Šťastný střelec: Splatil jsem Spartě dluh

• 60
Praha - Kdyby fotbalová Sparta nepostoupila do Ligy mistrů, velká část viny by padla na Jiřího Homolu. Letenský obránce v prvním utkání třetího předkola proti Ferencvárosi chyboval a po jeho nevídaném zaváhání padl jediný gól zápasu. V odvetě však selhání odčinil dokonale, svojí trefou rozhodl prodloužení a posunul Spartu do vysněné evropské soutěže.

"Cítil jsem, že Spartě něco dlužím. A proto jsem moc rád, že jsem to teď splatil," oddechl si po zápase čtyřiadvacetiletý stoper. Jak vlastně vnikl Homolův dluh?

V úvodní duelu na hřišti Ferencvárose nezvládl zpracování dlouhého autu. Přestože měl dostatek času, míč mu podběhl pod nohou a český útočník ve službách maďarského klubu Robert Vágner postupoval zcela sám na sparťanskou branku. Sparta v odvetě musela dohánět jednogólovou ztrátu.

"Naštěstí mě ostatní podrželi," vzpomíná Homola na smolný okamžik. "Přece jenom jsem na to myslel a hodně jsem to chtěl napravit."

V odvětě hrál spolehlivě, sparťanská obrana vůbec poprvé v novém ročníku neinkasovala. A především v třiadvacáté minutě prodloužení vstřelil Homola postupovou branku.

Předcházel jí rohový kop a hlavička Miroslava Baranka. Maďarský gólman míč na čáře zázračně vyrazil, pouze však k Homolovi, který zblízka pohodlně skóroval.

"Ale já jsem chtěl dát dvě branky," dodal s úsměvem důrazný obránce. Po úspěšném zápase zářil radostí.

Spartě však stačila jediná Homolova trefa. Náskok Ferencvárose dotáhl těsně před koncem prvního poločasu Lukáš Zelenka. I on se prosadil z bezprostřední blízkosti, když se k němu odrazil míč po přímém kopu.

Zelenkův gól dovedl zápas do prodloužení. To následně rozhodl právě Homola a zajistil letenskému týmu účast v Lize mistrů i miliony korun plynoucí z účasti v ní. Stoperův dluh je tak definitivně smazán.

V prestižní evropské soutěži se už Homola jednou představil, v minulém ročníku nastoupil k utkání na hřišti Chelsea. Sparta tam tehdy uhrála bezbrankovou remízu. Teď ho s největší pravděpodobností čeká víc než jeden zápas, v obraně letenského týmu patří ke klíčovým hráčům.

"Ve Spartě si člověk nikdy nemůže být jistý svým místem, ale já doufám, že si Ligu mistrů zahraju. Je to o něčem jiném, přijedou sem slavné týmy, na zápasy chodí hodně lidí," vypočítává rozdíly.

A koho by si v základní skupině Ligy mistrů přál za soupeře?

"O tom jsem ještě nepřemýšlel. Ani jsem se nedíval, koho můžeme dostat. Ale brankář Jaromír Blažek mi říkal, že za ty roky, co je ve Spartě, ještě nehrál proti Manchesteru United. Ruud van Nistelrooij na Letné...," představuje si Homola, který kromě bránění stíhá střílet i důležité góly.

Od začátku nového ročníku se prosadil už třikrát. V prvním ligovém kole zachránil proti Slovácku (1:1) remízu, ve třetím s Opavou (5:1) pojistil náskok. Ve středu skóroval v předkole Ligy mistrů.

"Já ale nejsem žádný střelec. Nepovažuju se za něj, ale když mi to takhle půjde dál, zlobit se nebudu," prohodil po středeční odvetě, když přišel mezi novináře. Bylo půl dvanácté a na Homolu čekal ještě jeden úkol: absolvovat dopingovou zkoušku. "Už si dávám třetí pivo a pořád nic. Snad tady nebudu do tří do rána."

POSUNUL SPARTU DO LIGY MISTRŮ. Jiří Homola vstřelil jediný gól prodloužení.