Když na Letné vytryskne erupce nadšení

• 35
Praha - Přes patnáct tisíc sparťanských fanoušků povstalo. Tleskalo, pištělo a řvalo nadšením. Do konce druhého prodloužení v odvetě 3. předkola Ligy mistrů chyběly dvě minuty, ale oni věděli, že jejich tým tuhle obrovskou bitvu s Ferencvárosem vyhraje. Konec! Letná explodovala. Domácí zvítězili 2:0 a postupují do hlavní soutěže.

Náhradníci z lavičky se sprintem hnali k objímajícím se spoluhráčům na hřišti. Za nimi pospíchal trenér František Straka, který před tím co chvíli ochozy burcoval.

A také řídil závěrečnou děkovačku, klaněl se lidem a kynul tribunám, na kterých fanoušci dlouho po zápase zůstávali a tleskali.

Do té doby snad ani na chvíli letenský stadion neutichl. Na zápas sparťanských fotbalistů s Ferencvárosem se přišlo podívat přes osmnáct tisíc diváků, z toho téměř tři tisíce z Maďarska. Odveta třetího předkola Ligy mistrů měla velmi důstojnou kulisu.

Sparťanský stadion byl téměř zaplněný, obvyklou kapacitu čítající přes dvacet tisíc míst opět snížila přísná bezpečnostní opatření. Jen o devět stovek víc přišlo loni v základní skupině na Chelsea.

Letná burácela především po přestávce. Sparta do druhého poločasu vstoupila s jednobrankovým vedením, kterým dohnala ztrátu z úvodního duelu. Začínalo se od začátku a fanoušci obou týmů to cítili.

Do pokřiku Sparta, Sparta se občas vmísilo skandování sektoru hostů. Před začátkem zápasu se hostující fandové zahalili do velké vlajky, v průběhu druhého poločasu byli o poznání hlasitější domácí příznivci.

Sparťanský kotel dal během druhé půle několikrát najevo velkou nespokojenost. S nevolí přijal v třiapadesáté minutě neuznaný gól Milana Pacandy pro ofsajd. Ze stejného důvodu poté neplatila ani trefa Tomáše Juna.

Ohlušující pískot se však ozval chvíli nato a ze hřiště vyprovodil útočníka hostujícího týmu Roberta Vágnera. Bývalý slávista vstřelil jedinou branku prvního zápasu.

S přibývajícím časem narůstaly i decibely, ale vykřičené přání "My chceme gól" rozhodující trefu nepřineslo. Muselo se prodlužovat, ale nastavený čas na intenzitě povzbuzování neubral. Naopak.

Patnáct tisíc sparťanských fanoušků neúnavně tleskalo a skandovalo, v dramatickém zápase hnalo českého vicemistra za postupem. Stadion utichl jen při krásné střele Karla Poborského a povzdechl si nad úžasným zákrokem maďarského brankáře.

Ale šest minut před koncem se fanoušci dočkali. Postupový gól Jiřího Homoly doprovodila erupce nadšení!

Ve srovnání s ostatními částmi zápasu trochu zaostával první poločas. Atmosféra v něm však přesně odrážela dění na hřišti. Ferencváros zastavoval útoky sparťanů v bezpečné vzdálenosti od vlastní branky a hostující fanoušci se bavili. Skandování, chorály i bengálské ohně.

Když se však ozvali domácí příznivci, ty maďarské lehce překřičeli. Ovšem mnoho důvodů k oslavám v prvním poločase neměli. Aplaudovalo se kličkám Tomáše Juna před pokutovým územím nebo dravému sprintu Karla Poborského.

Až těsně před přestávkou stadion explodoval radostí. Lukáš Zelenka dorazil přímý kop Rastislava Michalíka. Sparta vymazala náskok soupeře a obrat v dvojzápase dokonala v prodloužení. A fanoušci mohli slavit.