Jankulovski prožívá po euforii zklamání

• 2
Udine - Zatímco po sobotním duelu s rakouskou reprezentací ve Vídni nastoupil český fotbalista Marek Jankulovski se spoluhráči na vlnu euforie, další konfrontace s Rakušany pro něj skončila zklamáním. Italské Udinese, jehož dres Jankulovski obléká, vypadlo v 1. kole Poháru UEFA se Salcburkem.

I s odstupem několika hodin fotbalisté italského klubu zřejmě nechápou, jak mohli ztratit tak skvěle rozehraný zápas a přijít o téměř jistý postup do druhého kola.

Středeční odveta v Udine připomínala bizarní drama.  Domácí si z prvního zápasu v Rakousku přivezli výhru 1:0, brzy šli do vedení i v odvetě a těšili se na druhé kolo Poháru UEFA.

Pak se však poslední tým rakouské ligy mocně vzepřel. Dvěma góly sebevědomé Italy dokonale ochromil a na konci utkání radostně křepčil na trávníku.

"To jsem snad ještě ve fotbale nezažil. Je neskutečné, jak jsme o postup mohli přijít. Jsme obrovsky smutní, celý rok jsme na Pohár UEFA dřeli. Teď je pryč," povzdechl si Jankulovski.

Jeho osobní bilance s rakouským fotbalem tak je po pěti dnech vyrovnaná. Zatímco v sobotu Jankulovski asistoval u výhry české reprezentace ve Vídni 3:2, tentokrát se musel šestadvacetiletý levák před Rakušany sklonit.

"V repre to vyšlo na jedničku, teď se to otočilo. Ale i tohle je fotbal," hořce se pousmál exostravský záložník.

Italové mohou proklínat svoji tragickou koncovku. Salcburk mohli už v první půli poslat definitivně do kolen, po vedoucí brance nastřelili třikrát tyč a dvakrát šli sami na brankáře.

"Tady se všechno zlomilo. Kdyby jsme přidali druhý gól, bylo hotovo. Takhle jsme Rakušany nechali žít. A oni toho využili. Přitom by se nikdo nedivil, kdybychom v půli vedli 4:0," smutnil Jankulovski.

Střelecké trápení svých spoluhráčů sledoval hodinu z lavičky náhradníků. Je to pro něj nezvyklá pozice. V Udine si užívá role hvězdy, baží po něm evropské velkokluby v čele s turínským Juventusem, ale po sobotním reprezentačním zápase se s koučem
Spallettim dohodl, že bude odpočívat.

Stejně jako další hvězdy - Sensini nebo Fava. Jankulovski do hry naskočil až v 61. minutě těsně po vyrovnání.  Udinese ve středu doplatilo na své ofenzivní choutky. Místo bránění postupového výsledku se dál a dál pouštělo do místy až živelného útočení.

"To jsme prostě celí my. Máme hodně ofenzivních hráčů a pořád chceme útočit," krčil rameny Jankulovski.

Místo postupu celé Udine truchlilo. Na vítěznou trefu Ibertsbergera už nestačilo reagovat. "Nikdo si nepřipouštěl, že bychom nepostoupili. Navíc v situaci, kdy jsme měli souboj s Austrií tak skvěle rozehraný. Nedá se nic dělat, teď se aspoň
můžeme soustředit jen na italskou ligu," hledal pozitiva Jankulovski.

Teď věří, že na vyřazení z Poháru UEFA zapomene po víkendové výhře v Serii A nad Empoli.