Postup slávisté zdobili exhibicí

• 28
Praha - Hladké vítězství v domácí strahovské odvetě nad neškodnou jedenáctkou belgického Mouscronu posunulo fotbalisty Slavie bez problémů do 2. kola Poháru UEFA. Na promočeném trávníku existovalo jen jedno mužstvo, to ve svých tradičních červenobílých dresech. Český fotbal se po předlouhých třiadvaceti letech dočkal vyřazení belgického mužstva, naposled se to povedlo Brnu, které ve stejné soutěži vyřadilo Standard Lutych.Utkání minutu po minutě Vlastní gól vadil jen jeho autoroviUžili jsme si to, říkali slávisté

Slávisté po úvodním hvizdu s ničím neotáleli a spustili na soupeře lavinu nebezpečných útoků. Bleskovým pohybem, neustálým měněním míst a dorážením na belgickou obranu připomínali běsnící vosí roj, vedle něhož hráči Mouscronu působili chvílemi dojmem nehybných figurín.

Jedna parádní akce stíhala druhou, Vachoušek přesnou přihrávkou z levého křídla vybídl už ve 3. minutě k otevření skóre Tomáše Doška, o pár minut později už byla belgická obrana tak dezorientovaná, že nechala projít do sítě táhlý centr Gedeona.

"Hůř jsme začít nemohli, po devíti minutách bylo všechno jasné a po zápase," konstatoval po utkání trenér belgického mužstva Lorenzo Staelens. Slávistický kouč Miroslav Beránek poznamenal: "Co si přát víc, než dát z prvních dvou šancí dva góly. Mužstvo se zklidnilo a hrálo perfektně jak v obraně, tak především dopředu."

Zatímco slávistické koncertování, v němž převládala rychlá kombinace na jeden dotek, zdárně pokračovala, při sporadických protiútocích se belgický reprezentační útočník Mbo Mpenza nestačil divit, jak málo mu toho domácí obrana dovolí. Často jen nervózně kroutil hlavou a pozornost upoutal jen inkasovanou žlutou kartou.

Před přestávkou se slávisté s diváky rozloučili třetím gólem, to když znamenitý Gedeon našel nadýchaným obloučkem Tomáše Doška, který míč hlavou usměrnil mezi tyče.

Jak první poločas slávisté končili, tak druhý i začali. Znovu vyrukovali s udivujícími přesnými kombinacemi a už po sedmi minutách byl vyjukaný soupeř na ručník. Piták si u pravé lajny vyzpovídal jednoho z protihráčů, přesně odcentroval na nabíhajícího Vachouška a ten v pohodě obstřelil brankáře.

Na ukazateli skóre svítilo 4:0, slávisté se objímali, hlediště bouřilo a Belgičané se buď po sobě vyčítavě dívali, nebo zarytě hleděli do pažitu.

Teprve nyní Beránkovo mužstvo nepatrně zvolnilo, teprve nyní se musel blýsknout i brankář Černý, když po hodině hry skvělou robinsonádou zlikvidoval nebezpečnou hlavičku Mpenzy.

"Po přestávce jsme se sice zlepšili, ale to samozřejmě na rozjetou Slavii stačit nemohlo," řekl trenér Staelens.

Dohrávalo se v poklidu, domácí si zkoušeli nejrůznější parádičky a fanoušci byli u vytržení. Pustošení belgické defenzivy pokračovalo, Kuchař dělovkou otřásl břevnem a mezi úspěšné střelce se zapsal i střídající Adauto. A vlastní Müllerův gól báječný strahovský večer už pokazit nemohl.

"Jsem spokojený jak s výsledkem, tak s hrou," pochvaloval si kouč Beránek. "Předvedli jsme tentokrát řadu nádherných kombinačních akcí, z nichž mnohé vedly k šancím. Mohlo to být i víc než pět jedna, ale na soupeři bylo sympatické, že to nezabalil ani ve chvílích, kdy bylo o postupu rozhodnuto. Proto si ten čestný gól zasloužil."

Branky: 3. a 40. T. Došek, 9. Gedeon, 53. Vachoušek, 80. Adauto - Müller vlastní. Rozhodčí: Capitanis (Kypr). ŽK: Skácel - Martič, Mpenza, Claeys. Diváků: 5267. Poločas: 3:0.
Slavia: Černý - L. Došek, Müller, Petrouš, Skácel - Piták, Dostálek (81. Hrdlička), Gedeon, Kuchař - T. Došek (66. Kuka), Vachoušek (74. Adauto).
Mouscron: Vandendriessche - De Vleeschauwer, Besengez, Claeys, Filston - Cleiton (46. Sishuba), Dugardein, Martič, Gregoire (46. Fransman) - Mpenza, Ževlakov.

Strůjci páté branky Slavie. Asistent Kuka (vlevo) a autor Adauto.