Basilej nedokázala City čelit, Juventus promarnil slibný náskok

• 127
Manchester City v úvodním osmifinále fotbalové Ligy mistrů zvítězil v Basileji 4:0 a takřka jistě postoupí do čtvrtfinále. Naopak formalitou nebude odveta druhého úterního souboje, Juventus s Tottenhamem remizoval 2:2, ač po osmi minutách vedl o dvě branky.

Osmifinálové zápasy jsou rozloženy do pěti týdnů. Každý hrací den dva duely, ty první začaly v úterý, odvety v Manchesteru v a Londýně jsou na programu až 7. března.

Los Ligy mistrů

„Parádní výsledek, jsme téměř ve čtvrtfinále. I když jsme teprve v polovině osmifinále a odvetu bereme vážně,“ nechal se slyšet Pep Guardiola, trenér Manchesteru City.

Tři góly během devíti minut a hotovo, vyřízeno. Český brankář Tomáš Vaclík z Basileje se ve 23. minutě jen ohlédl za střelou Agüera a pak se nepřítomně díval před sebe. Bylo to 0:3 a nejspíš si přál, aby sváteční zápas co nejdřív skončil.

Český brankář Tomáš Vaclík z Basileje zasahuje v úvodu osmifinálového utkání...
Argentinský útočník Sergio Agüero z Manchesteru City střílí gól do sítě...
Český brankář Tomáš Vaclík z Basileje prožíval v osmifinále Ligy mistrů proti...

Basilej, jedno z překvapení ve vyřazovací fázi Ligy mistrů, absolutně nedokázala jednomu z favoritů čelit.

Držela se čtrnáct minut. První gól přitom domácí neinkasovali z vypracované akce, ale z nezvládnuté standardky. De Bruyne odcentroval z rohu, Gündogan na bližší tyči přeskočil Freie a Vaclík byl bez šance.

Druhá branka padla po přetaženém centru Sterlinga, nehlídaný Bernardo Silva pálil z pravé strany ke vzdálenější tyči, Vaclík si sice na míč sáhl, ale vyrazit ho nedokázal.

Při třetí trefě českého brankáře překvapil Agüero střelou z dvaceti metrů. Hráči Basileje nechali středem pole lehce projít Fernandinha, od nějž šel míč k argentinskému útočníkovi. Ten napřáhl, Vaclíkovi v tu chvíli ve výhledu překážel krajan Suchý.

Krátce po půli přidal svou druhou branku v utkání německý středopolař Gündogan umístěnou ranou z osmnácti metrů k tyči. Vaclík neměl nárok. Střeleckou pozici mu připravil Agüero, který prošel obranou.

Vaclík navíc ještě dvě obrovské šance zlikvidoval.

„Vypadá to hodně jednoduše, ale musíme si přiznat, že i Basilej měla šance ke skórování. Výsledek je možná perfektní, ale je spousta věcí, které v naší hře musíme zlepšit,“ řekl Ilkay Gündogan pro televizi BT Sport.

Fanoušci Tottenham Hotspur před osmifinále Ligy mistrů na Juventusu.
GÓÓÓL Argentinský útočník Gonzalo Higuín z Juventusu se raduje poté, co...
Anglický útočník Harry Kane z Tottenhamu obchází brankář Gigi Buffona z...

To druhý úterní zápas v Turíně měl dramatický průběh. Argentinský střelec Higuaín dal během úvodních deseti minut dva góly, po signálu ze standardky a z penalty, pak zahodil tutovou šanci a v samém závěru půle napálil další pokutový kop do břevna.

Obě penalty německý sudí Brych odpískal po faulech Davise resp. Auriera, kteří si ve vápně počínali značně nešikovně.

V té době to už bylo 1:2, za hosty v 35. minutě snížil nejlepší střelec anglické ligy Harry Kane. Naběhl si mezi stopery na kolmici od Dele Alliho, obešel Buffona a zakončil do prázdné brány. „Už předtím jsem mohl dát gól hlavou,“ připomněl útočník Kane obří šanci, kterou mu po centru Eriksena zlikvidoval Buffon.

„Mohli jsme dopadnout špatně, ale nakonec jsme se vzpamatovali. Předvedli jsme velmi dobrý výkon a do odvety si vezeme nadějný výsledek,“ řekl Harry Kane v rozhovoru pro televizi BT Sport.

Tottenham se z úvodního nepříjemného překvapení brzy oklepal, držel míč a nenechal soupeře hrát. Přesto mohl ze dvou brejků inkasovat, ale Higuaín ho tentokrát ušetřil. A poté sám trestal.

Chyboval 40letý veterán Buffon, považovaný dlouhodobě za jednoho z nejlepších brankářů světa. Gólman Juventusu si v 72. minutě postavil zeď, jenže při střele Eriksena z přímého kopu z 23 metrů udělal úkrok za ni a pak na přízemní ránu ke „své“ tyči nedosáhl.

„Fantastický zápas. Rychle jsme prohrávali, ale bylo obdivuhodné, jak jsme se zvedli. Svým hráčům chci za výkon pogratulovat. Asi jsme si zasloužili i víc než remízu, i když jsme měli taky štěstí,“ řekl Mauricio Pochettino, trenér Tottenhamu. „Odveta je otevřená. Myslím si, že doma ve Wembley můžeme vyhrát.“

FC Basilej - Manchester City 0:4 (0:3)

Branky: 14. Gündoğan, 18. B. Silva, 23. Agüero, 53. Gündoğan. Rozhodčí: Eriksson – Klasenius, Wärnmark (všichni Švédsko). ŽK:39. Xhaka, 90. Serey Dié - 59. Fernandinho, 89. Gündoğan. Diváci: 36 000.

FC Basilej Vaclík – Lacroix, Xhaka, Suchý (C) – Lang, Frei, Serey Dié, B. Riveros – M. Elyounoussi (85. Bua), Stocker (71. Al. Ajeti) – Oberlin.

Manchester City Ederson – Walker, Kompany (C), Otamendi, Delph – De Bruyne (63. Silva), Fernandinho, Gündoğan – B. Silva, Agüero (86. Danilo), Sterling (57. Sané).

Juventus FC - Tottenham Hotspur 2:2 (2:1)

Branky: 2. Higuaín, 9. Higuaín - 35. Kane, 71. Eriksen. Rozhodčí: Felix Brych – Mark Borsch, Stefan Lupp (všichni GER). ŽK:45. Benatia, 60. Higuaín, 80. Bentancur - 8. Davies, 47. Aurier.

Juventus FC Buffon (C) – De Sciglio, Benatia, Chiellini, Sandro – S. Khedira (66. Bentancur), Pjanić, Bernardeschi – Costa (90+2. Asamoah), Higuaín, Mandžukić (76. Sturaro).

Tottenham Hotspur Lloris (C) – Aurier, D. Sánchez, Vertonghen, Davies – Eriksen (90+2. Wanyama), Dier, M. Dembélé – Lamela (89. Lucas Moura), Kane, Alli (83. Son).