnou naději na postup. Hůř dopadl Sion, v jehož dresu nebyl ani na lavičce Martin Zeman - doma prohrál 1:2 s portugalskou Bragou, která postoupila ze skupiny na úkor Liberce.

Jiný nedávný liberecký soupeř, Olympique Marseille, také nezvládl domácí zápas a prohrál s Athletikem Bilbao. Fanoušky doma nepotěšil ani Sporting Lisabon, který padl s Leverkusenem. Remízami skončily zápasy Šachtaru Doněck se Schalke a Galatasaray s Laziem.