Phil Foden z Manchesteru City (uprostřed) oslavuje vstřelenou branku se...

Phil Foden z Manchesteru City (uprostřed) oslavuje vstřelenou branku se spoluhráči . | foto: Reuters

Manchester City může do pohárů, arbitráž zrušila verdikt vedení fotbalu

  • 34
Fotbalový klub Manchester City se v následujících dvou letech může zúčastnit evropských pohárů. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne zrušila původní verdikt Evropské fotbalové unie (UEFA). Jako druhý tým letošního ročníku Premier League jde tým do základní skupiny Ligy mistrů.

Manchester City v pátek 7. srpna nastoupí k osmifinálové odvetě letošního ročníku Champions League proti Realu Madrid. První duel ještě v únoru ve Španělsku vyhrál 2:1.

Pokud nadějně rozehranou partii nepokazí, ve čtvrtfinále, které se bude hrát už jen na jeden zápas na neutrálním hřišti v Lisabonu, vyzve úspěšnějšího z dvojice Lyon - Juventus Turín.

Už teď má City jistotu, že v Lize mistrů nebude chybět ani v příštím ročníku. V anglické lize jistě skončí druhý, což si definitivně zajistil v minulých dnech. A v pondělí klub může slavit znovu.

Právníci, advokáti, obhájci, které si Manchester City najal, u sportovní arbitráže zvrátili verdikt, který v únoru vydala UEFA.

„Klub děkuje členům poroty za jejich pečlivost, který případu věnovali,“ oznámilo City.

Orgán finanční kontroly Evropské fotbalové unie (CFCB) vyloučil klub na dva roky z pohárů kvůli „závažným porušením“ předpisů tzv. finančního fair play v letech 2012 až 2016.

K tomu UEFA udělil pokutu 30 milionů eur (asi 800 milionů korun), kterou arbitrážní soud pro sport snížil na třetinu.

Už v roce 2014 City za porušení předpisů zaplatilo pokutu v přepočtu víc než 1 miliardu korun.

City také přitížilo, že s představiteli vyšetřování nespolupracoval. Klub uvedl, že finančnímu orgánu UEFA nedůvěřuje i proto, že materiály unikly do médií. Obvinění klub popíral.

„Většina údajných porušení nebyla prokázána nebo byla promlčena,“ píše se nyní ve zprávě arbitrážního soudu pro sport.

„Manchester City neskrýval financování vlastního kapitálu z příspěvků sponzorů, ale selhal ve spolupráci s příslušnými orgány UEFA.  Vzhledem k tomu nebylo vhodné aplikovat zákaz účasti v soutěžích UEFA,“ oznamuje arbitráž. „Stejně tak bylo vhodné snížit pokutu.“

„Rozhodnutí bereme na vědomí. V posledních několika letech hrálo finanční fair play významnou roli při ochraně klubů, aby jejich situace byla finančně udržitelná. UEFA bude dál dodržovat své zásady,“ reagovala UEFA.

Klub, jehož majoritním vlastníkem je od roku 2008 šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů, podle vyšetřovatelů nadhodnotil příjmy od sponzorů na svých účtech i v materiálech předložených UEFA.   

UEFA začala Manchester City vyšetřovat poté, co německý deník Der Spiegel v listopadu 2018 zveřejnil dokumenty, které z klubu omylem unikly v emailové korespondenci.

Šestinásobní mistři se proti rozhodnutí UEFA odvolali ke sportovní arbitráži, která žádost klubu projednala prostřednictvím videokonference 8. až 10. června. Slyšení se konalo v utajeném režimu. Neznámá byla i totožnost tří členů tribunálu. CAS jejich jména zveřejnil až po verdiktu.

„Konečné odůvodnění verdiktu bude zveřejněno na webových stránkách CAS za několik dnů,“ píše se ve zprávě.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: Manchester City, UEFA